До якого лікаря звернутися з папилломами?

К какому врачу обратиться с папилломами?

Майже кожна доросла людина стикається з одиничними папилломами. Про лікування ж замислюються лише ті, у кого нарости представляють значний косметичний дефект або приносять дискомфорт. Насправді вони не так нешкідливі, як здається. Їх викликає вірус папіломи людини. Одні штами провокують тільки доброякісні розростання, інші стають причиною ракових захворювань. Якщо у вас з’явилися папіломи на шкірі, необхідно звернутися до профільного лікаря.

Дерматолог

Дерматолог – фахівець із захворювань шкіри. До нього слід звернутися, якщо у вас з’явилися папіломи на шиї, обличчі, в пахвових западинах, на животі, спині, стопах або долонях.

Дерматолог зазвичай призначає діагностичні процедури і лікування. При наявності кваліфікації та устатковання такий лікар може самостійно видалити бородавку або папілому рідким азотом, радіохвильовим ножем.

До дерматолога можна звернутися з приводу новоутворень в області геніталій, порожнини рота. У цьому випадку лікар проводить поверхневий огляд і направляє до вузькопрофільного фахівця – гінеколога, уролога, хірурга, онколога, стоматолога, проктолога, офтальмолога.

Гінеколог

Гінеколог – лікар, до якого можна звернутися з приводу кондилом в інтимних зонах у жінок. Часто такі новоутворення виявляються під час профілактичних обстежень або лікування інших захворювань.

Регулярні обстеження у гінеколога дозволяють вчасно виявити ВПЛ і попередити розвиток важких ускладнень.

Гінеколог проводить огляд зовнішніх і внутрішніх жіночих статевих органів. Обстеження слизової оболонки шийки матки і піхви за допомогою спеціального збільшувального приладу називається копмоскопією. Під час процедури лікар бере мазок на аналіз, щоб виявити папіломавірус, його тип методом ПЛР. Залежно від ситуації він може самостійно видалити наріст радіохвильовим методом, шляхом електрокоагуляції, хімічної або кріодеструкції. Він також може призначити медикаментозне лікування.

Регулярні гінекологічні обстеження організму дозволяють вчасно виявити утворення на слизовій піхви, запобігти розвитку дисплазії, раку шийки матки згодом.

Уролог

Чоловікам при появі одиничних або множинних кондилом на статевому органі слід звернутися до уролога або андролога. Фахівець проводить зовнішній огляд, призначає аналізи. Це може бути зішкріб і мазок з уретри, ПЛР-діагностика, біопсія. Для візуальної оцінки змін в сечівнику чоловіка може бути призначена уретроскопія.

За результатами обстежень приймається рішення про видалення новоутворень і медикаментозне лікування. Видалення кондилом проводиться методом електрокоагуляції, кріодеструкції або радіоножем.

Проктолог

Якщо папіломи локалізуються в області ануса, необхідно записатися на прийом до проктолога. Лікар проводить кольпоскопію прямого кишечника. Це візуально-інструментальне обстеження дозволяє оцінити ступінь ураження анального отвору, уточнити кількість новоутворень, їх розміри, підібрати тактику лікування. За кілька годин до кишкової кольпоскопії рекомендується зробити клізму або прийняти проносне. Якщо виникла кровотеча із заднього проходу, обстеження відміняють.

Стоматолог

До стоматолога потрібно звернутися з приводу папілом в області внутрішнього боку щік, на мові і під ним, на яснах, піднебінні, небном язичку, гортані. Лікар проводить огляд епітелію, призначає аналіз і терапію. Не слід зволікати з лікуванням: такі нарости часто травмуються, кровоточать.

У деяких випадках стоматолог направляє пацієнта до хірурга. При розташуванні новоутворень в області дихальних шляхів може знадобитися консультація отоларинголога.

Офтальмолог

У сфері компетенції офтальмолога – одиничні і множинні папіломи, розташовані в області повік. При необхідності лікар проводить операцію з видалення новоутворень, веде спостереження за хворим, ходом терапії.

Хірург

Хірург – фахівець, який проводить видалення доброякісних папілом. Оскільки завжди існує ризик рецидиву наростів, важливо знайти досвідченого лікаря, який вибере оптимальну методику.

В арсеналі хірурга – наступні методи:

  • кріодеструкція;
  • електрокоагуляція;
  • радіохвильова терапія;
  • лазерна терапія;
  • хімічна деструкція.

Папілому не завжди можна видалити за допомогою неінвазивних методик. Наприклад, це можна зробити при протипоказаннях до застосування деструктивних методів, при підозрі на злоякісне переродження папіломи. У цих випадках рекомендується хірургічне висічення. Операція не проводиться при вагітності, лактації, герпетичних висипаннях, загостренні хронічних захворювань, гострих респіраторних інфекціях.

Онколог

Онколог – профільний фахівець, до якого направляє будь-який інший лікар при виявленні ВПЛ з високим ризиком онкогенності. Його допомога знадобиться, якщо звичайні папіломи починають проявляти ознаки патологічного переродження:

  • асиметрична форма або неправильні кордону;
  • два і більше відтінку кольору;
  • діаметр більш як 6 мм;
  • ознаки дискомфорту, болю;
  • виділення гною, крові або сукровиці, гнильний запах.

При високому ризику переродження новоутворення лікар направляє пацієнта до хірурга, який проводить повне видалення наростів і прилеглих тканин. Після цього необхідно подальше лікування в онколога.

Аналізи на ВПЛ

Стандартні діагностичні заходи проходять за загальною схемою. Спочатку проводиться опитування пацієнта, огляд наростів. Якщо папілома викликає підозру, береться зразок для гістологічного дослідження та ПЛР-аналізу.

Якщо лабораторні дані показали ризик злоякісного переродження, пацієнта направляють до онколога або хірурга-онколога. При доброякісної природи освіти профільний лікар може самостійно видалити папілом або призначити консервативне лікування.

Якщо ви сумніваєтеся, до якого лікаря звернутися з папилломами, почніть з дерматолога. Він підбере оптимальне лікування або направить до профільного фахівця.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями: