Внутрішньопротокова папілома молочної залози: симптоми, лікування

Внутрипротоковая папиллома молочной железы: симптомы, лечение

Внутрішньопротокова папілома молочної залози (цистаденопапиллома) – доброякісне новоутворення до 2 см в діаметрі, які локалізуються в молочних протоках. Найчастіше діагностуються поодинокі освіти. Рідше зустрічаються множинні папіломи, які становлять небезпеку для здоров’я з-за високого ризику озлакочествления. Як проявляється і лікується внутрішньопротокова папілома молочної залози?

Причини

Молочна залоза складається з часточок, де виробляється основний секрет – грудне молоко, та молочних проток. Під впливом несприятливих факторів відбувається розростання внутрипротокового епітелію. У цьому місці з’являються новоутворення – папіломи.

 • Головна причина патологічних змін – порушення гормонального фону, яке відбувається під час вагітності, при проблемах з зачаттям або часті аборти.
 • Розвитку захворювання сприяють ендокринні порушення. Як правило, це ожиріння або дистрофія, хвороби щитовидної залози, метаболічний синдром, пухлини, що синтезують гормони, гіпотиреоз, цукровий діабет.
 • Спровокувати внутрипротоковую папілому здатні гінекологічні хвороби: ендометріоз, запалення придатків (аднексит), пухлини яєчників, лейоміома матки.

Підвищують ризик розвитку патології наступні фактори:

 • куріння;
 • запущена форма дифузної мастопатії;
 • зниження захисних сил організму;
 • вік старше 35 років;
 • часті стреси, надмірне фізичне або емоційне перенапруження;
 • перевтома.

Існує гіпотеза, що захворювання може мати спадкову природу. Згідно з проведеними дослідженнями, у багатьох жінок з внутрішньопротокова папіломою в сімейному анамнезі зустрічалися доброякісні або злоякісні захворювання грудей.

Симптоми

Цистаденопапиллома проявляється виділеннями з однієї молочної залози. Вони можуть бути прозорими, молочними, кров’яними або гнійними. Виявити їх можна при натисканні на сосок під час самообстеження. Деколи виділення випливають вільно, без стороннього впливу на груди, залишаючи сліди на одязі.

Часто хвороба протікає в прихованій формі, і виявити її на ранній стадії можна тільки при обстеженні.

На внутрипротоковую папілому вказують ущільнення або новоутворення в грудях, які відчуваються при пальпації. Локалізуються освіти переважно в області ареоли. Пальпація може викликати біль або дискомфорт. При натисканні на папілому із соска виділяється секрет з домішкою крові, а вузлик зменшується в розмірах.

У разі приєднання вторинної інфекції з’являються додаткові симптоми: набряки м’яких тканин, болючість молочної залози, яка посилюється при пальпації, можливо місцеве підвищення температури.

Часто захворювання протікає в прихованій формі. З-за відсутності ознак патології жінка відкладає візит до лікаря. Це призводить до ускладнення хвороби, розвитку ускладнень.

Класифікація

Виділяють три форми захворювання:

 • Интрадуктальные новоутворення. Локалізуються переважно в субареолярной області або у периферії залози.
 • Папілярні цистаденоми. Можуть розташовуватися на будь-якій ділянці протоки.
 • Множинні внутрішньопротокові папіломи. Становлять небезпеку, оскільки схильні до озлокачествлению, можуть привести до розвитку раку молочної залози.

Діагностика

Для діагностики захворювання потрібна консультація мамолога. На первинному прийомі лікар проводить огляд грудей, пальпацію. На внутрипротоковую папілому вказують болючість молочної залози і виділення з соска секрету з домішкою крові. Для уточнення діагнозу і виключення злоякісності новоутворення проводиться ряд діагностичних тестів.

Ультразвукове дослідження молочних залоз дозволяє виявити закупорку або розширення проток, а також виявити локалізацію патологічно змінених тканин. Така діагностика дозволяє встановити кількість папілом.

Високоінформативна діагностична процедура – дуктографія. Молочні протоки заповнюються контрастом, виконуються рентгенологічні знімки. Це дозволяє точно визначити локалізацію, розміри новоутворення, що важливо при плануванні операції.

Діагностика також включає проведення мамографії та цитологічного дослідження. Для виявлення злоякісних клітин призначається аналіз крові на онкомаркер СА 15-3. Додатково проводяться біопсія новоутворення, МРТ.

Лікування

Внутрішньопротокова папілома в запущеній формі призводить до раку грудей. Щоб уникнути патології, лікарі рекомендують хірургічне вилучення новоутворення – секторальну резекцію. Під час операції під загальним наркозом хірург видаляє частину органу з папіломою. Розріз виконується в периареолярной зоні. Це виключає ймовірність формування некрасивого шраму і необхідність проведення мамопластики.

При підозрі на рак проводять висічення всієї ураженої частки молочної залози. Отриманий в ході операції біологічний матеріал обов’язково підлягає гістологічному дослідженню.

При численних папіломах, розташованих на різних ділянках молочних проток, лікар може рекомендувати повне видалення грудей. Такі операції проводяться у виняткових випадках – при високому ризику для здоров’я і життя.

Після хірургічного втручання важливо виконувати всі рекомендації лікаря. Це прискорить одужання, знизить ризик рецидиву. У післяопераційний період треба обмежити фізичну активність і уникайте травм грудей. Захищайте молочні залози від ультрафіолету і холоду. Регулярно проходите профілактичний огляд у мамолога, виконуйте мамографію.

У комплексі з оперативним втручанням можливе застосування консервативних методів лікування. Така терапія спрямована на зміцнення захисних сил організму, боротьбу зі стресом і дисбалансом гормонів.

Профілактика

Для профілактики внутрішньопротокова папіломи:

 • регулярно проходите профілактичний огляд у мамолога;
 • вчасно лікуйте мастопатію, хвороби щитовидної залози, статевих органів;
 • при порушенні гормонального фону приймайте препарати, що стабілізують рівень гормонів.

Своєчасно виявити патологію допоможе регулярне самообстеження молочних залоз.

Внутрішньопротокова папілома молочної залози небезпечна високим ризиком озлакочествления. Важливо вчасно діагностувати і видалити новоутворення, попереджаючи його переродження в рак. Для профілактики рецидиву дотримуйтесь заходів профілактики, проходьте огляд у мамолога.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
zmorshki.in.ua