Плоскі бородавки на руках і обличчі: причини, лікування

Плоские бородавки на руках и лице: причины, лечение

Плоскі бородавки – це доброякісні утворення, які представляють собою невеликі вузлики, що злегка піднімаються над шкірою. Локалізуватися на будь-якій ділянці тіла, але частіше за все зустрічаються на обличчі, гомілках, тильній стороні долонь. Новоутворення безпечні для здоров’я, але доставляють естетичний дискомфорт. Що провокує появу плоских бородавок і які методи їх лікування застосовуються?

Причини

Причиною появи плоских бородавок виступає вірус папіломи людини. Зараження ВПЛ відбувається контактно-побутовим шляхом: через обійми, рукостискання, предмети загального користування, посуд. Інфекція проникає через порізи, опіки, рани на шкірі або слизових оболонках.

Потрапляючи в організм, вірус вбудовується свою ДНК в нервові клітини і назавжди залишається там. Довгий час він може перебувати в пасивному стані, ніяк себе не проявляючи. Поштовхом до його активізації служать наступні фактори:

 • зниження імунітету;
 • сильне емоційне потрясіння;
 • хронічна втома або стрес;
 • механічне пошкодження шкіри;
 • порушення гормонального фону (в пубертатному віці, під час вагітності або після пологів);
 • недотримання правил особистої гігієни;
 • шкідливі звички, зокрема куріння.

Симптоми

Плоскі бородавки – невеликий вузлик до 5 мм в діаметрі, який злегка підноситься над шкірними покривами. Овальної, круглої або неправильної форми, з чіткими межами. Поверхня новоутворення гладка, без шкірного малюнка. Колір може варіювати від рожевого до світло-коричневого.

Бородавки часто з’являються групами. На тілі або обличчі виникають поодинокі утворення, які розташовуються близько один до одного, але не зливаються в єдиний конгломерат.

Папіломи не викликають болю або фізичного дискомфорту. Однак доставляють естетичні і психологічні незручності, особливо при локалізації на обличчі.

Плоские бородавки на руках и лице: причины, лечениеПлоскі бородавки на обличчі зазвичай з’являються групами, але не зливаються в єдиний конгломерат.

Локалізація

Плоскі бородавки локалізуються переважно в області шиї. Рідше зустрічаються на стегнах і сідницях. Багато людей плутають нарости з веснянками і не приймають ніяких заходів. Це призводить до активного розростання новоутворень, їх поширення по шкірі. З масштабним поразкою боротися складно, тому починати лікування слід при появі перших утворень.

Папіломи часто локалізуються на руках – тильній стороні зап’ястя або пальцях. Вони доставляють дискомфорт і сверблять. Розчісування призводить до формування нових папілом.

Зустрічаються бородавки і на ногах, зокрема на стопах. Підошовні папіломи згодом покриваються ороговілим шаром шкіри, викликають дискомфорт під час ходьби.

Нарости на обличчі мають діаметр 3-5 мм і рожеве забарвлення. Вони виникають групами і псують зовнішній вигляд. Новоутворення на столітті заважають нормальному огляду, не проліковані вчасно, призводять до погіршення зору.

Діагностика

Діагностикою та лікуванням плоских бородавок займається дерматолог. На первинному прийомі лікар проводить огляд освіти і дерматоскопію. Для визначення типу ВПЛ виконується ПЛР-дослідження.

Після видалення папіломи біологічний матеріал підлягає гістологічному дослідженню. Це дозволить підтвердити доброякісність освіти, виключити ймовірність його виникнення злоякісної пухлини.

Як позбутися

Іноді плоскі бородавки проходять самостійно. Проте в більшості випадків вимагається кваліфіковане лікування, яке включає застосування лікарських препаратів і хірургічне видалення. Терапію і метод висічення повинен визначати дерматолог, враховуючи локалізацію, розміри та кількість новоутворень.

Лікарська терапія

Медикаментозне лікування включає застосування препаратів, спрямованих на боротьбу з вірусом і зміцнення імунітету, а також коштів для зовнішньої обробки. Призначаючи ліки, лікар враховує загальний стан пацієнта, його вік, наявність хронічних захворювань.

Боротися з ВПЛ покликані противірусні препарати, наприклад Віферон. Підвищити захисні сили організму здатні імуностимулятори і вітаміни.

Для боротьби з плоскими бородавками також використовуються різні креми і мазі:

 • Третиноїн. Препарат наноситься на наріст тонким шаром перед сном. Тривалість терапії залежить від реакції організму на лікування, може становити кілька місяців.
 • Іміквімод. Імуномодулятор у формі крему, який ефективно бореться з бородавками, безпечний для здоров’я, не залишає рубців. Препарат наноситься на папіломи три рази в тиждень.
 • Оксолінова мазь використовується для обробки наросту тричі на добу. Термін лікування становить 2-4 місяців.
 • Эфудикс наноситься на уражену шкіру точково. Під час використання препарату важливо уникати тривалої дії прямих сонячних променів.

Вивести плоскі бородавки можна також за допомогою народних засобів: чистотілу, оцту, сирого картоплі, відварів лікарських трав. Перед самолікуванням проконсультуйтеся з дерматологом, переконайтеся в безпеці обраного способу лікування.

Хірургічне видалення

Висічення плоских бородавок проводиться одним з декількох методів.

Електрокоагуляція – видалення за допомогою електричного струму. Процедура виконується під місцевим знеболенням. Такий метод висічення не застосовується на особу з-за високого ризику появи рубців.

Кріодеструкція – видалення бородавок рідким азотом. Безпечний і ефективний метод, при якому ризик кровотечі, зараження крові або ураження здорових ділянок шкіри мінімальний. Після процедури новоутворення покривається скоринкою, яка через 14 днів відпадає.

Видалення лазером – безпечний спосіб боротьби з плоскими бородавками, після якого не залишаються шрами. Перед процедурою застосовується місцеве знеболювання, а потім на наріст впливають світловим променем.

Хірургічне висічення застосовується в окремих випадках для видалення великих новоутворень. Недолік такого методу – високий ризик інфікування і появи рубців.

Профілактика

Уникнути появи плоских бородавок допоможе дотримання профілактичних заходів.

 • Зміцнюйте імунітет і відмовтеся від шкідливих звичок.
 • Уникайте стресів і перевтоми.
 • Обов’язково дотримуйтесь правил особистої гігієни, ретельно мийте руки після відвідування громадських місць або тісного контакту з незнайомими людьми.

Плоскі бородавки в більшості випадків безпечні для здоров’я, але викликають розвиток комплексів і приносять естетичні незручності. Позбутися від проблеми допоможуть лікарські препарати та апаратні методи.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями: