Щеплення від ВПЛ: правила вакцинації, вік

Прививка от ВПЧ: правила вакцинации, возраст

ВПЛ, або вірус папіломи людини, – широко розповсюджена інфекція. Одні його штами викликають лише поява наростів на шкірі, інші призводять до розвитку пухлин. Якщо вірус потрапив в організм, він не покидає його. З цього моменту можна лише лікувати його зовнішні прояви. Але є спосіб захистити себе від найбільш онкогенних штамів папіломавірусу – це щеплення від ВПЛ.

Свідчення

Вакцинацію від ВПЛ доцільно проводити до того, як вірус потрапить в організм. Як правило, це відбувається при перших статевих контактах. Тому вводити препарат рекомендується в підлітковому віці. Після щеплення організм виробляє антитіла, які захищають від дії вірусу.

У жінок онкологічні захворювання, пов’язані з активністю ВПЛ, виникають набагато частіше, ніж у чоловіків. Тому в багатьох країнах щеплення від вірусу папіломи людини проводиться тільки дівчаткам. Моз РФ рекомендує вакцинацію від папіломи і раку шийки матки як дівчаткам, так і хлопчикам з 12 років. ВООЗ радить робити щеплення людей обох статей з 16 до 23 років.

Щеплення від ВПЛ рекомендується робити до моменту інфікування.

Немає даних, які підтвердили б ефективність вакцин після 26 років. Відомо, що якщо вірус вже потрапив в організм, щеплення не буде мати ефекту. Але деякі дослідження доводять, що після вакцинації, проведеної до 35 років, інфекція легше піддається лікуванню.

Щеплення від ВПЛ можна зробити в будь-якій клініці, яка має ліцензію на ведення вакцинаторской діяльності. В тому числі це можна зробити в приватній клініці або медичному центрі або викликати персонал на будинок. Згідно офіційної інструкції до вакцин, протягом 30 хвилин після введення потрібне медичне спостереження за пацієнтом. Це необхідно для виявлення можливих поствакцинальних ускладнень і надання екстреної допомоги.

Види вакцин

В арсеналі медицини – дві вакцини: Гардасил і Церварікс. Вони діють проти найбільш поширених онкогенних і неонкогенних штамів ВПЛ.

Гардасил

Гардасил – препарат компанії Merck Sharp & Dohme, Нідерланди. Щеплення захищає від інфікування 4 самими небезпечними штамами ВПЛ інфекції – 6, 11, 16 і 18. Перші два викликають генітальні кондиломи і бородавки, другі – рак шийки матки, вульви, піхви, члена і ануса. Також існує вакцина Гардасил 9, яка дає захист додатково від штамів 31, 33, 45, 52 і 58. Цей препарат може бути рекомендований для дівчаток і жінок у віці від 9 до 26 років, а також хлопчикам від 9 до 17 років. Він застосовується тільки для профілактики ВПЛ, неефективний проти штамів, якими організм вже заражений. Ліки схвалили більш ніж в 125 країнах світу. У 20 державах вона входить в національні календарі щеплень.

Прививка от ВПЧ: правила вакцинации, возраст

Церварікс

Церварікс – вакцина виробництва GlaxoSmithKline Biologicals, Бельгія. Препарат являє собою суміш вирусоподобных частинок рекомбінантних поверхневих білків ВПЛ 16 і 18 штамів. Ад’ювант AS04 в складі вакцини підсилює їх дію. Препарат рекомендований дівчаткам і жінкам від 10 до 25 років. Він може використовуватися для профілактики раку шийки матки, гострих і хронічних інфекцій, клітинних порушень, розвитку плоских клітин, цервікальних неоплазій, передракових уражень, викликаних ВПЛ. Випробування щеплень по відношенню до хлопчиків не проводилися.

Прививка от ВПЧ: правила вакцинации, возраст

Обидві вакцини вважаються досить ефективними, якщо зроблені до першого сексуального контакту. Щеплення від ВПЛ рекомендуються в основному дівчаткам. Вакцинація хлопчиків – превентивна міра, яка знижує поширення вірусу в популяції.

Графік щеплень

Щеплення від папіломи застосовується в більшості країн світу. У ряді держав вона включена в національні програми імунізації.

 • У США щеплення роблять дівчаток 11-12 років,
 • у Франції – в 11 років,
 • у Німеччині – в 12-17 років,
 • в Австрії – у 9-17 років.
 • У Україні щеплення рекомендується робити дівчаткам у 12 років.

Стандартний курс вакцинації від ВПЛ складається з трьох щеплень. Ін’єкції виконуються внутрішньом’язово в дозі 0,5 мл незалежно від віку.

Гардасил

Звичайна схема застосування вакцини Гардасил поширюється на період 6 місяців.

 1. Перше щеплення робиться в будь-який обраний день.
 2. Друга – через 2 місяці після першої.
 3. Третя – через 6 місяців після першої.

Гардасил також може застосовуватися за прискореною схемою: друга щеплення через 1 місяць після першої, третя – через 3 місяці після першої.

Церварікс

Вакцина Церварікс застосовується тільки за стандартною схемою.

 1. Перше щеплення виконується в будь-який обраний день,
 2. друга – через 1 місяць після першого уколу,
 3. третя – через 6 місяців після першого уколу.

Протипоказання

Щеплення проти ВПЛ не застосовуються:

 • при вагітності. В період гестації імунітет майбутньої матері знижується. Вплив препарату в цей час може спричинити розвиток інфекційних захворювань. Вплив на грудне молоко не досліджена, тому вакцинацію не рекомендується проводити в період лактації.
 • при алергії на будь-який її компонент. Якщо після введення перших доз розвинулася алергічна реакція (висип, чхання, сльозотеча, сухий кашель), подальша імунізація протипоказана. Особам, схильним до алергічних реакцій, рекомендується робити щеплення від ВПЛ одночасно з прийомом антигістамінних препаратів: Зиртека, Телфаста, Еріусу.

Існують загальні протипоказання для введення вакцин.

 • Підвищена температура тіла.
 • Загострення будь-яких хронічних інфекцій.
 • Щеплення від ВПЛ можна робити тільки здоровим людям.

Інфікованість штамом папіломавірусу, який входить до складу препаратів, не є протипоказанням для вакцинації. Але у випадку зараження перед щепленням рекомендується проконсультуватися з лікарем.

Побічні ефекти

Гардасил

Лікарський засіб Гардасил може викликати місцеві і загальні побічні реакції, які зустрічаються у 1% випадків і рідше. До місцевих реакцій відносяться почервоніння, набряк, свербіж, болючість у місці ін’єкції. Місцеві реакції проходять протягом 5 діб без лікування. До загальних реакцій належать головний біль, тимчасове підвищення температури. В окремих випадках відмічені гастроентерит і запалення органів малого тазу.

Церварікс

Щеплення Церварікс має більше побічних дій. Відзначаються вони частіше, ніж при використанні Гардасила. У 10% випадків у пацієнтів відзначаються головний біль, втому, біль у м’язах, місцеві реакції (почервоніння, припухлість). У 1% пацієнтів можливі нудота, блювання, болі в животі, діарея, свербіж, висип, кропив’янка, біль у суглобах, температура вище 38 °С. Рідше відзначаються запаморочення, м’язова слабкість, інфекції верхніх дихальних шляхів. Можливі свербіж, ущільнення, зниження чутливості в місці ін’єкції.

Загальні дані

Дані про взаємодію Церварикса з іншими вакцинами відсутні. У той же час результати клінічних досліджень Гардасила показали, що препарат можна вводити одночасно з рекомбінантної вакциною проти гепатиту В.

Протягом 30 хвилин після проведення будь-якого щеплення від ВПЛ існує ризик розвитку алергічних реакцій негайного типу. Тому необхідно їх робити тільки при наявності засобів протишокової терапії.

Не розроблено жодних інших препаратів для щеплень від ВПЛ, крім Церварикса і Гардасила. Ці засоби розрізняються не тільки за спектром охоплення штамів, показаннями і ускладнень, але і за ціною. Гардасил приблизно в 1,5 рази дорожче Церварикса. З урахуванням того, що щеплення потрібно робити тричі протягом півроку, слід брати до уваги всі ці фактори. Перед прийняттям рішення про вакцинацію будь-яким препаратом потрібно пройти обстеження та проконсультуватися з лікарем.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями: