Папілома на соску: причини, лікування

Папиллома на соске: причины, лечение

Вірус папіломи людини (ВПЛ) проявляється наростами на шкірі і слизових оболонках. Нерідко доброякісні новоутворення локалізуються на грудях в області соска. Діагностується захворювання переважно у жінок. Папіломи, бородавки і кондиломи на молочних залозах доставляють естетичний і фізичний дискомфорт. Регулярне тертя при зіткненні з нижньою білизною може призвести до ускладнень. Що провокує появу папілом на сосках, як з ними боротися?

Шляхи зараження

Папіломи на сосках виникають в результаті зараження ВПЛ. Можливо кілька шляхів його передачі:

 • Статевий: вірус передається під час незахищеного інтимного контакту, орального або анального сексу.
 • Контактно-побутовий: зараження відбувається при тісному контакті з хворим або використання загальних засобів гігієни, рушників, посуду.
 • Від матері до дитини: передача захворювання можлива через плаценту, під час проходження по родових шляхах або при годуванні груддю.

Папіломавірусом можна заразитися в громадських місцях, наприклад у басейні, сауні, лазні або інших приміщеннях з підвищеною вологістю.

Причини активізації ВПЛ

При гарній роботі імунної системи зараження ВПЛ може пройти непомітно. Організм продукує достатню кількість антитіл, що вбиває вірус.

У випадку ослабленого імунітету патогенні організми вбудовують свою ДНК в нервові клітини. Під впливом несприятливих факторів вірус активізується. Це призводить до появи папілом та інших симптомів захворювання.

Чинники, що активізують ВПЛ:

 • хронічні захворювання в стадії загострення;
 • неправильне харчування, яке призвело до авітамінозу;
 • зловживання алкоголем, куріння, неправильний прийом лікарських препаратів;
 • зниження захисних сил організму за різних причин;
 • сильний стрес, фізичне й емоційне виснаження;
 • порушення гормонального фону, що особливо яскраво проявляється при вагітності та в період менопаузи;
 • нерозбірливі статеві зв’язки, недотримання правил особистої гігієни.

Симптоми у жінок

Папіломи на сосках можуть бути у формі витягнутої бородавки або круглої родимки. Гострокінцеві нарости приносять особливі незручності, оскільки зазнають травм при носінні одягу або білизни.

Колір новоутворень залежить від кровонаповнення судин. Він може варіювати від сірого до темно-червоного або чорного.

Найчастіше освіти поодинокі. Але при відсутності своєчасного лікування вони швидко розростаються і повністю покривають ареолу, поширюючись на всю молочну залозу.

Папілома на соску, як правило, не викликає системних порушень, не призводить до погіршення загального самопочуття.

ВПЛ при вагітності

Вагітність супроводжується зміною гормонального фону, що служить поштовхом для активізації ВПЛ. Під час гестації не рекомендується використовувати противірусні препарати. Вони можуть привести до виникнення патології розвитку у дитини, провокують серйозні ускладнення.

Зазвичай папіломи носять доброякісний характер, не представляють небезпеку для здоров’я жінки і плоду. Видаляються після розродження.

Діагностика

Папіломи на соску можна виявити самостійно. Для визначення природи і характеру наросту потрібна консультація дерматолога, мамолога або онколога. На первинному огляді лікар проводить огляд і пальпацію новоутворення, збирає анамнез.

Щоб підтвердити діагноз і встановити генотип ВПЛ, призначаються діагностичні тести. Обов’язково виконується аналіз крові. При підозрі на онкологію проводяться біопсія новоутворення і подальше гістологічне дослідження отриманого біоматеріалу. Додатково може призначатися УЗД або рентгенографія грудей з контрастом.

Консервативне лікування

Медикаментозна терапія папіломи на соску спрямована на пригнічення активності вірусу, зміцнення захисних сил організму. Насамперед призначаються противірусні препарати, наприклад Циклоферон, Аміксин.

Консервативне лікування папілом проводиться одночасно з хірургічним і полягає в застосуванні імуностимуляторів і противірусних препаратів.

При зараженні генотипом з високою онкогенів (ВПЛ типів 18, 30, 31) призначаються цитостатики. Дія засобів даної групи спрямоване на знищення ДНК вірусу.

Для зміцнення імунітету прописуються імуностимулятори (Іммунал) та вітамінно-мінеральні комплекси. На час лікування рекомендується відмовитися від шкідливих звичок і випадкових статевих зв’язків. Обов’язкові корекція харчування, способу життя, дотримання правил особистої гігієни.

Хірургічне видалення

Папіломи на сосках зазвичай підлягають видаленню. Це позбавить від естетичної проблеми, запобіжить переродження наросту в злоякісну пухлину. Своєчасне видалення новоутворення дозволить уникнути її розповсюдження на інші ділянки тіла, запобігає розвиток некрозу, нагноєння, інших ускладнень.

Для видалення наростів застосовуються наступні методики:

 • Кріодеструкція: заморожування бородавок або кондилом азотом.
 • Радіотерапія: вплив на освіту іонізуючим випромінюванням.
 • Лазеротерапія: видалення папілом лазером. Це найбільш безпечний і ефективний метод видалення.
 • Електрокоагуляція: видалення струмом.
 • Хірургічне висічення новоутворення хірургічним скальпелем: така операція найбільш травматична і небезпечна з-за ризику приєднання вторинної інфекції.
 • Хімічне висічення агресивними препаратами.

При грамотному підході процедура проходить швидко і без ускладнень. Термін реабілітації мінімальний, залежить від індивідуальних особливостей пацієнта.

Ускладнення

Відомо безліч штамів ВПЛ. Деякі не представляють небезпеки для людини. Інші характеризуються високою онкогенів, здатні до переродження в рак. Це найбільш важке ускладнення папілом на сосках. Підвищує ризик постійне травмування делікатній області мочалкою або білизною.

На малігнізація новоутворення вказують такі симптоми:

 • біль у грудях,
 • поява неспецифічних виділень,
 • зміна форми соска,
 • потемніння ареоли.

Насторожити повинен зростання розмірів або кількості папілом. Виявлення вищеописаних симптомів – це привід для негайного звернення до лікаря.

Профілактика

Уникнути зараження ВПЛ або рецидиву захворювання і появи папілом на сосках допоможе дотримання профілактичних заходів:

 • Відмовтеся від безладних статевих зв’язків, незахищеного сексу, уважно вибирайте статевих партнерів.
 • Дотримуйтесь правил гігієни, не використовуйте чужі особисті предмети.
 • Не відвідуйте сумнівні громадські місця, де не дотримуються санітарно-гігієнічних норм.
 • Правильно обробляйте рани і садна, дезінфікують руки після повернення додому.
 • Використовуйте м’який бюстгальтер з натуральних тканин.
 • Відмовтеся від шкідливих звичок, ведіть здоровий спосіб життя.
 • Забезпечте правильне і здорове харчування, а також зміцнюйте імунітет.

Для профілактики ВПЛ проводиться вакцинація. Робити щеплення можна дівчаткам старше 10 років. Проте вона захищає від певного штаму вірусу, тому ризик заразитися іншими типами ВПЛ залишається.

Папіломи на соску приносять дискомфорт викликають біль в разі їх постійного травмування. Позбутися від проблеми допоможе хірургічне видалення наростів, зміцнення імунітету лікарськими засобами. Для запобігання рецидиву хвороби дотримуйтесь методи профілактики, чітко дотримуйтесь рекомендацій лікаря.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями: