Аналіз на ВПЛ: як і коли здавати, розшифровка

Анализ на ВПЧ: как и когда сдавать, расшифровка

Вірус папіломи людини – поширена інфекція. Деякі його типи нешкідливі, інші можуть стати причиною онкологічних захворювань, наприклад раку шийки матки у жінок, хвороби Боуена у чоловіків. Тому при появі незвичних новоутворень, особливо в області геніталій, необхідно звернутися до профільного лікаря і здати аналізи на ВПЛ.

Що таке ВПЛ

ВПЛ – вірус папіломи людини, що вражає клітини шкірного епітелію і слизових оболонок. Він викликає розвиток папілом в основному в області геніталій, рідше в гортані, ротової порожнини, слизової оболонки очей, на шкірі.

Шляхи передачі

Ця вкрай заразна інфекція може передаватися різними шляхами. Основний спосіб – незахищений статевий акт. Перейняти її можна також при тісному контакті шкіри і слизових. Слизові оболонки особливо уразливі, так як не мають рогового шару. У рідкісних випадках вірус передається побутовим шляхом: через особисті речі, предмети гігієни. Але ймовірність цього низька, так як ВПЛ недовго живе у зовнішньому середовищі.

Механізм дії

Проникаючи в організм, вірус вражає базальний шар епітелію. Потрапляючи в клітину, він існує поза хромосоми, або з’єднується з геномом і викликає переродження тканин. Якщо імунна система не пригнічує дію патогена, він призводить до формування кондилом і бородавок. Ці новоутворення можуть стати злоякісними.

Різновиди

Відомо більше сотні різновидів ВПЛ. За онкогенності вони поділяються на наступні групи:

 • Безпечні: типи 1, 2, 3, 5;
 • Низкоонкогенные: типи 6, 11, 42, 43, 44;
 • Високоонкогенні: типи 16, 18, 31, 33, 35, 45, 56, 68, 39, 70.

Загальні відомості

ВПЛ грає роль в розвитку раку шийки матки, прямої кишки, піхви, вульви, пеніса, гортані, ротової порожнини, хвороби Боуена, бовеноидного папулеза.

ВПЛ знаходиться в організмі у прихованій чи активній формі. Іноді він стає причиною утворення явних дефектів шкіри і слизових, наприклад гострокінцевих кондилом. В деяких випадках викликає приховані патологічні зміни тканин – дисплазію, передракові і ракові процеси.

Між зараженням і появою симптомів ВПЛ може пройти від 3 до 8 місяців – залежно від стану імунітету. Іноді відбувається самостійне лікування за 1-2 роки. Але часто вірус протягом багатьох років перебуває в прихованому стані. Активізується вже в зрілому віці під дією різних провокуючих факторів. Чоловіки частіше виступають безсимптомними носіями ВПЛ і часом не здогадуються про це. Жінки більше страждають від наслідків розвитку вірусу, у них вищий ризик розвитку онкогенних захворювань.

Показання для аналізу

Аналіз на папіломавірус потрібно здавати при наявності прямих і непрямих його ознак, так і в профілактичних цілях. До показань належать такі ситуації:

 • гострі або хронічні урогенітальні інфекції, в тому числі папіломи, кондиломи;
 • планування вагітності, патології вагітності, безпліддя, викидні;
 • незахищений статевий контакт;
 • ознаки статевих інфекцій і запальних процесів в шийці матки або на статевому члені;
 • після проведеного лікування ВПЛ-інфекції.

У профілактичних цілях слід здавати аналізи протягом перших трьох років після початку статевого життя. Далі жінкам до 30 років рекомендується проходити обстеження 1 раз в 3-5 років, після 30 – 1 раз в 5 років. Після 65 років при негативних результатах попередніх аналізів необхідність обстежень відпадає. Чоловікам рекомендується обстежуватися кожні 3-5 років з початку статевого життя.

Підготовка

Дослідження на ВПЛ вимагає підготовки.

 • Жінкам рекомендується робити аналіз у перші півтори тижні після закінчення менструації.
 • За 2 дні до зіскрібка виключити статеві контакти і спринцювання.
 • Чоловікам потрібно відмовитися від сексуальних контактів і спринцювання уретри за 2 дні до обстеження.
 • Перед соскобом пацієнтів обох статей не можна мочитися протягом 2 годин.

Види обстежень

Обстеження на вірус папіломи людини проводиться методом лабораторного чи інструментального дослідження.

 • Огляд – це візуальне дослідження папілом і кондилом на тілі. Процедура не дозволяє виявити передракові процеси на ранній стадії, тому її доповнюють інші види аналізів.
 • Зішкріб на ВПЛ виконується спеціальною щіточкою. Зразок тканин береться з шийки матки у жінок та з уретри у чоловіків. На матеріалі зіскрібка виконується цитологічне дослідження або мазок по Папаніколау.
 • Мазок дозволяє визначити тип, кількість і стан клітин слизової. За результатами аналізу він може бути нормального типу, запальний, диспластичний (передраковий), онкологічний (раковий). У всіх випадках, крім нормального, проводиться додаткове обстеження на ВПЛ-інфекцію.
 • Цитологічне дослідження дозволяє визначити наявність і кількість койлоцитов і дискератоцитов, за яким можна судити про діяльність ВПЛ в організмі. Цитологічний аналіз може показати відсутність або наявність злоякісних змін.
 • Кольпоскопія – це огляд шийки матки за допомогою кольпоскопа. У деяких випадках дослідження проводять з попередньою обробкою шийки матки розчином оцтової кислоти і люголем. Це дозволяє виявити патологічно змінені тканини, непомітні при звичайному огляді.
 • Біопсія – паркан невеликого шматочка тканин для обстеження під мікроскопом. Для аналізу береться зразок з шийки матки або пеніса. Метод дозволяє виявити вірус папіломи людини і його ускладнення на ранній стадії.
 • Крім дослідження тканин шкіри і слизової, виконується аналіз крові на ВПЛ. По ньому можна судити про наявність антитіл до вірусу, але не можна виявити штам і онкогенность.
 • Зібрані зразки також можуть бути досліджені методами ПЛР та Digene-тест. Це найбільш оперативні та достовірні способи лабораторної діагностики.

ПЛР

Плюси і мінуси

ПЛР – основний метод діагностики ВПЛ, володіє рядом переваг:

 • дозволяє з великою точністю виявити сліди чужорідної ДНК;
 • результати готові протягом 1-3 робочих днів;
 • один зразок можна використовувати для пошуку різних збудників інфекційних захворювань, наприклад ВПЛ, хламідіозу, гонореї;
 • дозволяє виявити вірус навіть в інкубаційний період.

До мінусів методу аналізу відноситься можливість хибнопозитивної результату. Як правило, він відзначається після проведеного лікування, коли мертві клітини залишаються в тканинах організму.

При порушенні правил транспортування і зберігання зразків або стерильності можливий псевдонегативний результат. Тому потрібно вибирати перевірені лабораторії з кваліфікованим персоналом.

Типування

ПЛР проводиться з типированием або без типування. У першому випадку аналіз дозволить виявити не тільки наявність ВПЛ, але і уточнити наявність конкретних штамів, наприклад 16 і 18.

Якісний і кількісний метод

При якісному ПЛР-дослідженні в розшифровці може фігурувати позитивний або негативний результат. Плюс означає, що ДНК вірусу виявлено, при типировании вказується його штам. Мінус свідчить про відсутність ВПЛ в організмі.

При кількісному ПЛР результати оцінюють за тим, скільки одиниць вірусу виявлено в зразку. В результаті можуть написати «не виявлено», «менше 3 Lg» (незначна кількість), «від 3 до 5 Lg» (ризик передракового стану), «понад 5 Lg (високий ризик передракового або ракового процесу).

Digene-тест

Digene-тест (digene-тесткольпоскопия) – дослідження, яке дозволяє визначити ДНК вірусу в тканинах зіскрібка. Тест вважається більш інформативним, ніж ПЛР, але коштує дорожче і не дозволяє провести типування ВПЛ. Аналіз займає до 8 робочих днів. Визначає концентрацію вірусу в організмі, що служить показником онкогенності.

Результат дайджен-тесту виражається у відносних одиницях. Кожна з них дорівнює 100 000 копій ДНК вірусу в 1 мл матеріалу. Якщо у розшифровці пишуть «не виявлено», це говорить про те, що концентрація вірусу в організмі не досяг порогового рівня. Якщо результат дорівнює пороговому рівню або вище його, в розшифровці буде фігурувати «1 відн. од.», «2 відн. од.» і так далі. Навіть 1 відносна одиниця – фактор ризику розвитку ракових захворювань.

ВПЛ довгий час може циркулювати в організмі безсимптомно. Окремі штами вірусу здатні викликати ракові захворювання як у жінок, так і у чоловіків. Тому в цілях профілактики слід регулярно проходити обстеження у гінеколога або уролога, здавати аналізи на ВПЛ. Це допоможе вчасно виявити вірус і уникнути багатьох його негативних проявів.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями: