Чому іноді не вистачає повітря і не виходить глибоко зітхнути

Часом важко дихати, не вистачає повітря — причини можуть бути зовсім різні, причому вони пов'язані не тільки з патологіями легень, а з різними органами, і навіть з психологічними моментами. Розберемо все докладно.

Чому іноді не вистачає повітря і не виходить глибоко зітхнути

«Дихаю, але не вистачає повітря. Що це?” — такі питання можна зустріти на теренах Мережі. Це задишка — захисна реакція організму, спрямована зміна параметрів дихання: його частоти, глибини чи ритму. Найчастіший її прояв – відчуття нестачі повітря. У нормі задишка зустрічається у людини після занять фізичною активністю, але вона властива і людям з надмірною масою тіла. Зрозуміло, вона може бути і симптомом захворювань серцево-судинної або дихальної систем.

Важко зробити глибокий вдих: у чому причини

Медицина чітко виділяє два види задишки: інспіраторну, коли утруднений вдих, або експіраторну – коли утруднений видих. Можливо, це буде дивно для немедиків, але тип, при якому не виходить глибокого зітхнути, зустрічається дуже рідко і свідчить про низку серйозних станів.

 1. Стороннє тіло в дихальних шляхах;
 2. Набряку та звуження гортані (крупі)
 3. Аномаліях розвитку гортані, уроджених чи набутих – після травм, операцій.
 4. Пухлинах дихальної системи, які перегороджують шлях повітря. Ще за значних хвороб щитовидної залози.
 5. Розрив плеври – при потраплянні туди повітря або крові.

Як правило, така задишка (коли не вистачає повітря, а хочеться глибоко зітхнути) розвивається раптово і загрожує життю людини, тому негайно варто звернутися до лікаря.

Якщо ти відчуваєш утруднення вдиху час від часу, то мова, швидше за все, йде про невротичні процеси, стрес. Адже логічно зрозуміло, що якщо істотна перешкода потоку повітря, що входить, не може не турбувати, то людина не буде відчувати з цим проблем. Також причина може полягати в тому, що в тебе або немає задишки як такої, але є нестача повітря – і це зовсім інша розмова, або задишка носить все ж таки більш частий характер – інспіраторний (що супроводжується утрудненням видиху).

Захворювання, через які постійно не вистачає повітря

Чому іноді не вистачає повітря і не виходить глибоко зітхнути

Утрудненням видиху та почуттям нестачі повітря супроводжуються інші хвороби:

 1. Бронхіальна астма, а також її «аналоги» – астма-подібні стани, наприклад обструктивний бронхіт.
 2. Хронічна обструктивна хвороба легень, або емфізема (застаріла назва)
 3. Запалення дрібних гілок бронхів – бронхіоліт.
 4. Запалення альвеол – альвеоліт.

Останні дві причини експіраторної задишки дуже рідкісні і супроводжують тяжкі захворювання. Тому, за будь-якої задишки необхідно звернутися до лікаря, щоб зрозуміти, що з тобою.

Також почуття нестачі повітря може супроводжувати ще ряд станів, більшість з яких добре лікуються:

 1. Анемія – стан, при якому в крові мало гемоглобіну – білка, що переносить кисень. Найчастіша причина анемій – недолік надходження заліза з харчуванням (дієта, або запалення шлунка), або хронічна втрата заліза, наприклад, при менструації або геморої.
 2. Захворювання щитовидної залози супроводжуються прискоренням, або уповільненням обміну речовин, збільшенням обсягу щитовидної залози, яка може дещо здавлювати шию.
 3. При жарі, задусі в приміщенні задишка цілком логічна – потрібно просто забезпечити доступ до свіжого, прохолодного повітря.
 4. Повторимося, що при надмірній масі тіла задишка цілком логічна, і може не свідчити про якісь додаткові проблеми. Постарайся знизити масу тіла, а якщо це викликає труднощі – зверніться до лікаря.
 5. Хвороби серця, такі як хронічна серцева недостатність або ішемічна хвороба серця (до інфаркту) можуть викликати задишку. Тому якщо тобі більше 40 років – не відкладай візит до лікаря. На ранніх стадіях ці захворювання добре лікуються.
 6. Хвороби легень.

Чому іноді не вистачає повітря і не виходить глибоко зітхнути

Щоб зрозуміти причину, чому не зітхнути глибоко, не вистачає повітря, підходить кілька методів:

 • Огляд: Сюди входять такі речі, як вимірювання температури та прослуховування грудної клітки.
 • Пульсоксиметрія: лікар використовує пальцевий датчик, щоб визначити скільки кисню у пацієнта в крові.
 • Рентген грудної клітки, комп'ютерна томографія чи інші спеціальні тести візуалізації: вони можуть зазначити причину задишки, якщо в тебе ще немає діагнозу хронічного захворювання.
 • Аналізи крові: можуть показати анемію, інфекції та інші стану.
 • Тести функції легень: показують, наскільки добре людина дихає.
 • Серцево-легеневе тестування з фізичним навантаженням: Воно допомагає визначити обсяг кисню, що всмоктується, і вуглекислого газу, що виділяється під час вправ, що виконуються на бігових доріжках або велотренажерах.

Чому іноді не вистачає повітря і не виходить глибоко зітхнути

Запам'ятай прості та корисні правила:

 1. Уникайте вдихання хімічних речовин, які можуть дратувати легені, такі як пари фарби та вихлопні гази автомобілів.
 2. Практика техніки дихання або релаксації, щоб поліпшити свою дихальну функцію.
 3. Кинь курити.
 4. Тримайте вагу в нормі.
 5. Уникайте активних дій у періоди, коли температура дуже висока або дуже холодна, або коли висока вологість висока. Якщо у тебе захворювання легень, зверни увагу на попередження про забруднення повітря (озоном), що передаються по радіо та телебаченню.
Захарченко Кристина
zmorshki.in.ua