Можна видаляти папіломи на тілі: як зробити правильно?

Можно ли удалять папилломы на теле: как сделать правильно?

Папілома – це доброякісне утворення, яке викликається ВПЛ. Зазвичай виникає на шкірі, рідше на слизових. Одні нарости залишаються непомітними, інші розростаються і заподіюють фізичний дискомфорт, треті можуть перероджуватися в злоякісні пухлини, а четверті проходять без лікування. Тому відповідь на питання, чи можна видаляти папілому, в кожній ситуації вирішується по-різному.

Зникають чи папіломи

Причина появи папілом і бородавок – вірус папіломи людини. До 90% жителів планети – його носії. Але утворення з’являються далеко не у кожного, хто заражений. Природний захист від них – це імунна система. Вона пригнічує розмноження вірусу і перешкоджає утворенню наростів. Збій в імунній системі призводить до активізації ВПЛ.

Якщо бородавка утворилася, то вона не проходить самостійно і не зменшується в розмірах. Але є винятки. До них відносяться юнацькі бородавки. Вони виникають при несформованої імунній системі і зникають з віком.

Деякі бородавки можуть зникати самостійно. Обов’язково потрібно видаляти папіломи на ніжці і гострокінцеві кондиломи.

Пройти самостійно можуть папіломи, які з’явилися на тлі тривалого стресу, депресії, інфекційних захворювань, тимчасового імунодефіциту. Після усунення цих факторів є шанс, що освіти теж зникнуть.

Самостійно не проходять папіломи на ніжці і гострокінцеві кондиломи. Вони завжди вимагають хірургічного видалення.

Коли потрібно видаляти

При певних показаннях папіломи обов’язково повинні бути видалені. До них належать новоутворення:

  • нарости, розташовані в зоні тісного зіткнення з одягом або прикрасами, а також у паху;
  • новоутворення на слизових оболонках порожнини рота;
  • папіломи на століттях і на обличчі;
  • підошовні бородавки;
  • великі утворення, розміри яких збільшуються.

У всіх цих випадках потрібно звернутися за консультацією до дерматолога. Фахівець проводить обстеження, призначає комплексне лікування і видаляє новоутворення оптимальним методом.

Якщо папілома відірвалася

Якщо новоутворення випадково відірвалося при терті об одяг, гоління або інших зовнішніх впливах, це може викликати біль, кровотеча, інфікування, нагноєння. Якщо відірвати папілому, вірус залишається в клітинах шкіри. Тоді на місці однієї з’являються кілька нових. Щоб уникнути негативних наслідків, зверніться до дерматолога. По можливості збережіть який відірвався папілому і віддайте її на гістологічний аналіз.

Коли бородавка самостійно відділяється, на її місці не залишається ран або кровотеч, це не привід для паніки. Швидше за все, імунна система впоралася з вірусом.

Не намагайтеся відривати папіломи, зрізати бритвою або перев’язувати ниткою. Механічне пошкодження доброякісних наростів може викликати злоякісне переродження. Їх видалення потрібно проводити тільки після попереднього аналізу в умовах медичного закладу.

Як лікують лікарі

Лікування ВПЛ комплексне. У медичній клініці порекомендують пройти огляд у профільного спеціаліста. Якщо папіломи локалізуються на обличчі, руках, на пахвах, тулуб, на шиї або підошвах, краще звернутися до дерматолога. З приводу новоутворень в інтимних зонах слід проконсультуватися з гінекологом або урологом. При папіломах в ротовій порожнині потрібно обстежитися у стоматолога, а якщо нарости з’явилися на повіках – офтальмолога.

Після огляду може бути призначено аналіз, який визначить доброякісну або злоякісну природу освіти. Для цього береться мазок або невеликий шматочок тканини (біопсія). Зразок досліджується методом ПЛР, Digene-тесту або під мікроскопом.

При злоякісну природу новоутворення пацієнта направляють на консультацію до онколога. Якщо наріст доброякісний, призначаються противірусна терапія, засоби для зміцнення імунної системи, а також операція з видалення папіломи.

Лазер

Лазер – найбільш дорогий, але при цьому популярний і ефективний спосіб видалення папілом на тілі. Метод дозволяє локально обробляти ділянки шкіри, не зачіпаючи здорові тканини. Лазер одночасно руйнує тканини папіломи і споює кровоносні судини. Операція відбувається безконтактним способом, виключає ризик інфікування.

Лазерне видалення папілом проходить під місцевою анестезією. Тому операція безболісна для пацієнта. Термін загоєння рани після лазеротерапії мінімальний.

Лазер не рекомендується при загостренні інфекційних захворювань, герпесі в активній формі, імунодефіцитних станах, цукровому діабеті в стадії декомпенсації, при злоякісних папіломах. Операція не проводиться у віці до 18 років, під час вагітності і лактації, а також при сонячному засмагу. Метод не використовується при злоякісних новоутвореннях.

Можно ли удалять папилломы на теле: как сделать правильно?

Електрокоагулятор

Електрокоагуляція – це видалення папілом струмом постійної або змінної частоти. Метод менш дорогий, ніж лазерна хірургія, але настільки ж ефективний. Лікар може контролювати силу і частоту впливу струму, маніпулювати виключно тканинами освіти, не зачіпаючи здорові ділянки.

Метод помірно болючий. Якщо пацієнту некомфортно, операція може проводитися під місцевою анестезією. Ранка після електрокоагулятора заживає до 10 днів. При такому способі деструкції наростів є ризик появи шрамів, рубців, пігментних плям. Також існує ймовірність, що на місці видаленої папіломи виросте нова, якщо не всі тканини, уражені вірусом, будуть видалені. Метод не використовується при злоякісних новоутвореннях.

Можно ли удалять папилломы на теле: как сделать правильно?

Радионож

Радіохвильове видалення папіломи – це безболісний і безконтактний спосіб. Він може застосовуватися при новоутвореннях на шкірі і слизових, у тому числі піхви і шийки матки.

Висічення тканин проводиться впливом потоку радіохвиль. При цьому апарат не стикається з шкірою, як і у випадку з лазерним променем. Це знижує ризик інфікування. Радіохвильова терапія вимагає місцевої анестезії. Апарат нагріває епітеліальні тканини, видаляє наріст і припікає кровоносні судини.

Метод має ті ж протипоказання, що й лазеротерапія. Видалення папілом в інтимних місцях у жінок операція не призначається в менструальний період. Також радионож протипоказаний пацієнтам з штучним водієм ритму серця.

Можно ли удалять папилломы на теле: как сделать правильно?

Азот

Видалення рідким азотом, або кріодеструкція, – відносно недорогий метод. Він не дозволяє контролювати глибину впливу так само точно, як у випадку з лазером і радіохвильовим ножем. Але з його допомогою можна позбутися від папілом в чутливих місцях, множинних і великих. Якщо у пацієнта низький больовий поріг, операція проводиться без анестезії. При дискомфорті використовуються місцеві анестетики.

Азот не рекомендується при загостренні інфекційних і хронічних захворювань, при підозрі на онкологію. Він також не застосовується при непереносимості холоду.

Під час операції на папілому впливають тампоном, змоченим у рідкому азоті, або кріоагент подається через апарат. Азот впливає близько 30 секунд в залежності від глибини кореня освіти, його розташування та інших чинників. На місці дії утворюється міхур з сукровицею, що лопається з утворенням кірочки. Потім на цьому місці залишається рожевий слід, який поступово зникає. Весь процес загоєння може зайняти кілька тижнів або місяців.

Можно ли удалять папилломы на теле: как сделать правильно?

Висічення

Хірургічний метод видалення показаний при злоякісному переродженні папілом або підозрі на цей процес. Після висічення залишаються шрами. Період відновлення найбільш тривалий, з ризиком ускладнень. Операція проводиться під місцевою анестезією. Хірургічний метод дозволяє взяти тканини на гістологічний аналіз. Операція не проводиться при герпетичних висипаннях, гострих респіраторних захворюваннях, загостреннях хронічних інфекцій, а також при вагітності і лактації.

Народні засоби

Народна медицина пропонує різні способи видалення наростів, викликані папіломавірусом:

  • сік чистотілу: наноситься через день, процедура повторюється до 6 разів;
  • кашка з лука або часнику: прикладається до наросту на 1-2 години за допомогою пластиру;
  • сік або м’якоть алое: робляться аплікації на ніч;
  • йод: наноситься на нарости щодня;
  • настоянка кульбаб: обробка проводиться кілька разів в добу.

Народні методи не дають повної гарантії видалення бородавок. Перед тим як використовувати той чи інший засіб, проконсультуйтеся з дерматологом.

Якщо папіломи не відносяться до юнацьким, їх краще видалити. Але робити це можна, тільки якщо немає герпесу, інфекційних загострень або хронічних захворювань. Перед видаленням новоутворення слід переконатися, що воно не злоякісне. Ні в якому разі не можна зрізати нарости самостійно.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
zmorshki.in.ua