Лайфхаки від Снігуроньки: що і як лікують холодом

Жменя снігу або кубик льоду для коктейлів часом може виявитися кращою за будь-які ліки, адже холод — відмінний (і до того ж дешевий) терапевтичний засіб. Головне – знати, як ним користуватися!

Лайфхаки від Снігуроньки: що і як лікують холодом

Знижуємо градус

Вплив помірним холодом у медицині називається гіпотермією. Місцева гіпотермія, як правило, використовується при забитих місцях, травмах, опіках. Це допомагає зменшити біль, зупинити кровотечу, уповільнити розвиток запальної реакції. Інакше кажучи, хоч би яку травму ти отримала (від шишки на лобі до розтягування), перше, що потрібно зробити, — охолодити зону пошкодження на 5–10 хвилин (залежить від пошкодження).

Порада. НП сталася на вулиці? Набери сніг або лід у пакет і приклади до хворого місця через шар одягу. Зверни увагу: прикладати холод безпосередньо на шкіру в цьому випадку не можна – це може призвести до відмороження.

Випадково торкнулася розпеченої сковорідки? Твоє завдання — якнайшвидше охолодити постраждалу ділянку, щоб відвести від неї тепло, — підстав руку під струмінь холодної води з-під крана. А можна загорнути у серветку шматочки харчового льоду для коктейлів та прикладати до місця опіку. У жодному разі не використовуй рослинну або вершкове масло – під шаром жиру біль і печіння посилюються.

Краса в наявності

Лайфхаки від Снігуроньки: що і як лікують холодом

На що ще здатний кубик льоду? Та дуже багато на що! Обробляючи їм зону навколо очей, можна зменшити мішки під ними та припухлість повік. А щодня протираючи обличчя та зону декольте замороженим зеленим чаєм, настоєм м'яти, рожевих пелюсток, ромашки чи календули, ти допомагаєш шкірі підтягуватись та розгладжуватись.

Порада. Страждаєш від стресу? Ніяк не можеш заснути? Занурюється напередодні критичних днів? Розсмоктай у роті маленький кубик льоду із замороженого м'ятного чаю – напруга відпустить, а самопочуття покращиться.

Ефект заморозки

Розболівся зуб? Можна заморозити його, приклавши до щоки міхур з льодом, обгорнутий махровим рушником. Зігрівати хворе місце грілкою, компресом чи шарфом категорично забороняється! Тепло підсилює запальний процес, а холод зменшує його. Він особливо допомагає при виснажливому пульсуючому болі, пов'язаному з патологічною реакцією судин у зоні запалення. Звичайно, це тимчасовий захід, наприклад, якщо зуб захворів уночі — вранці поспішай до стоматолога.

Порада. Бульбашка з льодом здатна якщо не «заморозити» болючі відчуття зовсім, то принаймні послабити їх інтенсивність при апендициті, нападі панкреатиту та печінковій коліці. У таких випадках до приїзду лікаря приймати анальгетики не можна – вони можуть змастити картину захворювання, утруднивши діагностику. Але й терпіти біль немає жодного сенсу: щоб послабити його, прикладіть до хворого місця міхур із льодом.

По морозу босоніж…

Обливання холодною водою, моржування досі користуються популярністю. Благодійна короткочасна дія холодом на організм пояснюється тренуванням системи терморегуляції, в результаті підвищується загальна опірність організму. Спочатку тіло компенсує дію холоду зниженням тепловіддачі за рахунок спазму судин та зниження потовиділення. Потім включаються механізми хімічної терморегуляції: прискорюється обмін речовин, збільшується розпад глікогену в печінці та м'язах, підвищується рівень глюкози у крові та споживання тканинами кисню. Після такого систематичного тренування організм зможе протистояти будь-яким несприятливим факторам.

Порада. Не варто без підготовки пірнати в ополонку з крижаною водою або бігати босоніж снігом. Як і за будь-якого методу загартовування, тут важливі поступовість і регулярність.

А може, в сауну

Лайфхаки від Снігуроньки: що і як лікують холодом

Сучасні технології дозволяють використовувати холод низьких температур у оздоровчих цілях. Метод називається кріотерапією. Загальна кріотерапія проводиться у спеціальному резервуарі – кріосауні. Вважається, що ефект від неї перевершує звичайну сауну. А все тому, що на шкірі розташовано у 10 разів більше нервових закінчень, чутливих до холоду, ніж до тепла. Курс кріопроцедур заряджає організм бадьорістю та змушує наші клітини оновлюватись. Більше того, дозована дія низьких температур підвищує вироблення ендорфінів – гормонів радості та гарного настрою. Для загального оздоровлення рекомендується пройти 10-15 сеансів по одному відвідуванню на день.

Порада. Холод допомагає хворим на суглоби — зменшує набряклість, знімає біль, покращує кровообіг. У Японії ще 30 років тому метод локальної кріотерапії було впроваджено у практику для лікування артритів, артрозів, захворювань хребта. Нині ця процедура широко використовується у вітчизняних клініках та санаторіях. Не забудь про це поцікавитися у лікаря.

Захарченко Кристина
zmorshki.in.ua