Папілома шийки матки: причини, лікування

Папиллома шейки матки: причины, лечение

Папіломи на шийці матки – небезпечне поширене явище. Нарости можуть спровокувати розвиток онкологічного захворювання. Вірус вражає клітини слизової оболонки і шкіри, що викликає їх нетипове розростання. Найчастіше папіломавірусом заражаються у віці 25-30 років. Проявляється хвороба після 40-45 років. Які причини появи ВПЛ (вірус папіломи людини) в організмі і яке лікування потрібно?

Причини

Зростаючі на шийці матки папіломи викликають онкогенні або неонкогенні штами ВПЛ. Інфікування відбувається під час статевого акту з носієм збудника. В окремих випадках прояви захворювання – результат відвідин сауни, лазні, басейну, спортзалу. Зростає ризик зараження після гоління, епіляції або расчесов інтимної зони.

Іноді збудник передається дітям від хворих батьків при поцілунках і побутових контактах. Новонароджений може заразитися при проходженні по родових шляхах, якщо мати не пройшла курс лікування. Папіломи можуть утворитися як на шийці матки, так і в порожнині піхви, на геніталіях.

Встановити точний час потрапляння збудника папилломатозной інфекції в організм досить важко. Латентний (прихований) період хвороби триває не один місяць. У деяких жінок відбувається самоліквідація ВПЛ протягом 1-2 років. Таке можливо при відсутності хронічних гінекологічних проблем, міцної імунної системи.

Підвищують активність ВПЛ сприятливі фактори:

 • ослаблення захисних сил організму;
 • тривалі депресії, стресові стани;
 • функціональні порушення органів ШКТ;
 • інфекційні захворювання у стадії загострення;
 • ерозія шийки матки;
 • венеричні хвороби (хламідіоз, трихомоніаз, уреаплазмоз, гонорея);
 • тривале застосування контрацептивів з гормонами. При цьому змінюється гормональний фон, погіршується робота статевих органів.

Симптоми

Папіломи шийки матки бувають загостреним або плоскої форми. Іноді декілька освіт зливаються в один наріст з горбистою поверхнею. Від моменту формування перших папілом до появи сосочкообразной пухлини може пройти кілька годин. При статевих контактах гострокінцеві кондиломи можуть травмуватися. Це викликає кровотечу, болючість.

Плоскі кондиломи на шийці матки – результат хронічного захворювання. В цьому випадку є ризик розвитку злоякісного процесу. Виявити його можна методом гістологічного обстеження зразка, забраного при біопсії. Ймовірність переродження епітеліальних клітин в ракові зростає, якщо ВПЛ поєднується з ерозією шийки матки.

До супутніх симптомів папіломатозу відносяться:

 • свербіж і печіння в піхву;
 • болючість під час статевого контакту;
 • виділення з неприємним запахом (у тому числі сукровичні);
 • періодичні болі в нижній частині живота.

Діагностика

Найскладніше діагностувати плоскоклітинний папіломи. Вони слабо підносяться над епітелієм. За кольором практично не відрізняються від не зміненої слизової оболонки. Насторожити лікаря може эрозивное ураження шийки матки або ознаки хронічного цервіціта. Для уточнення діагнозу призначається кольпоскопія.

Для уточнення діагнозу при папіломі шийки матки лікар призначає інструментальні та лабораторні методи дослідження.

При підозрі на онкологічне переродження клітин проводиться гістологічне та цитологічне дослідження пошкоджених тканин.

Максимально точний спосіб виявлення ВПЛ – метод полімеразної ланцюгової реакції (ПЛР). Він допомагає визначити тип вірусу за його ДНК. Даний вид діагностики особливо ефективний для тих, хто вже стикався з папіломавірусом. ПЛР дозволяє встановити і саму причину виникнення захворювання.

ВПЛ при вагітності

Активізація ВПЛ часто відбувається в період очікування малюка. Це обумовлено мінливих гормональним фоном, погіршенням роботи імунної системи. Утворюються бородавки на тілі не несуть загрози майбутнього дитині. Після пологів вірусні розростання зникають самостійно.

Більше занепокоєння доставляють папіломи в піхві або шийці матки. Розростання містять велику концентрацію активного вірусу, який може потрапити до дитини. Іноді дитячий організм справляється з інфекцією і ніяких симптомів ВПЛ не виникає. У рідкісних випадках вірус проникає в дихальні шляхи, викликає папіломатоз гортані. Захворювання ускладнюється задухою при респіраторної інфекції.

Рішення про лікування папілом у вагітної приймає лікар на підставі огляду і результатів досліджень. У першій половині гестації противірусні препарати протипоказані, так як є ризик токсичного впливу на плід. Якщо новоутворення досягає розмірів, що перешкоджають повноцінним пологах призначається кесарів розтин.

Медикаментозне лікування

При виборі методу терапії папіломи на шийці матки визначальне значення мають імунний статус, вік жінки, вид і локалізація освіти, результати аналізів. Обов’язково повинен бути обстежений статевий партнер. Під час лікування необхідний відмова від статевих контактів, а після його завершення – використання презерватива.

На фоні інфекційно-запальних патологій урогенітального тракту, порушується робота імунної системи. Тому необхідний прийом противірусних засобів та імуномодулюючих препаратів, в числі яких:

 • Панавир;
 • Галавіт;
 • Изопринозин;
 • Промисан;
 • Индинол.

Панавир – лікарський засіб на рослинній основі. Має противірусну та імуномодулюючу дію. 0,004%-ний розчин вводиться через 3 ін’єкцій через 48 годин, потім слідують 2 ін’єкції через 72 години. Свічки Панавир використовують трансректально, по 1 на ніч протягом 10 днів. Гель Панавир призначають для місцевого лікування після хірургічного втручання 2-3 рази на добу.

Папиллома шейки матки: причины, лечение

Галавіт – антиоксидантний, протизапальний, поліпшує імунітет препарат. Призначається в дозі 100 мг 1 раз на день в/м протягом 5 днів, потім по 100 мг через день. Максимальна кількість ін’єкцій на весь курс лікування папіломи шийки матки – 10-15. Також Галавіт випускається у формі супозиторіїв.

Изопринзин призначають по 2 табл. (1000 мг) 3 рази на добу курсом за 5 днів. Рекомендується пройти 3 курсу з інтервалами в 4 тижні. Після деструктивних втручань препарат призначають по 2 табл. 3 рази на добу протягом 10 днів. При необхідності проводять повторні 2 курсу з перервами в 10-14 днів.

Промисан – онкопротектор, скорочує ризик розвитку раку шийки матки при ВПЛ. Рекомендоване дозування: по 2 капс. 2 рази на добу протягом 6 місяців.

Индинол сприяє вибірковому знищенню заражених клітин, запобігає подальше розмноження патогенів. Спосіб застосування: 2 капс. 2 рази в добу від 3 до 6 місяців.

Хірургічне видалення

Операція з видалення папіломи показана при вираженій дисплазії шийки матки. Змінені ділянки епітеліальної тканини можуть перетворитися в злоякісне новоутворення. Нижче наведено найбільш ефективні методи хірургічного видалення папілом.

Лазерна терапія – найбільш щадний спосіб боротьби з ВПЛ. Застосування лазера показано жінкам, які планують вагітніти і народжувати. Його призначають навіть при запущених дисплазіях.

Кріотерапія – папіломи прибирають за допомогою заморозки атипових клітин рідким азотом. Охолоджені тканини патологічного утворення поступово відриваються. На їх місці формуються здорові клітинні структури. Після лікування в товщі матки не з’являються рубці, що дозволяє безперешкодно народжувати в майбутньому. Однак після кріотерапії можуть відмирати не всі інфіковані тканини. При цьому вірус залишається в організмі і може викликати рецидив.

Діатермокоагуляція – вплив на уражені ділянки слизової електричним струмом. Видалення папілом здійснюється в два етапи. Спочатку тканини припікають, а далі січуть (діатермоексцізія). Недолік методу в тому, що електричний струм відрізняється підвищеною провідністю. Проникаючи в глибокі шари епідермісу, він нагріває їх, сприяючи утворенню рубців. Жінкам дітородного віку це загрожує серйозними наслідками – народження малюка природним шляхом неможливо.

Також в результаті діатермокоагуляції виникають кровотечі. Ускладнення проявляється через 2-3 дні після процедури, вимагає повторного її проведення. Якщо крововтрата не зупиняється, посудину шийки матки припікають.

Профілактика

До неспецифічних методів профілактики папіломи шийки матки відносять:

 • підтримання імунітету,
 • дотримання особистої гігієни,
 • попередження появи мікротріщин на шкірі і їх швидке усунення.
 • Також ризик передачі збудника скорочує наявність одного статевого партнера.

Специфічним способом профілактики вважається вакцинування. Проти папіломавірусної інфекції розроблено дві вакцини:

 1. Церварікс (бівалентна, на 2 патогена),
 2. Гардасил (квадривалентная, на 4 патогена).

Вакцинація проводиться до початку статевого життя. Оптимальний вік для жінок – з 18 до 26 років, для дівчаток і хлопчиків – з 9 до 17 років. Щеплення проти ВПЛ здійснюється шляхом триразового введення препарату протягом 6 місяців. Під час вакцинації потрібно оберігатися від вагітності.

Якщо папілома шийки матки виявлена на ранній стадії, прогноз сприятливий. Її можна видалити і пройти необхідне лікування. При виявленні передракових змін після курсу терапії потрібні планові огляди у гінеколога. Це виключить ризик появи злоякісних захворювань.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями: