Вірус папіломи людини у жінок: симптоми, лікування

Вирус папилломы человека у женщин: симптомы, лечение

Вірус папіломи людини (ВПЛ, папіломавірус) – поширена інфекція, що передається статевим шляхом. Небезпека патогена в тому, що він може викликати рак. У жінок захворювання зачіпає сечостатеву систему. На поверхні слизових оболонок і шкіри формуються особливі утворення – папіломи. Які ще симптоми характерні для ВПЛ і яке лікування потрібно?

Причини

Збудник хвороби може тривалий час перебувати в організмі, не проявляючи себе. Перехід з латентною (прихованою) форми в активну відбувається при певних обставинах.

 • Виношування дитини. Під час вагітності змінюється гормональний фон, а самі пологи стають стресом для організму.
 • Ранній початок статевого життя, часта зміна партнерів, венеричні захворювання.
 • Вірусні інфекції, хронічні хвороби статевої сфери, цукровий діабет.
 • Часте штучне переривання вагітності.
 • Шкідливі звички.
 • Тривалий прийом оральних гормональних контрацептивів.

Основний шлях передачі вірусу папіломи людини – статевий. ВПЛ поширюється при петінгу, під час незахищеного анального і вагінального сексуального акту. Також не виключається інфікування через рукостискання, воду в басейні, предмети особистої гігієни, при відвідуванні сауни і т. д.

Якщо вагітна є носієм папіломавірусу і на статевих губах або стінках піхви є кондиломи, то дитина може заразитися під час пологів.

Класифікація

У гінекології розрізняють кілька видів вірусу папіломи людини, кожен з яких має свої особливості. Нижче наведені найбільш небезпечні штами.

ВПЛ 16 типу викликає деформацію і аномальний розвиток тканин. Хвороба призводить до формування злоякісних пухлин і папулеза. Остання патологія проявляється у вигляді бляшок темно-червоного кольору. Такі висипання носять назву «бовеноидный папулез».

ВПЛ 18 типу відрізняється найбільшою схильністю до розвитку онкології. Вірус папіломи людини впроваджується в ДНК клітин організму, блокуючи роботу імунної системи жінки. Провокує утворення доброякісних пухлин, схильних до малігнізації (озлокачествлению).

Найбільш онкогенні типи вірусу папіломи людини– 16, 18, 45, 53, 58, 66.

ВПЛ 45 типу характеризується високою онкогенів. Протікає в трьох стадіях. На першій з’являються генітальні кондиломи і бородавки. Друга супроводжується дисплазією (аномальний розвиток) епітелію шийки матки жінки. На третьої стадії є ризик розвитку раку вульви, шийки матки або ануса.

ВПЛ 51 типу проявляється в інкубаційному періоді. Останній може тривати кілька років. На статевих органах жінки виявляються поодинокі генітальні бородавки, плоскі або гострокінцеві кондиломи. Іноді дані новоутворення поширюються на повіки, пахвову і пахову область.

ВПЛ 56 відрізняється коротким інкубаційним періодом. У запущених випадках провокує дисплазію шийки матки і рак.

Також в якості онкогенних факторів виступають ВПЛ 53 і 58 типу ВПЛ 66.

Симптоми

У більшості випадків вірус папіломи людини протікає безсимптомно. Іноді у жінок з ВПЛ виявляються висипання на слизових або шкірі. Під час огляду гінеколог може виявити й інші прояви:

 • ерозію шийки матки;
 • печіння, кров’янисті виділення з піхви.
 • симптоми дисплазії;
 • больові відчуття в області геніталій;
 • новоутворення на шийці матки.

Тривалість інкубаційного періоду залежить від типу збудника. ВПЛ 16 і 18 типу у жінок може викликати рак через 10, 15 або 20 років після інфікування. ВПЛ 11 проявляється у вигляді бородавок і кондилом в період від 3 тижнів до 8 місяців.

Діагностика

Важливий етап діагностики вірусу папіломи людини – лабораторні дослідження. Вони не тільки виявляють збудника, але і визначають його тип. Одним з найбільш ефективних методів вважається тест полімеразної ланцюгової реакції (ПЛР). Він виявляє збудника хвороби через РНК або ДНК в тканинах людини. Максимальна результативність досягається при аналізі виділень з піхви жінки.

У діагностиці ВПЛ може застосовуватися кольпоскопія – огляд цервікального каналу і шийки матки спеціальним приладом. Метод дозволяє побачити колір, рельєф, судинний малюнок і інші особливості досліджуваного органу на моніторі комп’ютера.

Digene-тест обчислює кількість вірусних тіл в організмі. Це допомагає оцінити ризик розвитку раку. Також при підозрі на папіломавірус призначається цитологічне дослідження.

Лікування

Лікування вірусу папіломи людини спрямоване на запобігання повторного формування бородавок і наростів. Це досягається шляхом прийому медичних препаратів і деструктивних способів терапії.

 • У першому випадку зміцнюється імунна система і руйнуються клітини збудника.
 • У другому – усуваються нарости на шкірі і слизових. Обидва методи застосовуються в комплексі.

Медикаментозне лікування

Гропринозин та аналоги (Эпиген Інтим, Панавир). Противірусний імуностимулятор, що використовується для боротьби з вірусом папіломи людини. Випускається у формі таблеток. Ефективно усуває зовнішні прояви ВПЛ.

Генферон – противірусний засіб на основі бензокаїн, таурину і інтерферону. Підвищує імунітет і допомагає організму швидше впоратися з ознаками папіломавірусу. Застосовується суворо за призначенням лікаря.

Алокін-Альфа – противірусний засіб. Показаний при інфікуванні ВПЛ з високим онкогенних ризиком. Призначений для внутрішньовенного введення. Стандартний курс лікування включає ін’єкції препарату по 1 мг через день. Всього на курс необхідно 6 ін’єкцій.

Изопринозин зміцнює захисні сили організму та підсилює ефект попереднього засобу. Випускається у формі таблеток, які приймають після їжі.

Віферон – місцевий імуномодулюючий препарат. Проводиться у формі супозиторіїв, спрею і мазі. Використовується в складі комплексного курсу лікування. Допомагає зупинити розвиток вірусу папіломи людини і позбутися від зовнішніх шкірних проявів.

Лазеротерапія

Даний метод вважається одним з найбільш безпечних і дієвих. Кондиломи видаляються під місцевим наркозом за 1 сеанс. Так як під час процедури припікаються дрібні судини, скорочується ризик кровотеч. Після маніпуляції на місці освіти з’являється скоринка. Лазеротерапія може призначатися жінкам під час вагітності.

Кріотерапія

Суть методу полягає в руйнуванні папілом рідким азотом, хлоретілом або вуглекислим газом. Не вимагає місцевого знеболювання. Для видалення деяких пухлин може вимагатися більше 1 сеансу. Переваги кріотерапії: мала травматичність, поліпшення мікроциркуляції оточуючих тканин, відсутність післяопераційних рубців.

Електрокоагуляція

Електрокоагуляція увазі видалення утворень за рахунок теплового впливу електричного струму. Проводиться під місцевою анестезією. Після процедури на місці папіломи утворюється скоринка, яку потрібно обробити 5%-вим розчином перманганату калію. Повне загоєння шкіри відбувається через 12 днів. У цей період струп самостійно відпадає. На місці новоутворення не залишається рубців і шрамів.

Хімічні засоби

В основі методу лежить руйнування тканин наросту, викликаного вірусом папіломи людини, агресивними сполуками. Останні наносять на пухлину 2-3 рази на певний час. Кратність і тривалість аплікації залежать від використовуваного препарату і розміру кондиломи. Як правило, застосовуються Солкодерм, Подофиллин, 5-фторурацил, трихлоруксусная кислота, подофиллотоксин.

Радіохвильова терапія

Це безболісна і безконтактна процедура, що застосовується для видалення утворень в області піхви, зовнішніх статевих органів, шийки матки жінки. Високочастотний потік радіохвиль розсовує живі тканини, виділяючи уражену ділянку шкіри. Обов’язкова умова для лікування – відсутність симптомів злоякісного переродження.

Хірургічне втручання

Видалення наросту здійснюється вручну за допомогою скальпеля. Попередньо оперований ділянку знеболюють. Показання до хірургічного лікування – підозра на малігнізацію новоутворення. Посічені патологічні тканини направляють на гістологічне дослідження.

Папіломавірус при вагітності

При плануванні вагітності рекомендується пройти обстеження на наявність вірусу папіломи людини в організмі обох партнерів. При виявленні ВПЛ лікування проводиться в тому випадку, якщо захворювання протікає з яскраво вираженою симптоматикою. Латентна форма хвороби не є протипоказанням для виношування дитини.

Якщо зміни епітелію шийки матки у жінки виявлено після зачаття, то лікар призначає противірусні та протизапальні препарати. Прийом лікарських засобів здійснюється в I триместрі. На більш пізніх термінах є ризик інтенсивного росту утворень. Це може призвести до серйозних ускладнень під час вагітності та при пологах. Після курсу лікування знову проводиться обстеження.

Видаляються кондиломи в період вагітності за допомогою радіохвильової хірургії. Після операції проводиться обробка піхви антисептиками.

Можливі ускладнення

Основна небезпека вірусу папіломи людини в тому, що кондиломи можуть стати злоякісними. ВПЛ-інфекція здатна викликати розвиток раку шийки матки. Захворювання протікає безсимптомно тривалий час. При цьому у жінки втрачається здатність до зачаття і народження дитини. При тривалій відсутності лікування можливий летальний результат.

Якщо ВПЛ виявиться під час вагітності, то є загроза для здоров’я плоду. При проходженні по родових шляхах дитина може інфікуватися. Це загрожує розвитком папіломатозу дихальної системи. Дане захворювання характеризується появою доброякісних пухлин в трахеї і гортані. У запущених випадках показано кесарів розтин.

Профілактика

Щоб скоротити ризик інфікування папіломавірусом, дотримуйтеся наступних рекомендацій:

 • Користуйтеся презервативом при випадковому статевому контакті.
 • Перевірятися на ВПЛ разом з партнером мінімум 2 рази в рік.
 • Використовуйте особисті засоби гігієни (мило, ножиці, рушник, мочалка).
 • Правильно харчуйтеся, ведіть активний спосіб життя, відмовтеся від шкідливих звичок. Це запобіжить ослаблення імунітету.
 • Вчасно лікуйте захворювання статевої системи.
 • Робіть вакцинацію препаратами Церварікс або Гардасил. Вони захищають організм від ВПЛ типів 16 і 18.

Вірус папіломи людини – поширена і небезпечна патологія у жінок. Вона може викликати малігнізація пухлин вульви, шийки матки або заднього проходу. При появі перших ознак зараження слід звертатися до інфекціоніста. Робити це потрібно разом із статевим партнером. Тільки так можна звести до мінімуму ризик виникнення хвороби і небажаних наслідків.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями: