ВПЛ 16 і 18 типу у чоловіків: симптоми, лікування

ВПЧ 16 и 18 типа у мужчин: симптомы, лечение

ВПЛ, або вірус папіломи людини, – поширена інфекція, яка зустрічається у 70-95% людей на планеті. Вченим відомо понад 120 її різновидів, які мають різні наслідки. ВПЛ 16 і 18 типу викликають утворення гострих кондилом переважно в аногенітальної області. Вони відносяться до групи онкогенних штамів. Згідно з висновками ВООЗ, ризик розвитку онкології при ВПЛ 16 і 18 типу у чоловіків оцінюється як середній, у той час як у жінок – високий.

ВПЛ 16 типу

ВПЛ 16 типу – онкогенний вірус, який вражає слизову переважно статевих органів, а також шкіру на внутрішній стороні стегна і крайню плоть у чоловіків. Вірус 16 типу проявляє себе в періоди значного імунодефіциту. Якщо захисна система міцна, в чоловіка настає умовна ремісія. При цьому відсутні симптоми, але можливе зараження статевого партнера. Захворювання, викликане 16 типом, прогресивно розвивається менш, ніж за 18 типі.

ВПЛ 18 типу

ВПЛ 18 типу має високу ступінь онкогенності. Він призводить до появи загострених кондилом в області слизової статевих органів, внутрішньої частини стегна і анального отвору. Викликає появу в основному епітеліальних утворень з м’якою текстурою. За кольором вони або співпадають з шкірою, або мають рожевий відтінок. Нарости кріпляться до шкіри тонкою ніжкою, легко пошкоджуються. Якщо випадково зрізати або зчесати освіта, виникає тривалий кровотеча і вірус поширюється на найближчі м’які тканини. Таким чином він поширюється на крайню плоть, у рідкісних випадках може зачіпати головку статевого члена або уретру чоловіки.

18 тип поширений менше, ніж 16, але розвивається більш стрімко. Зазвичай відбувається первинне зараження ВПЛ 16 або 33 типу, після якого виникає гострий імунодефіцит. І вже на тлі зниження імунітету організм піддається зараженню ВПЛ 18 типу.

Шляхи передачі

Зараження вірусом папіломи людини 16 і 18 типу у чоловіків відбувається при статевому контакті через шкіру. Кондиломи зазвичай покривають слизову статевих органів, область заднього проходу, внутрішню сторону стегон. Презерватив не дає повноцінного захисту від зараження. Тому будь-який контакт із зоною ураження папіломавірусом може стати причиною передачі інфекції.

Інфікування побутовим шляхом відбувається рідко. Вірус може передаватися через постільні та лазневі приналежності, посуд, білизна. Але ймовірність такого способу інфікування вкрай низька.

Інкубаційний період ВПЛ триває від 20 днів до 10 місяців. Тому визначити точну причину зараження буває досить складно.

Симптоми

ВПЛ 16 і 18 типу вражає базальні клітини епітелію, слизову, поширюється з кровотоком. Клітини, уражені вірусом, безконтрольно діляться, в результаті чого на шкірі і слизових утворюються нарости.

Вірус сприяє утворенню у чоловіків бородавок (папіломи) і гострокінцевих кондилом в області статевих органів.

 • Папіломи мають м’яку однорідну структуру, помірну пігментацію, розмір до 10 мм у діаметрі, кріпляться на ніжці. Вони розташовуються на різних частинах тіла, крім слизових статевих органів.
 • Гострокінцеві кондиломи мають сосочковую структуру, кріпляться на тонкій ніжці, часто запалюються, на місці наросту може сформуватися виразка. Освіти не мають пігментації. Кондиломи локалізуються на слизових оболонках урогенітальної області і шкірних складках, які труться об одяг.

Освіти можуть бути одиничними або множинними. Вони можуть зливатися між собою, утворювати шорсткі бляшки. У будь-який момент патологія може переродитися в рак шкіри, хоча у чоловіків це відбувається досить рідко.

ВПЛ 16 і 18 типу прогресує за наступною схемою:

 1. Прихований перебіг або ремісія. Зовнішні ознаки захворювання відсутні. Воно виявляється тільки методом лабораторного аналізу. Передача вірусу малоймовірна.
 2. Прояв симптомів. З’являються епітеліальні утворення, частіше в області, де мошонка стикається з внутрішньою частиною стегна.
 3. Дисплазія. Збільшується концентрація уражених клітин, новоутворення виникають все більш активно.
 4. Трансформація. Папіломи перероджуються в злоякісні пухлини.

Чіткої хронології між стадіями немає. Ситуація багато в чому залежить від імунного статусу. При гострому імунодефіциті між зараженням і злоякісною трансформацією може пройти менше 6-8 місяців.

Наслідки

Папіломавірус 16 і 18 типу у чоловіків у рідкісних випадках може викликати такі наслідки.

 • Хвороба Боуена, або внутриэпидермальный рак. Патологія, що характерна для чоловіків літнього віку. Папіломи вкриваються лусками світлого відтінку, далі з’являються виразки, які стрімко поширюються.
 • Бовеноидный папулез. Захворювання властиво чоловікам від 17 до 40 років. Викликає червоні або рожеві висипання, які зливаються в шорсткі бляшки. Вважається передраковим станом.

Діагностика

ВПЛ може вражати судинну систему, але він не виявляється в крові. Щоб їх виявити, необхідно аналізувати зразки уражених тканин. Для цього береться мазок з уретри чоловіка або проводиться біопсія освіти. Отриманий зразок досліджують методом ПЛР або ДНК-гібридизації (Digene-test).

ПЛР, або полімеразна ланцюгова реакція, виділяє чужорідне ДНК, дозволяє отримати численні дані про захворювання. За допомогою аналізу можна з’ясувати, заражений чоловік, який штам інфекції, яка концентрація вірусів в організмі.

Digene-test – скринінговий тест, який дозволяє визначити клінічно значущий рівень інфікування ВПЛ. Цей метод виявляє передракові стани, дає можливість контролювати їх динаміку.

Лікування

ВПЛ не чутливий до антибіотиків і швидко розмножується в організмі. Методів позбавлення від ВПЛ 16 і 18 типів не існує. Чоловіки вважаються тільки переносниками вірусу. На практиці злоякісні захворювання, що викликаються даною інфекцією, у них виникають рідко.

ВПЛ 16 і 18 типу неможливо повністю усунути. Лікування спрямоване на підвищення імунного захисту організму, пригнічення активності вірусу. З цією метою можуть бути використані препарати:

 • Циклоферон,
 • Кондилин,
 • Инозиплекс,
 • Аміксин.

Основна терапія у чоловіків спрямована на усунення зовнішніх ознак захворювання, що знижує ризик утворення пухлини. Видалення кондиломи проводиться:

 • методом хірургічного висічення,
 • за допомогою лазера,
 • кріодеструкції,
 • електрокоагуляції.

Профілактика

ВПЛ – широко поширений вірус. У будь-якого чоловіка, який починає статеве життя, вкрай високий ризик зараження, в тому числі і штамами 16 і 18 типу. Тому слід дотримуватися простих і доступних заходів профілактики:

 • виключити безладні статеві зв’язки, використовувати презервативи;
 • обмежити спиртне, сигарети, вести здоровий спосіб життя, харчуватися раціонально і збалансовано, підтримувати, зміцнювати захисні сили організму;
 • щорічно проходити профілактичне обстеження на наявність вірусних захворювань.

Для специфічної профілактики зараження ВПЛ 16 і 18 типу розроблена вакцина Церварікс. Але оскільки ВПЛ вкрай рідко викликає ракові захворювання у чоловіків, її вживання вважається недоцільним.

ВПЛ 16 і 18 типу у чоловіків часто розвивається безсимптомно. Патологія більш небезпечна для жінок, а чоловіки виступають в основному носіями захворювання. У рідкісних випадках вірус може спричинити розвиток раку і передракових станів. Ця ймовірність з’являється з початком статевого життя. Для того щоб убезпечити себе і свого статевого партнера, необхідно регулярно проходити профілактичне обстеження, уникати випадкових статевих зв’язків, використовувати презервативи, зміцнювати імунітет.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями: