ВПЛ 31 типу у жінок: що це, симптоми, лікування

ВПЧ 31 типа у женщин: что это, симптомы, лечение

Приблизно 70% населення виступають носіями вірусу папіломи людини. Розрізняють багато генотипів захворювання, які відрізняються симптоматикою, тяжкістю перебігу. ВПЛ 31 типу відноситься до найбільш небезпечним хворобам з підвищеною онкогенів. Діагностується переважно у жінок, локалізується в області геніталій. Як проявляється ВПЛ 31 типу, які методи лікування застосовуються?

Фактори ризику

Потрапляючи в організм, ВПЛ вбудовує свою ДНК в клітини слизових оболонок і шкіри. Довгий час він може ніяк не проявлятися. При зниженні імунітету або несприятливих факторах змінені клітини починають безконтрольно ділитися. Це приводить до зовнішнього прояву захворювання – виникнення наростів (папілом, бородавок, кондилом).

Фактори, що підвищують ризик інфікування або активізації ВПЛ 31 типу:

 • хронічні захворювання, урогенітальні інфекції, хвороби органів ШЛУНКОВО-кишкового тракту;
 • зловживання алкоголем, куріння;
 • харчова або медикаментозна інтоксикація організму;
 • стрес, перевтома, фізичне виснаження в результаті надмірних навантажень або дотримання суворої дієти;
 • гормональні порушення, вагітність, пологи;
 • тривале перебування під сонцем або часте відвідування солярію;
 • переохолодження або перегрів організму.

Передача і активізація вірусу

Зараження папіломавірусом 31 типу зазвичай відбувається від носія інфекції під час статевого контакту. При цьому використання презерватива не гарантує стовідсотковий захист.

Рідше ВПЛ 31 типу передається через дотики і поцілунки. Рідко, але можливе зараження контактно-побутовим шляхом, наприклад через предмети особистої гігієни.

Відзначені випадки передачі вірусу від матері до немовляти. Інфікування відбувається через плаценту або під час пологової діяльності.

Активізації вірусу сприяють різні несприятливі фактори, які призводять до зниження імунітету.

Симптоми

ВПЛ 31 типу проявляється у жінки при зниженні захисних сил організму. Основний симптом – поява в області геніталій плоских кондилом, папілом, бородавок. Вони локалізуються переважно на статевих губах, стінках піхви. При виявленні патології негайно зверніться до лікаря, щоб видалити нарости і купірувати загострення.

Ускладнення

Відсутність своєчасної допомоги призводить до розростання новоутворень, які можуть трансформуватися в злоякісні. Ускладнений перебіг захворювання проявляється:

 • неспецифічними виділеннями,
 • дискомфортом в області піхви,
 • болями внизу живота.

Жінка скаржиться на болючі відчуття під час сексуального контакту і після нього. Можливі кровотечі поза менструації.

ВПЛ 31 при вагітності

В період гестації організм особливо вразливий. Це обумовлено нестабільністю гормонального фону і слабкістю імунітету.

На ранніх термінах виношування дитини лікування від ВПЛ 31 типу рекомендується припинити. Противірусні препарати можуть негативно впливати на розвиток плода, формування внутрішніх органів і систем. Під час вагітності припустимі лазерне видалення кондилом або їх заморожування.

ВПЛ 31 генотипу становить небезпеку для плода. Патогенні мікроорганізми можуть проникати через плаценту або зараження дитини під час народження.

Діагностика

Для діагностики ВПЛ 31 типу потрібна консультація гінеколога. Попередній діагноз ставиться за результатами огляду. Для його уточнення необхідно провести ряд діагностичних тестів.

ПЛР (полімеразна ланцюгова реакція) – вид діагностичної процедури, спрямованої на виявлення прихованої інфекції. Для аналізу проводиться забір біологічного матеріалу: крові або виділення з піхви. В досліджуваний зразок додається спеціальну речовину, що копіює модифіковані клітини. Розмножена ДНК допомагає розпізнати тип вірусу, визначити наявність дисплазії.

Діагностика ВПЛ 31 типу у жінок складається з огляду лікаря, біопсії, цитологічного аналізу мазка, дослідження крові.

Цитологічний мазок дозволяє виявити відхилення у структурі клітини. Таке дослідження допомагає діагностувати навіть незначні ознаки дисплазії. Для діагностики береться мазок з матки і зі стінок піхви. Процедура швидка і безболісна.

Біопсія – вилучення зразка новоутворення для подальшого мікроскопічного дослідження. Аналіз дозволяє виявити патологічно змінені тканини. Обов’язково призначається при підозрах на злоякісний характер новоутворення.

Кольпоскопія – візуальний огляд стінок піхви і матки спеціальним приладом – колькоскопом. Процедура дозволяє детально оглянути уражені тканини.

Лікування

Лікування ВПЛ 31 типу комплексне. Воно включає консервативні та хірургічні методи. Додатково використовуються методики, спрямовані на зміцнення імунітету.

На час лікування жінці рекомендується утриматися від статевих контактів, а також дотримуватися правил особистої гігієни.

Консервативні методи

Медикаментозна терапія ВПЛ 31 типу спрямована на підтримання захисних сил організму, профілактику загострення. З цією метою застосовуються противірусні та імуномодулюючі препарати:

 • Лікопід,
 • Панавир,
 • Фамвир,
 • Циклоферон.

Додатково призначаються ліки для купірування загострень хронічних хвороб, профілактики ГРВІ та ГРЗ.

В деяких випадках застосовуються засоби народної медицини. Вони призначені для місцевого використання і гальмування зростання папілом і кондилом.

Хірургічне втручання

Найбільш ефективний спосіб лікування ВПЛ 31 генотипу – оперативне видалення новоутворень. З цією метою використовуються такі процедури:

 • Кріодеструкція – заморожування утворень рідким азотом. Після обробки новоутворення темніють через порушення кровообігу. Через кілька днів вони відпадають.
 • Лазерне видалення – випалювання новоутворень лазером. Переваги: швидкість, ефективність, мінімальний ризик вторинного інфікування. Після процедури на місці обробки утворюється струп (невелика скоринка), який відпадає самостійно.
 • Електрокоагуляція і класичне висічення застосовуються в рідкісних випадках. Це обумовлено високою крихкістю, ризиком кровотечі.
 • Радіохвильова хірургія – вплив на новоутворення радіохвилями.

Плоскі кондиломи схильні перероджуватися в злоякісні новоутворення. В такому випадку вони віддаляються разом з навколишніми тканинами. Це дозволить виключити вірогідність залишку модифікованих клітин.

При дисплазії 2-ї і 3-го ступеня видаленню підлягає більша частина тканин небезпечних областей. При раку шийки матки лікуванням займається онколог. Він підбирає оптимальну хіміо – або променеву терапію, а також призначає хірургічне видалення ураженої області.

Можливі ускладнення

При ВПЛ 31 типу збудник впроваджується в клітини і тканини, викликаючи серйозні зміни. Захворювання провокує розвиток таких ускладнень у жінок:

 • дисплазія шийки матки;
 • неоплазія;
 • рак матки або анального отвору;
 • хвороба Боуена;
 • боевеноидный папулез.

Профілактика

Щоб уникнути зараження ВПЛ 31 типу, дотримуйтесь заходів профілактики.

 • Насамперед використовуйте презервативи під час сексуального контакту і ретельно вибирайте статевого партнера.
 • Слідкуйте за особистою гігієною, не використовуйте чужі речі.
 • Зміцнюйте захисні сили організму шляхом загартовування, правильного харчування і фізичної активності.
 • Відмовтеся від шкідливих звичок.
 • Лікуйте хронічні хвороби, запобігаючи їх загострення.

ВПЛ 31 типу становить небезпеку для жінок. Це обумовлено високим ризиком онкогенності. Щоб запобігти зараженню, дотримуйтесь заходів профілактики, а також регулярно проходите профілактичний огляд у гінеколога.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями: