ВПЛ 51 типу у жінок: що це, симптоми, лікування

ВПЧ 51 типа у женщин: что это, симптомы, лечение

ВПЛ 51 типу – один з небезпечних онкогенних штамів папіломавірусу. У жінок інфекція зустрічається частіше, ніж у чоловіків. Які особливості інфекції та методи лікування?

Причини

Вірус папіломи людини передається від хворого до здорового.

Шляхи передачі

 • Статевий контакт. Переважно зараження відбувається під час статевого контакту: вагінального, анального чи орального. Можлива передача інфекції за допомогою сексуального контакту без безпосереднього проникнення. У групі ризику – дівчата, які рано почали статеве життя, часто міняють партнерів, не охороняються. Використання презервативів знижує ризик інфікування, але не захищає повністю.
 • Побутовим шляхом. Рідше зараження відбувається побутовим шляхом через предмети особистої гігієни, натільна і постільна білизна, хірургічні або стоматологічні інструменти.
 • Можливий вертикальний шлях інфікування ВПЛ 51 типу – від матері до плоду в утробі або під час народження.
 • Відомі випадки самозаражения при перенесення вірусу з ураженої ділянки тіла на здоровий, приміром з ротової порожнини на геніталії.

Більшість інфікованих довгий час виступають носіями вірусу, навіть не підозрюючи про це.

Провокуючі фактори

Активність ВПЛ 51 типу провокують:

 • імунітет ослаблений внаслідок стресів,
 • погане харчування,
 • авітаміноз,
 • тривалий прийом антибіотиків,
 • переохолодження або перегрів,
 • гострі або хронічні захворювання сечостатевої та ендокринної систем.

Ризик зараження і активності присутнього в організмі вірусу підвищується після аборту і інших гінекологічних маніпуляцій.

Симптоми

ВПЛ 51 типу може перебувати в латентній формі від декількох тижнів до 2-10 років. Тривалість інкубаційного періоду залежить від індивідуальних особливостей організму.

Характерна ознака ВПЛ 51 типу – утворення специфічних наростів – кондилом. Вираженість симптомів залежить від локалізації папілом, їх кількості та поширення. Нарости бувають поодинокими або множинними. Їх розмір – від 1 мм до 1-2 див. Локалізуються в області зовнішніх статевих губ, піхви, шийки матки, навколо ануса або на внутрішній стороні стегна. Іноді поширюються на великі ділянки тіла.

Розрізняють 2 види наростів: плоскі і загострені.

 1. Плоскі кондиломи спочатку схожі на щільну висип. Потім вони трохи піднімаються над рівнем шкіри, набувають темно-червоний або коричневий колір. При тяжкому перебігу папіломи зливаються, утворюючи великий пухкий наріст.
 2. Гострокінцеві кондиломи ВПЛ 51 типу зовні нагадують цвітну капусту: витягнуті, з великою голівкою, ростуть групами. Їх колір відповідає відтінку шкіри або слизової, рідко нарости мають світлий тон. Вони стрімко зростають: від першого симптому у вигляді свербежу до утворення кондиломи може пройти всього кілька годин. Група папілом формується повільніше – від 4 місяців до 2 років.

Нарости (бородавки і папіломи) при ВПЛ 51 типу іноді поширюються на великі ділянки тіла.

Нарости у піхві або шийці матки нерідко травмуються, особливо під час статевого акту. В результаті:

 • з’являються кров’янисті виділення між менструаціями або після сексу;
 • утворюються ерозії на слизових статевих органів;
 • жінка відчуває різі, печіння, свербіж і дискомфорт під час або після сечовипускання;
 • погіршується загальне самопочуття, можливі нудота, блювання, підвищення температури;
 • хвора може стрімко втрачати вагу.

При інфікуванні новонародженого ВПЛ 51 типу папіломи часто з’являються в гортані. Якщо зараження відбувається при анальному сексуальному контакті, нарости локалізуються в області ануса і на слизовій прямої кишки.

Можливі ускладнення

Захворювання набуває одну з двох форм: доброякісну або злоякісну.

 1. У першому випадку ВПЛ не впроваджується в хазяйську хромосому.
 2. Якщо вірус проникає в ДНК клітин і змінює їх структуру, інфекція переходить в онкологію.

Онкологія

ВПЛ 51 типу має високу ступінь онкогенності. На тлі клітинних мутацій розвивається анальна інтраепітеліальна неоплазія, вважається передраковим станом. Новоутворення на шийці матки можуть трансформуватися в дисплазію. Розрізняють 3 стадії хвороби: легку, середню і важку.

Якщо ВПЛ 51 типу переходить в рак шийки матки, підвищується ризик безпліддя. В ході оперативного втручання можуть бути частково або повністю вилучені репродуктивні органи.

Загибель плоду при вагітності

Велику небезпеку інфекція представляє при вагітності, особливо на ранніх термінах. Папіломавірус практично в 95% випадків приводить до викидня або внутрішньоутробної загибелі плоду. Інфікування на пізніх термінах може спровокувати передчасні пологи. При цьому збільшується ризик вертикального зараження плода в момент народження.

Діагностика

При виявленні невеликих поодиноких кондилом негайно зверніться до лікаря. Він проведе огляд, призначить загальні аналізи крові та сечі.

Повне обстеження на ВПЛ включає наступні процедури:

 • Кольпоскопія – огляд піхви і шийки матки за допомогою спеціального апарату.
 • ПАП-тест: досліджується мазок на визначення атипових клітин епітелію.
 • Digene-тест: допомагає визначити кількість вірусних агентів (спеціальною щіточкою береться матеріал з цервікального каналу).
 • ПЛР-діагностикадозволяє виявити наявність вірусу, його тип і ступінь онкогенності,
 • Цитологія: проводиться при підозрі на розвиток онкології. Досліджується невеликий шматочок тканини з наросту для визначення ракових клітин. Процедура протипоказана при вагітності.

Після підтвердження діагнозу та ступеня тяжкості ВПЛ 51 типу призначається відповідна терапія.

Лікування

Відомі випадки самовиліковування від ВПЛ. Відбувається це рідко у молодих хворих з сильною імунною системою. Але в більшості випадків папілома-вірус зберігається в організмі на все життя.

Щоб знизити активність захворювання і запобігти загострення, уникайте факторів, що сприяють його розвитку.

Медикаментозне лікування

Якщо симптоми інфекції стають більш вираженими, вдаються до медикаментозного лікування. Призначаються засоби, що надають імуномодулюючу, противірусну, цитотоксична дія: Подофиллин, Юлеомицин. Препарати не знищують ВПЛ 51 типу повністю, але блокують його активність, стимулюють роботу імунної системи і руйнують його. Дозування і тривалість курсу встановлюється лікарем.

Видалення

При необхідності проводиться видалення наростів хімічним або механічним шляхом.

 • Усунення невеликих кондилом можливо з допомогою Солкодерма, Кантаридина, саліцилової або трихлороцтової кислоти. Для видалення папілом на шкірі зовнішніх статевих губ і навколо ануса проводиться кріотерапія. Якщо утворюються нарости на шийці матки, цей спосіб майже не використовується. Лікар не може контролювати глибину впливу рідкого азоту, у результаті можуть утворитися рубці.
 • Висічення кондилом в піхві і шийці матки проводиться за допомогою кріодеструкції, лазеротерапії та електрокоагуляції. Для видалення великих папілом вдаються до хірургічного втручання. У цьому випадку на місці видалених наростів утворюються рубці. При виявленні злоякісних клітин показана радіо – або хіміотерапія.

Навіть після курсу лікування можливі рецидиви і повторне зараження ВПЛ 51 або будь-якого іншого типу.

Вакцинація

Кращий спосіб профілактики зараження ВПЛ 51 типу – своєчасна вакцинація. Вона підвищить опірність організму вірусам, знизить ризик онкологий.

Розроблені 2 вакцини:

 1. Гардасил,
 2. Церварікс.

В організм вводиться розчин, що містить білки, схожі з компонентами онкогенних типів ВПЛ. Препарат безпечний для людини.

Правила вакцинації

 • Краще проводити вакцинацію до початку сексуального життя. Рекомендований вік для дітей – 9-17 років, для молодих жінок – 18-26 років.
 • Вакцинація проводиться у 3 етапи. Основна схема: 0-2-6 місяців. При необхідності допускається прискорена схема: 0-1-3 місяця. Всі 3 щеплення повинні бути зроблені протягом року.
 • Тимчасові протипоказання до щеплення від ВПЛ 51 типу – гострі і хронічні хвороби в стадії загострення. Вводити вакцини дозволяється після одужання. Процедура заборонена при важкої алергії на компоненти засобу,
 • Не плануйте вагітність на час курсу щеплень. Протягом всіх 3 етапів допускається прийом контрацептивів.

Щоб знизити ризик інфікування ВПЛ 51 типу, користуйтеся презервативами, відмовтеся від безладних статевих зв’язків. Ретельно дотримуйтесь правил інтимної гігієни. Регулярно проводите обстеження у лікаря, здайте аналізи на віруси. Це допоможе вчасно виявити хворобу, попередити можливі ускладнення.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
zmorshki.in.ua