Невиправдано забуті класичні п’єси

П’єси не такі популярні серед читачів як проза та поезія. Драматичні твори легше сприймати дивлячись відповідну постановку у театрі. Проте це зовсім не означає, що текстові п’єси та драми поступаються емоційній напрузі чи художніми цінностями  іншим літературним творам.

Невиправдано забуті класичні п'єси

Комедійні п’єси для жінок, чоловіків та інших. Твори, які, проте, аж ніяк не позбавлені сенсу. Вільям Шекспір зайвого представлення не потребує. Він один із найвизначніших драматургів усіх часів. Його сонети, трагедії, комедії читають мільйони. Стільки ж стараються його дослідити та переосмислити. П’єси «Багато галасу з нічого; Комедія помилок» і «Венеційський купець» сповнені кумедних ситуацій та реалій тогочасного повсякденного життя та суспільства.

«Ідеальний чоловік. Як важливо бути серйозним» – дві найвідоміші комедії Оскара Вайлда.  Перша занурює читачів у світ лондонської політики, шантажу, корупції та чесності. Друга ж – це іронічний погляд на увесь фарс вікторіанської епохи, у якій жив Вайлд.

Кращі п’єси 20 століття легенди «нового» та реформаторського театру Ежена Йонеско містяться під однією обкладинкою збірки «Антологія театру. Вибрані п’єси». Родзинка чи «фішка» його драматичних творів – це абсурд, який висміює реалії життя та існування його сучасників. Його герої-маріонетки приречені борсатися у гротескному, іронічному та комедійному бутті, що виливається у справжню життєву трагедію.

До корифеїв драматургії минулого століття також належить і Бернарл Шоу. Його драматичні твори  у збірках «Вибрані твори. Том 2», «Вибрані твори. Том 3» наскрізь пронизані палітрою емоцій, інтелектуальністю та справжніми почуттями. Шоу, як і Йонеско, експериментував з формами, викладами та завданнями п’єс. А тому читач (глядач) його творів повинен завжди думати про  те, що споживає.

П’єси для двох. На перший погляд, п’єса «Розбитий глек» Гайнріха фон Кляйста може видатися наївною та доволі простою. Та нехай це не вводить вас в оману. За сюжетними перепитіями довкола судового розслідування під час Судного дня приховується глибокий філософський сенс.

Глибокий філософський підтекст прослідковується і у творі іншого німецького письменника Фрідріха Шиллера. Його «Розбійники» розповідають про двох братів, які постійно конфліктують між собою. І колись їхнє протистояння добром таки не завершиться. Ця п’єса – про важливість сім’ї, родинної підтримки та трішки людяності.

Невиправдано забуті класичні п'єси

Короткі п’єси класиків: «Аероплани» аргентинського драматурга Карлоса Горостіса – це новаторська п’єса, яка має цікаву передісторію створення: вона народилася під час нездужання автора та відчуття душею доторку дружби. Вона про вічне у нашому світі – дружбу, любов життя.

«Саломея» – це ще одна п’єса Оскара Вайлда, яка довгий час була заборонена на батьківщині автора. Основою цього твору є біблійний мотив ув’язнення, страта Івана Хрестителя та запекла боротьба християнства з язичництвом.

Більше драматургії, творів інших жанрів є на нашому сайті – https://book-ye.com.ua/catalog/ukrayinska-dramaturhiya/.

Наталия Ніколайчук
zmorshki.in.ua