Папілома в горлі: симптоми, лікування

Папиллома в горле: симптомы, лечение

Папілома в горлі – інфекційне захворювання, викликане вірусом папіломи людини. У дорослих зазвичай виявляється ВПЛ 6 типу, у дітей – 11 типу. Згідно з медичною статистикою, папіломи в горлі частіше виявляються у чоловіків, що пов’язують з впливом гормонів андрогенів. Зазвичай це доброякісні утворення, але завжди є ризик злоякісного переродження. Хвороба вимагає хірургічного і медикаментозного лікування.

Причини

Папіломи в горлі – результат діяльності ВПЛ. Це ДНК-містить вірус, який вражає базальний шар шкіри та епідермісу, а також слизові оболонки. Крім папілом він провокує розвиток гострокінцевих кондилом і ракових пухлин.

Для різних областей порожнини рота характерні свої новоутворення.

 • Плоскоклітинний формуються мовою і вуздечці, небі і слизової губ, це білі нарости.
 • Вульгарні бородавки покривають поверхні ясен і неба, зустрічаються у дітей.
 • Епітеліальна гіперплазія або хвороба Хека локалізується на слизовій губ і язика, нарости безбарвні або білі, зникають без лікування.
 • Гострокінцеві кондиломи відзначаються на слизовій губ, м’якому небі, вуздечці мови, важко піддаються лікуванню.

ВПЛ передається контактним, статевим, побутовим або перинатальним шляхом. При перенесення вірусу з однієї ділянки тіла на інший відбувається самозараження. Не кожен випадок ВПЛ-інфекції призводить до утворення наростів. Поява папілом в горлі відзначається в наступних ситуаціях:

 • гормональні зміни або прийом оральних контрацептивів;
 • наркоманія, вживання алкоголю та сигарет, безладні статеві зв’язки;
 • забруднене повітря;
 • порушення гігієни порожнини рота;
 • спадковість.

Папіломи в горлі часто з’являються на тлі інших захворювань:

 • хронічних патологій ЛОР-органів,
 • стресу,
 • опромінення,
 • алергії,
 • ураження гортані чужорідним тілом.

Ризик їх утворення вище при перенапруженні голосових зв’язок, після трахеотомії. Ці та інші чинники призводять до зниження захисних сил організму, розвитку ВПЛ інфекції.

Папіломатоз гортані у дітей має свої особливості. Стан нерідко розвивається після перенесених дитячих захворювань (кір, краснуха, скарлатина). Воно активізується на тлі частих застуд, бронхітів, трахеїтів, пневмоній. Ризик вищий у дітей з відхиленнями у фізичному і психоемоційному розвитку, з серцевою недостатністю, патологіями печінки, нирок.

Найбільш вразливі категорії пацієнтів – діти 1-5 років. Другий пік папіломатозу припадає на вік 19-40 років у людей, які ведуть активне статеве життя.

Симптоми

У більшості випадків ВПЛ присутній в організмі в прихованій формі, так як діяльність вірусу пригнічує імунна система. Коли імунітет знижується, на поверхні слизової з’являються нарости.

На початку захворювання симптоми папіломи в горлі помірні, осиплість голосу легка, можлива невелика задишка. Основні ознаки з’являються по мірі зростання новоутворень. Великі папіломи можуть викликати:

 • дискомфорт,
 • першіння,
 • відчуття стороннього тіла,
 • утруднення при ковтанні.

Пацієнт з папилломами в горлі може:

 • відчувати задишку,
 • хрипіти,
 • присвистывать,
 • кашляти протягом дня.

Папіломи з’являються в горлі при зниженні імунітету. До цього ВПЛ присутній в організмі безсимптомно.

Якщо новоутворення з’являються на голосових зв’язках, то це може порушити мова або викликати повне зникнення голосу. Коли бородавки досить розростаються, вони викликають кашель, під час якого відходять шматочки наростів.

Локалізація

Папіломи в горлі можуть розташовуватися в різних місцях. Найчастіше вони ростуть на слизовій оболонці дужок і мигдаликів. Їх також можна зустріти на бічних стінах глотки, м’якому небі. У деяких пацієнтів нарости опускаються в область гортані, поширюються на голосові зв’язки.

У дорослих жінок зазвичай виявляються папіломи глотки, у чоловіків – гортані. У дітей нарости часто покривають всю поверхню м’якого піднебіння, задню дужку горла, в рідкісних випадках ростуть на язичку.

З усіх зон локалізації найбільш небезпечні гортанні папіломи. Їх поява загрожує порушенням дихання, а надмірне розростання може стати причиною асфіксії.

Наслідки

Зазвичай освіти в ротовій порожнині доброякісні. Їх розміри не так великі, щоб викликати порушення дихання і мови. Але можливі і зворотні ситуації.

Розростання папілом у горлі може призвести до обструкції дихальних шляхів. Вони заважають дихати, ковтати їжу або воду, можуть викликати навіть повну асфіксію. По мірі їх зростання посилюється задишка, дихання стає все більш гучним, з’являються спазми гортані, синіє носогубний трикутник. Численні нарости поступово закупорюють дихальні шляхи. У рідкісних випадках відбувається злоякісне переродження.

У дітей

Сильне розростання папілом в горлі більш характерно для дітей молодшого віку. У дорослих воно зустрічається рідко. У дітей захворювання протікає важче. Це зумовлено різними причинами:

 • більш пухка тканина,
 • більш вузька гортанним трубка,
 • несформований імунітет.

Інфекція в дитячому віці може призвести до:

 • порушення психічного і фізичного розвитку,
 • викликати ендокринні розлади,
 • хронічні захворювання носоглотки.

Кисневе голодування внаслідок обструкції дихальних шляхів може призвести до порушення роботи нервової системи.

Діагностика

Діагностику папілом в горлі проводить ЛОР. Спочатку лікар оглядає горло з ларингоскопом. Далі використовуються методи, які дозволяють визначити наявність наростів, локалізацію, ступінь поширення, розміри, доброякісність:

 • микроларингоскопия – обстеження горла операційним мікроскопом;
 • рентген та КТ;
 • ларингостробоскопія і электроглоттография для діагностики порушень в роботі голосового апарату;
 • біопсія наростів, гістологічний аналіз.

Лікування

Нарости в горлі у дітей і дорослих потребують комплексного лікування. Видалення папілом часто призводить до рецидивів. Хірургічне втручання стає причиною травмування здорових тканин, часто супроводжується ускладненнями. Щоб знизити ці ризики, видалення новоутворень в горлі супроводжується інтенсивної імуностимулюючої і противірусною терапією.

Пацієнтам показані дві групи препаратів.

 1. Для стимуляції імунної системи – Віферон, Лікопід, Циклоферон, Изопринозин, Интераль, Реаферон.
 2. Для пригнічення вірусної активності – Аміксин, Ацикловір, Зовіракс, Кагоцел, Цидофовир.

Папиллома в горле: симптомы, лечение

Іноді призначаються гормональні препарати, які знижують рівень андрогенів і уповільнюють розвиток папілом. До них відносяться Прогінова, Фемостон.

При лікуванні ракових утворень може застосовуватися хіміо – і променева терапія. Також може бути призначено хірургічне лікування в поєднанні з променевою опроміненням і хіміотерапією. Після хірургічного втручання буває необхідна операція по відновленню частині ротової порожнини, тканини якої були видалені.

Народна медицина може використовуватися лише в якості доповнення до медикаментозного та хірургічного лікування. При папіломатозі корисно вживати мед, ягоди ялівцю натщесерце, настій з лаврового листя. Перед застосуванням цих засобів необхідно проконсультуватися з лікарем.

Видалення

Папіломи в горлі підлягають видаленню. Залежно від віку, локалізації новоутворень та стану здоров’я пацієнта рекомендовані способи видалення наростів варіюються.

Хімічна деструкція

Для видалення папілом може бути використаний метод хімічної деструкції. На наріст наносять кислоту, солі срібла або азотнокислого свинцю, розчин пергідролю і перманганату калію. Метод не призначають дітям і пацієнтам з підвищеною чутливістю до реагентів.

Радіохвильовий ніж

Найбільш ефективний спосіб видалення папілом – радіохвильовий ніж. Операція проводиться апаратом Сургитрон, який уривається тканини без прямого контакту. Операція найменш травматична, не залишає шрамів, ризик рецидивів мінімальний.

У легкодоступних місцях горла папіломи видаляють скальпелем, лазером, рідким азотом. Лікування може проводитися електрокоагуляцією, ультразвукової дезінтеграцією.

Лазер

Видалення лазером ефективно при утвореннях на язичку і гортані. Цей метод має короткий відновний період, кірочки, які залишаються після загоєння, відпадають самостійно. Внутригортанные нарости видаляються за допомогою ларингоскопії. Папіломи, які досягають стравоходу, зрізають за допомогою щипців.

Розріз

Внегортанные новоутворення видаляють методом розрізи шкіри, підшкірної клітковини, трахіт. Під час такої операції пацієнтові накладають трахеостому – трубку, через яку можна дихати.

Після хірургічного втручання призначаються протипухлинні мазі і ін’єкції. Тільки хірургічне лікування, без медикаментозної терапії, може стати причиною рецидиву та ускладнень папіломатозу.

Профілактика

Після терапії пацієнти повинні дотримуватися профілактичних заходів, які знизять ризик повторного появи папілом.

 • Щадний голосовий режим,
 • своєчасне лікування захворювань ЛОР-органів,
 • зміцнення імунітету,
 • відмова від куріння.

Папіломавірусна інфекція може викликати важкі наслідки, тому вкрай важливо вчасно виявити патологію і почати лікування. Особливо це стосується дітей. При підозрі на папіломи в горлі як можна швидше зверніться до лікаря.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями: