На перевірку ставай: які скринінги та обстеження тобі покладено

Серед тих з нас, хто регулярно здає аналізи, захворюваність на хронічну патологію набагато нижча, та й живуть вони на 10–15 років довше за своїх однолітків, які ігнорують обстеження.

На перевірку ставай: які скринінги та обстеження тобі належать

Сьогодні найчастіше доводиться чути слово “чек-ап”, яке фактично витіснило слово “диспансеризація”. Однак спочатку слово «чек-ап» все ж таки передбачало обстеження здорових людей, які не мають скарг. Якщо ж людина має хронічне захворювання чи скарги на здоров'я — для цього було передбачено «диспансеризацію». Але для стирання кордонів між цими поняттями сьогодні є підстави — річ у тому, що якщо ти звернешся до державної чи приватної клініки для проходження профілактичного огляду, запропонують той варіант, який краще підходить саме тобі, тому сама назва не є принциповою.

Скринінг – це наріжне поняття профілактичної медицини. Він проводиться з метою пошуку захворювань у людей, які не мають скарг. Є багато видів скринінгу, які тобі знайомі: флюорографія (виявляє туберкульоз), мазок на онкоцитологію для жінок (дозволяє виявити рак шийки матки), аналіз крові на глюкозу (дозволяє виявити діабет). Тепер зрозуміло, що щорічний профілактичний огляд включає кілька скринінгів, оскільки обстежити все підряд не має сенсу — це дорого і може призводити до гіпердіагностики, яка витрачає нерви і гроші пацієнта. Тому скринінг має бути простий, недорогий, інформативний. Будь уважна: пропозиції деяких клінік перевірити «все тіло», як правило, обернуться лихом. Вибирай обстежень згруповані за статтю та віком – це традиційний підхід, який зарекомендував себе роками.

З чого почати

На перевірку ставай: які скринінги та обстеження тобі належать

Важливо зауважити, що немає єдиної стратегії таких оглядів. Наприклад, у Росії передбачені періодичні диспансеризації населення, наприклад, раз на 3 роки, проте приватні клініки можуть пропонувати профілактичний огляд щорічно, а за кордоном туди можуть входити різні скринінги, які у нас зовсім не прийняті. Тому наведемо максимально докладний список скринінгів та коментарі до них, щоб ти могла краще розуміти спектр можливостей медицини щодо збереження конкретно твого здоров'я.

1 Сифіліс

Обстеження чоловіків та жінок, які не мають скарг, які ведуть статеве життя, на сифіліс. Сифіліс – це інфекція, що передається статевим шляхом (ІПСШ), яка може проходити різні стадії (приховану, первинну, вторинну та третинну) та викликати серйозні проблеми зі здоров'ям, якщо її не лікувати. Третинний сифіліс (зустрічається приблизно в 1/3 випадків прихованого сифілісу) може вражати кілька систем органів: нервову (нейросифіліс) та зорову (очний сифіліс) на будь-якій стадії захворювання, що призводить до психічних та рухових розладів, сенсорних порушень, недоумства, паралічу, змін зору або сліпоті. Інфікування сифілісом також підвищує ризик придбання чи передачі ВІЛ-інфекції. Використовується тест крові “Сифіліс RPR”, щорічно.

2 Тривожні розлади

Обстеження дітей та дорослих щодо тривожного розладу. Тривожний розлад – це поширене у світі психічне захворювання, що включає групу пов'язаних станів, що характеризуються надмірним страхом або занепокоєнням, які проявляються у вигляді емоційних і фізичних симптомів. Тривожні розлади у дитячому та підлітковому віці пов'язані з підвищеною ймовірністю розвитку тривожного розладу чи депресії у майбутньому. Використовується “Шкала тривоги” у педіатра, терапевта або лікаря загальної практики.

3 Депресія

На перевірку ставай: які скринінги та обстеження тобі належать

Обстеження дітей та дорослих на предмет депресії та суїцидальних думок. Депресія – одна з основних причин інвалідності у світі. Діти та підлітки з депресією зазвичай мають проблеми з успішністю, а дорослі з виконанням робочих обов'язків, а також проблеми у спілкуванні з сім'єю та однолітками. Депресія також може негативно впливати на своєчасність розвитку у дітей та підлітків. Великий депресивний розлад (БДР) у дітей та підлітків тісно пов'язаний з рецидивною депресією у дорослому житті, іншими психічними розладами та підвищеним ризиком суїцидальних думок та спроб самогубства. Самогубство – друга за значущістю причина смерті серед молоді віком від 10 до 19 років. Використовується «Шкала депресії» у педіатра, терапевта чи лікаря загальної практики щорічно.

4 Інсульти та інфаркти

Оцінка доцільності застосування статинів для зниження ризиків інфарктів та інсультів в осіб віком від 40 до 75 років. Серцево-судинні захворювання (ССЗ) – перша причина захворюваності та смертності у світі. ССЗ призводить до більш ніж 1 з кожних 4 смертей. Ішемічна хвороба серця (ІХС) часто є єдиною основною причиною смерті і становить 43% смертей, пов'язаних із серцево-судинними захворюваннями. Загальна поширеність і смертність від ССЗ вища у чоловіків, хоча в жінок смертність від деяких серцево-судинних подій, таких як інсульт, вища. У середньому чоловіки зіштовхуються з ССЗ у ранньому віці проти жінками. Використовується тест крові “Ліпідний профіль”, щорічно.

На перевірку ставай: які скринінги та обстеження тобі належать

Обстеження чоловіків та жінок, які не мають скарг, на діабет. Діабет – основна причина ниркової недостатності та випадків набутої сліпоти. Він також пов'язаний із підвищеним ризиком серцево-судинних захворювань (ССЗ), неалкогольною жировою хворобою печінки, що робить його 7-ою основною причиною смерті у світі станом на 2017 рік. Використовується тест крові «Глюкоза» та/або «Глікований гемоглобін» щорічно.

7 Рак товстої кишки

Обстеження чоловіків та жінок, які не мають скарг на рак товстої кишки, віком від 50 до 75 років. Це захворювання – третя провідна причина смерті від раку серед чоловіків та жінок. Найчастіше це діагностується у людей віком від 65 до 74 років, тому скринінг потрібно проходити періодично. Використовується інструментальне обстеження – колоноскопія, 1 раз на 3 роки у схильних осіб, або 1 раз на 5 років у осіб без високого ризику раку товстої кишки.

8 Рак легені

Обстеження чоловіків та жінок, які не мають скарг, на рак легені. Захворювання є другим за поширеністю на рак. Найбільш важливим фактором ризику його розвитку є куріння – воно відповідальне за 90% усіх випадків раку легенів. Середній вік діагностування раку легень становить 70 років. Рак легень має загалом поганий прогноз, загальна 5-річна виживання становить 20,5%. Однак на ранніх стадіях має найкращий прогноз і добре піддається лікуванню. Використовується інструментальне обстеження «Низкодозова комп'ютерна томографія легень», в осіб зі стажем куріння (перерви не враховуються) більше 20 років — 1 раз на 3 роки, зі стажем куріння менше 20 років — 1 раз на 5 років, які ніколи не курили, але мають високий ризик захворювання – 1 раз на 5 років, після 40 років.

9 Гіпертонія

На перевірку ставай: які скринінги та обстеження тобі належать

Обстеження чоловіків та жінок, які не мають скарг на високий кров'яний тиск. На гіпертонію страждає близько 45% дорослого населення світу. Захворювання є одним із основних факторів ризику розвитку серцевої недостатності, інфаркту міокарда, інсульту та хронічних захворювань нирок. Використовується інструментальне обстеження – вимір артеріального тиску, щорічно.

10 Гепатит В та С

Обстеження чоловіків та жінок, які не мають скарг, які ведуть статеве життя. Ці вірусні захворювання є частою причиною цирозу та раку печінки. Обидва типи інфекції можуть збільшити ризик зараження чи передачі ВІЛ. Використовується тест крові Антителу до вірусу гепатитів В і С.

11 ВІЛ-інфекція

Обстеження чоловіків та жінок, які не мають скарг, які ведуть статеве життя. Коментарі, гадаю, зайві. Використовується тест крові “Антитіла до ВІЛ”.

12 Алкогольна залежність

Обстеження чоловіків та жінок, які не мають скарг, на зловживання алкоголем. З 2006 по 2010 рік у США щороку відбувалося приблизно 88 тис. смертей, пов'язаних із вживанням алкоголю, причиною яких були як гострі стани (наприклад, травми внаслідок зіткнень з автотранспортом), так і хронічні захворювання (як алкогольна хвороба печінки). Вживання алкоголю під час вагітності також є однією з основних запобіжних причин уроджених дефектів та порушень розвитку. Уточни у терапевта чи лікаря загальної практики можливість оцінити ризики вживання алкоголю.

13 Рак грудей

На перевірку ставай: які скринінги та обстеження тобі належать

Обстеження жінок, які не мають скарг на рак молочної залози, включаючи генетичне тестування на ген раку молочної залози – BRCA. Рак молочної залози – це часто зустрічається рак у жінок. На щастя, він легко запобігти і добре лікується на ранніх стадіях. Потенційно небезпечні мутації генів BRCA1/2 пов'язані з підвищеним ризиком розвитку раку молочної залози, яєчників, фалопієвих труб та очеревини. Використовується тест «УЗД молочних залоз» у жінок віком до 38 років, щорічно у жінок без підвищеного ризику раку, або 2 рази на рік у жінок з підвищеним ризиком раку, у тому числі через наявність аномальних копій гена BRCA, або у жінок у яких на УЗД виявлено підозрілі освіти. У жінок старше 38 років обов'язковим є використання рентгенівської мамографії, 1 раз на рік, якщо підвищено ризики або виявлено підозрілі зміни молочних залоз, або 1 раз на 2 роки, якщо ризики не підвищені.

Захарченко Кристина
zmorshki.in.ua