ВПЛ 16 типу у жінок: що це, симптоми, лікування

ВПЧ 16 типа у женщин: что это, симптомы, лечение

Папіломавірусна інфекція може виникати у жінок і чоловіків незалежно від віку, соціального положення. Налічується понад 100 типів вірусів. Один з найбільш небезпечних штамів – ВПЛ 16 типу. Він відрізняється підвищеною онкогенів, може спровокувати ракові захворювання.

Причини

Вірус папіломи людини (human papillomavirus) – ДНК-містить мікроорганізм, що вражає шкіру та слизові органів. Понад 60% населення планети виступають носіями одного з штамів ВПЛ.

Шляхи зараження

Часто інфікування ВПЛ відбувається під час статевого акту з хворим або носієм вірусу. Найбільшу небезпеку представляє незахищений статевий контакт. У групі ризику – ті, хто має кілька сексуальних партнерів одночасно і дуже рано почав статеве життя. Зараження ВПЛ 16 типу можливе при анальному або оральному сексі, вкрай рідко через поцілунок, особливо якщо є ранки в ротовій порожнині.

Існує ризик вертикального інфікування плоду в утробі матері або під час пологів. Ймовірність зараження підвищується, якщо інфекція знаходиться в активній стадії і проявляється на статевих органах вагітної або породіллі.

Можливий контактно-побутовий шлях передачі інфекції. ВПЛ 16 типу з виділеннями носія потрапляє на предмети вжитку. Зараження відбувається при спільному використанні постільної білизни, рушники, одягу, засобів особистої гігієни або посуду. Високий ризик інфікування відзначається при наявності відкритих ран, подряпин або виразок на шкірі здорової людини.

ВПЛ 16 типу передається статевим, контактно-побутовим і вертикальним шляхом.

Рідко спостерігається самозараження, при якому жінка переносить збудника хвороби з уражених ділянок на здорову шкіру або слизові.

Близько 75% сексуально активних жінок заражаються різними штамами ВПЛ один і більше разів. Після зараження хвороботворні мікроорганізми можуть перебувати в організмі безсимптомно десятки років. В середньому у 2/3 інфікованих імунітет здатний подавити активність вірусу. В іншому випадку інфекція переходить у гостру фазу.

Провокуючі фактори

Первинне зараження або активізацію присутнього в організмі ВПЛ 16 типу провокують такі фактори:

 • ослаблений імунітет на тлі венеричних захворювань (трихомоніаз, хламідіоз, сифіліс, гонорея, герпес, ВІЛ);
 • гормональні стрибки;
 • переохолодження;
 • тривалий прийом препаратів, що пригнічують імунну систему, радіо – або хіміотерапія, агресивна інсоляція;
 • вагітність, операція, важкі травми, аборт або інші серйозні гінекологічні процедури;
 • гострі або хронічні інфекції, соматичні, гінекологічні захворювання;
 • ендокринні або метаболічні порушення (цукровий діабет, ожиріння).

У групі ризику жінки з шкідливими звичками, серед яких – куріння, алкоголізм.

Симптоми

ВПЛ 16 типу вражає шкірні тканини та слизові оболонки, які являють собою сприятливе середовище для його активного розмноження. З урахуванням характерних ознак хвороба проходить 4 стадії.

Стадії і симптоми ВПЛ 16 типу
Стадія Опис
Латентна Триває від декількох тижнів до декількох років після зараження. Не викликає зовнішніх симптомів.
Субклінічна Хвороба загострюється або стихає. Вірус активно розмножується, прискорюється ділення клітин епідермісу. В результаті утворюються характерні нарости – кондиломи. Можливі свербіж і печіння в області геніталій, мізерні аномальні вагінальні виділення, порушення сечовипускання.
Клінічно виражена Виникають процеси дисплазії. Людський генетичний матеріал взаємодіє з ДНК вірусу. Відбувається впровадження геному ВПЛ в нормальні ДНК клітини.
Злоякісна На тлі клітинних змін зростає ризик подальших мутацій. Ймовірно злоякісне переродження клітин і розвиток онкологий.

Специфічні нарости при ВПЛ 16 типу відрізняються формою, кольором і розміром. Їх діаметр може становити до 2-3 див.

Плоскі (вульгарні) щільні освіти мають округлу форму. Їх колір збігається з відтінком шкіри. Бородавки не викликають болю, приносять естетичний дискомфорт. Локалізуються в області рук, ніг, обличчя. Часто зникають самостійно.

На шкірі та слизовій статевих органів зазвичай утворюються гострокінцеві кондиломи – генітальні бородавки. Такі висипання зовні схожі на гриб або кольорову капусту: мають малу довгасту ніжку і більш велику верхню частину – головку з нерівною поверхнею. Колір рожевий або збігається з природним відтінком шкіри. Інфекція вражає зовнішні статеві губи, піхву, шийку матки. При відсутності адекватного лікування нарости можуть поширюватися на уретру, сечовий міхур і внутрішню сторону стегон.

Можливі ускладнення

 • З-за високого вмісту структурних білків-онкопротеїнів Е6 і Е9 ВПЛ 16 типу відрізняється високою онкогенів. Вірус здатний викликати злоякісне утворення.
 • На тлі інфекції може розвинутися бовеноидный папулез. З’являються плоскі нарости, що злегка піднімаються над шкірою. Бородавки локалізуються в області зовнішніх статевих губ, статевих органів, піхви, рідше – навколо ануса. Надалі папули можуть трансформуватися в злоякісні новоутворення.
 • Ще одне ускладнення ВПЛ 16 типу – цервікальна інтраепітеліальна неоплазія, або дисплазія шийки матки. У міру прогресування інфекції здорові епітеліальні клітини цервікального каналу перетворюються в злоякісну пухлину. Такий стан вважається передраковим. В цьому випадку інфекція може спровокувати рак шийки матки. Процес малігнізації триває кілька років, але ознаки онкології з’являються лише на пізніх стадіях.
 • Нерідко рак шийки матки, викликаний ВПЛ 16 типу, діагностується у жінок 40-50 років.

Діагностика

ВПЛ 16 типу може довгий час перебувати в пасивній формі, із-за чого його важко своєчасно діагностувати. Гінеколог проведе огляд, призначить аналізи на венеричні інфекції і тест на ВПЛ 16 типу.

Проводиться цитологічний аналіз. Для тіста беруть мазок з шеечной частини матки та уретрального каналу. Перед аналізом можна мочитися протягом 2 годин. Припиніть використовувати вагінальні свічки і мазі за добу до дослідження. При наявності ВПЛ в мазках спостерігаються койлоцити, лейкоцити, атипові клітини, рідко – патогенна флора.

За допомогою ПЛР-діагностики можна виявити генотип ВПЛ. Тест високочутливий і дозволяє визначити тип вірусу в аналізованому матеріалі ДНК. Дослідження не може відрізнити активну інфекцію від безпечної латентної форми.

Проводиться скринінг-тест, що дозволяє оцінити рівень ВПЛ в організмі. Обстеження допомагає визначити штам папіломавірусу.

Гістологічний метод призначається для виявлення змінених клітинних структур. Біопсія передбачає паркан невеликого зразка тканини для оцінки структурної будови і стадії змін.

Лікування

Повністю знищити вірус папіломи, присутній в організмі, неможливо. Лікування ВПЛ 16 спрямоване на зниження його активності, усунення уражених тканин і зміцнення імунітету.

Видалення утворень

Видалення наростів проводять шляхом фізичної деструкції. Серед застосовуваних методів:

 • кріодеструкція,
 • лазеротерапія,
 • діатермокоагуляція,
 • електрохірургічне висічення.

З урахуванням ступеня тяжкості новоутворення застосовують хімічні препарати, серед яких:

 • Солкодерм,
 • Трихлоруксусная кислота,
 • Подофиллотоксин.

Підвищення імунітету

Підвищити імунний захист і попередити активізацію ВПЛ 16 типу допоможе імунологічна терапія. При відсутності протипоказань призначаються:

 • препарати інтерферону,
 • Инозиплекс,
 • Иммуномакс,
 • Лікопід,
 • Аміксин,
 • Циклоферон,
 • Подофиллин,
 • Кондилин.

Вони мають противірусну, імуностимулюючу та протипухлинну дію.

При порушеннях сну і тривозі можливий прийом заспокійливих засобів: Персена, Фитоседа, Ново-Пассита.

Профілактика

Своєчасна вакцинація підвищує стійкість організму до ВПЛ 16 типу, що знизить ризик інфікування. Відомі вакцини Гардасил і Церварікс містять у собі невеликий фрагмент ДНК вірусу. Потрапляючи в організм, вони стимулюють вироблення спеціальних антитіл.

Профілактика передбачає:

 • регулярні гінекологічні огляди і здачу аналізів на венеричні інфекції.
 • Відмова від безладної статевого життя, використання засобів контрацепції.
 • Дотримання правил інтимної гігієни.

Вчасно лікуйте інфекції і запалення, особливо статевих органів. За допомогою збалансованого харчування, здорового сну і помірної фізичної активності підвищуйте імунітет. При появі перших симптомів ВПЛ 16 типу відразу звертайтеся до лікаря. Проходьте регулярно профілактичні огляди.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями: