Захищайся: з якими вірусами нам доведеться зустрітися цієї зими

Коронавірус хоч і здав свої лідируючі позиції, але нікуди не подівся. А ось грип та ГРВІ, які останніми роками відійшли на другий план, зараз починають набирати обертів. До чого бути готовим цього сезону?

Захищайся: з якими вірусами нам доведеться зустрітися цієї зими

Такі різні

Грип А

Один з найбільш «злих» і найбільш схильний до мутацій. Може заражати і тварин, і людину. Саме з цим типом грипу пов'язані всі відомі пандемії захворювання: іспанка, свинячий, пташиний. Можливо, ти здивуєшся, але штам пандемічного «свинячого» грипу А H1N1 pdm2009 нікуди не зник. Він продовжує благополучно циркулювати, повертаючись до нас кожного сезону. До речі, цього року вже зафіксовано випадок грипу «Гонконгський» H3N2, завезений туристами. Поки що випадки грипу типу А мають одиничний характер — саме час зробити щеплення, щоб до початку епідемічного сезону (зазвичай стартує взимку) імунітет був у повній готовності.

Грип В

Найбільш стабільний у плані формування нових мутацій. На цей тип хворіють люди і тюлені. Тому шансів зробити міжвидовий стрибок та сформувати нові вірусні варіації у нього набагато менше. Грип В циркулює у вигляді двох ліній: Вікторія та Ямагата. Щоб захиститися від обох, найбільш ефективна чотиривалентна вакцина, яка містить обидва антигени.

Грип С

Найспокійніший із вірусів. Якби всі інші представники групи поводилися так само стримано, у нас, швидше за все, не було б проблем із цим захворюванням. Епідемій та спалахів тип С не дає. Їм найчастіше хворіють діти, причому у легкій формі.

У пошуках винуватця

Захищайся: з якими вірусами нам доведеться зустрітися цієї зими

Проблема відносин людини з грипом багатогранна. На жаль, дійсна кількість захворювань завжди відрізняється від офіційної статистики. Це відбувається, по-перше, оскільки встановлення природи захворювання для респіраторних інфекцій перестав бути поширеною практикою. По-друге, як ми знаємо, багато хто не звертається до лікаря, воліючи відлежати вдома, ігноруючи навіть таку просту для виконання процедуру, як «експрес-тест» на грип. Найчастіше й у медичних закладах не проводять тестування на респіраторні інфекції. Але не все так безнадійно.

Ситуація почала змінюватися з початком пандемії. Саме 2 роки тому стала активно впроваджуватись практика масового тестування на коронавірус та інші респіраторні інфекції. Звичайно, у звичайному житті немає потреби ідентифікувати близько 200 патогенів. Але основні респіраторні віруси, грип та SARS-CoV-2 успішно виявляються за допомогою різних лабораторних тестів. Іншого варіанту встановити природу (причину) захворювання немає.

З усіх боків

Ряд тестів, які здобули визнання в наукових колах і широко застосовуються в медицині, розроблені в Росії. Наприклад, один із таких всього за раз допомагає виявити кілька найбільш актуальних респіраторних вірусів: коронавірус, метапневмовіруа, респіраторно-синцитіальний вірус, риновірус, аденовіруси груп B, C та E, бокавірус, віруси парагрипу 1, 2, 3 та 4 типів.

Інше дослідження розпізнає як основні респіраторні віруси, а й коронавірус SARS-CoV-2. Причому цей ПЛР-тест здатний виявити всі відомі штами, у тому числі Омікрон та його інші нові генетичні лінії, такі як Кентавр та Ніндзя.

Наразі стандартний ПЛР-тест видає результат за 3-6 годин. Але вже є нові розробки, які дозволяють виявити генетичний матеріал коронавірусу лише за 1,5 години. У цьому швидкість проведення дослідження не знижує його точності. Найближчим часом такі ж швидкі тести можна буде зробити на грип А та В.

Грип чи риновірус: хто сильніший

Захищайся: з якими вірусами нам доведеться зустрітися цієї зими

Час вивчення та активної боротьби з COVID-19 відкрив вченим простір для нових відкриттів та цікавих спостережень. Так, одне з останніх досліджень взаємодії (інтерференції) коронавірусу та риновірусу показало, що при одночасному інфікуванні в організмі, як це не дивно, починає командувати саме риновірус. Той самий, що забезпечує закладеність носа в осінньо-зимовий період, а зовсім не грип, як багато хто вважає. Усі риновіруси здатні запускати синтез білків-інтерферонів, здатних придушити конкуруючий вірус, у разі SARS-CoV-2. Коронавірусна інфекція теж стимулює появу в організмі таких білків, але із запізненням. Тому їх поява не здатна придушити риновірус, що вже набрав силу.

Також є дослідження, які підтверджують таку ж вірусну взаємодію у разі зараження ковідом трохи раніше, ніж риновірусом. А от якщо коронавірус потрапив в організм вже після того, як людина вилікувалась від риновірусу, схема вже не спрацює. COVID-19, що називається, «отримає прапор до рук». До речі, подібний феномен спостерігали і за взаємодії грипу з риновірусами. Під час спалаху останніх у 2009 році епідемія грипу почалася пізніше, ніж звичайно.

До речі, специфіка захворювань, таких як грип, ковід та ГРВІ — додаткова місцева стимуляція слизової оболонки носа дозволила російським ученим розробити назальну вакцину проти COVID-19. Вона вже запущена у широке застосування та дозволяє сформувати додатковий мукозальний імунітет на поверхні слизової носових шляхів.

Захарченко Кристина
zmorshki.in.ua