Цистит у жінок: симптоми та лікування (а також 12 причин виникнення)

Це одне з жіночих поширених захворювань (особливо восени), які приносять багато неприємних хвилин. Як впоратися з напастю та не допустити повторення недуги — в експертному матеріалі.

Цистит у жінок: симптоми та лікування (а також 12 причин виникнення)

З початком холодної пори року жінкам варто побоюватися не лише застуди, а й запалення сечового міхура – циститу. За статистикою, кожна третя жінка до 24 років і кожна друга до 50 років стикається з ним щороку або частіше. Ця ситуація обумовлена особливостями слизової оболонки сечового міхура, а також анатомією жіночого організму – короткою та широкою уретрою, її розташуванням поблизу природних осередків скупчення мікроорганізмів (анус, піхва).

Цистит: причини виникнення у жінок

Бактеріальна інфекція – зазвичай основна причина, що викликає гострий цистит. Escherichia coli (кишкова паличка) є найчастішим етіологічним агентом при неускладнених ІМП (інфекціях сечових шляхів) у жінок і становить приблизно від 85 до 95% випадків.

За даними світових досліджень, щорічна захворюваність на ІМП у сексуально активних жінок становить від 0,5 до 0,7 на людину на рік.

Фактори, що підвищують ризик розвитку циститу на фоні ІМП, включають:

 1. порушення імунної системи;
 2. переохолодження;
 3. недотримання особистої гігієни;
 4. статевий акт;
 5. використання сперміцидів;
 6. часта зміна статевих партнерів протягом року;
 7. ІМП у минулому;
 8. несприятливий сімейний анамнез у родички першого ступеня спорідненості;
 9. особливості анатомії уретри;
 10. часті тривалі запори;
 11. гінекологічні захворювання;
 12. менопауза та постменопауза.

Цистит у жінок: симптоми та лікування (а також 12 причин виникнення) Існує таке поняття як цистит «медового місяця» або «дефлораційний». Це розвиток гострої форми захворювання внаслідок початку статевого життя у жінки, причиною якого може стати набір нових бактерій, разом із ними в організм може проникнути інфекція, що викликає захворювання.

ІМП може викликати також пієлонефрит (ось із чим можна сплутати цистит), але він зустрічається набагато рідше, із співвідношенням від 18 до 28 епізодів на кожен епізод пієлонефриту. [1]

Хвороба зазвичай розвивається через колонізацію слизової оболонки навколо уретри бактеріями фекальної або вагінальної флори та проникнення цих патогенів у сечовий міхур. Бактерії можуть мати фактори захисту, які дозволяють їм долати захисні механізми господаря та вторгатися у тканини сечовивідних шляхів. ІМП у чоловіків зустрічається рідше через довшу анатомічну уретру та антибактеріальний захист, що забезпечується секретом передміхурової залози.

Ознаки циститу у жінок

Цистит у жінок: симптоми та лікування (а також 12 причин виникнення)

Симптоми гострого запалення:

 • прискорене, утруднене сечовипускання;
 • пекучі або ріжучі болі при сечовипусканні в ділянці уретри;
 • біль унизу живота, промежини, попереку;
 • дискомфорт, печіння та свербіж у промежині;
 • зміна кольору сечі, домішки у сечі (кров, слиз);
 • неприємний запах сечі;
 • нетримання.

Цистит у жінок: симптоми та лікування (а також 12 причин виникнення) Григорій Павлович Лобада Уролог-андролог, провідний фахівець, лікар першої категорії мережі клінік «Сімейна» При більш тривалому перебігу виявляються стійкі ознаки загальної інтоксикації: озноб, слабкість та швидка стомлюваність, підвищення температури тіла, біль голови, пітливість. Запальний процес, крім слизової оболонки сечового міхура, може вражати м'язові шари. При цьому виникає постійне відчуття тяжкості та розпирання внизу живота, нетримання сечі.

Знімаємо маски

Як відрізнити цистит від пієлонефриту

Це найчастіше питання. Обидва захворювання мають запальну природу – їх викликають бактерії. Але при циститі запалюються стінки сечового міхура, а при пієлонефриті інфекція окупує ниркові балії, що збирають відфільтровану нирками сечу і направляють її вниз по сечоводів прямо в сечовий міхур. В цьому випадку він теж може запалитися, а іноді буває навпаки: спочатку виникає цистит, який ускладнюється пієлонефритом. Відрізнити їх одне від одного не складно.

 • Головна ознака циститу – різкий біль у низу живота. Якщо запалилися ниркові балії, виникає біль у попереку, що тягне, — настільки слабка, що багато хто не звертає на неї уваги.
 • При циститі температура зазвичай в межах норми, а при пієлонефриті вона підвищується до 37,3 градусів і постійно тримається на цьому рівні.
 • Прискорене сечовипускання буває і в тому, і в іншому випадку, але при циститі воно супроводжується різьбою, а при пієлонефриті – ні.

Якщо з'явилися подібні симптоми, дай розібратися у всьому лікарю!

Як відрізнити цистит від сечокам'яної хвороби.

Біль при циститах іноді схожий на симптоми, що виникають при сечокам'яній хворобі, коли камінь (конкремент) знаходиться у сечовому міхурі. Перша ознака – ріжучий біль у низу живота, який віддає в промежину. Головна відмінність у тому, що при сечокам'яній хворобі камінь іноді перекриває вхід до уретри, тому процес сечовипускання різко переривається. Якщо ж змінити положення тіла, конкремент зрушить і сечовипускання відновиться.

Як ставлять діагноз

Діагноз зазвичай ставиться клінічно у людини з відповідними ознаками та симптомами, у поєднанні з лабораторними доказами запального процесу у сечі (лейкоцити). Результати фізикального обстеження часто для діагностики не потрібні (проте вони необхідні пацієнтам з підозрою на пієлонефрит).

Часто у молодих невагітних жінок з типовими ознаками, особливо за відсутності виділень з піхви або роздратування, клінічних підозр може бути достатньо для встановлення діагнозу та початку лікування без лабораторного підтвердження. [2]

Чому так важливий аналіз сечі

Цистит у жінок: симптоми та лікування (а також 12 причин виникнення)

За наявності симптомів аналіз сечі є найбільш важливим лабораторним тестом при діагностиці ІМП. Піурія, тобто наявність принаймні 10 лейкоцитів у середній порції сечі, при захворюванні є майже завжди. Відсутність піурії свідчить про альтернативний діагноз. Індикатори сечі можна використовувати для діагностики ІМП.

У випадках гострого неускладненого циститу посів сечі може бути не потрібним і часто не проводиться. Він корисний для виявлення патогенів та визначення профілів чутливості до протимікробних препаратів. Більш або рівне 100000 (10х4 ступеня) КУО/мл вказує на клінічно значиму інфекцію.

Усім жінкам, які мають фактори ризику ускладнених ІМП, перед початком терапії необхідно виконати загальний аналіз та посів сечі. Вони також показані пацієнтам з атиповими симптомами, а також тим, хто не відповідає на лікування або у кого симптоми рецидивують протягом 2-4 тижнів.

Коли ще виникає цистит.

Цистит у жінок: симптоми та лікування (а також 12 причин виникнення)

…після близькості

Цистит після близькості називають його посткоїтальним. Неприємні симптоми виникають через кілька годин після статевого акту. Відбувається це тому, що інфекція, яка знаходилася на статевих органах, під час сексу потрапляє до сечівника жінки. Але іноді причиною страждань можуть стати анатомічні особливості будови уретри або порушення мікрофлори піхви, коли на слизовій оболонці з'являється умовно-патогенна мікрофлора — такі випадки не рідкісні.

Якщо таке буває, проконсультуйся з гінекологом або урологом: лікар допоможе підібрати індивідуальну схему лікування (зазвичай курс включає антибіотики та фітопрепарати). Щоб запобігти нападам, до і після статевого акту приймай душ (партнера це теж стосується), краще з антибактеріальними засобами для інтимної гігієни. Після сексу жінці бажано випорожнити сечовий міхур.

…під час вагітності

Причини такі самі, як і у звичайних випадках, — бактерії, занесені до уретри. У вагітних організм сприйнятливий до будь-яких запалень та інфекцій, тому багато жінок вперше стикаються з циститом саме під час вагітності. Обговори проблему з гінекологом. Якщо захворювання вчасно не вилікувати, дитина може народитися раніше терміну та з дефіцитом ваги (трапляється це рідко). Важливо не займатися самолікуванням – не всі препарати, які зазвичай призначають у такому разі, підходять вагітним.

…після менопаузи

Це так званий постменопаузальний цистит. Найчастіше ні бактеріальна, ні вірусна інфекція тут ні до чого. Захворювання виникає через дефіцит естрогенів – жіночих статевих гормонів, вміст яких в організмі різко зменшується з настанням менопаузи. Жінка необхідно пройти медичне обстеження, щоб унеможливити інші причини. Якщо вся справа лише у нестачі естрогенів, лікар призначить комплексне лікування, яке обов'язково включатиме замісну гормональну терапію.

Що робити при циститі

Лікувати інфекцію – завдання лікаря. Він підбере необхідні препарати, а твоя справа — дотримуватись дієти.

 • На час лікування забудь про жирні та смажені страви, наваристі бульйони, будь-які копченості, солоні грибочки, мариновані огірочки, шоколад, а також прянощі, спеції, майонез, гострі приправи — вони мають дратівливу дію.
 • Корисні ягоди та фрукти, а також приготовані з них соки, морси та компоти. З овочів – картопля, білокачанна капуста, буряк, морква, ріпа, помідори, огірки, кабачки, гарбуз.
 • Страви туші або відварюй у воді. Можна готувати на пару.
 • Не обмежуй себе у питві (якщо немає спеціальних протипоказань). Зверни увагу на лужну мінеральну воду без газу (Есентуки-4, Слов'янівська, Смирновська, Джермук), журавлинний морс, чай з молоком або настої з листям мучниці (ведмежими вушками), брусниці, берези, ялівцевими ягодами. Ці рослини мають сечогінний ефект, активізують роботу нирок, дезінфікують балії, перешкоджають утворенню каменів, прискорюють одужання. Заварюй трави відповідно до інструкції на упаковці.

Лікування

Цистит у жінок: симптоми та лікування (а також 12 причин виникнення)

Медикаментозне лікування циститу у жінок має бути, перш за все, етіотропним, тобто спрямованим на знищення інфекції, що спричинила процес.

Зазвичай доцільним є 5-7-денний курс пероральних антибіотиків або уросептиків. Альтернативні або антимікробні засоби другої лінії застосовуються при гострому циститі у пацієнтів із факторами або обставинами, що перешкоджають застосуванню засобів першої лінії.

Симптоматичне лікування аналгетиками може застосовуватися у пацієнтів із вираженим болем та порушеннями сечовипускання.

Цистит у жінок: симптоми та лікування (а також 12 причин виникнення) Григорій Павлович Лобада Уролог-андролог, провідний спеціаліст, лікар першої категорії мережі клінік «Сімейна» Крім медикаментозного лікування велику роль відіграють режим та дієта. Слід уникати переохолодження, стежити за регулярною функцією кишківника, на час лікування припинити статеве життя. У їжі виключити гострі, солоні, пряні страви, алкоголь. Важливо вживати адекватну кількість рідини (2-2,5 л на добу).

У пацієнток, які страждають на дизурію, диференціальний діагноз включає вагініт і уретрит. Вагініт зазвичай асоціюється з виділеннями з піхви, свербінням, а причини включають бактеріальний вагіноз, трихомоніаз або дріжджову інфекцію.

Пацієнти з неускладненим захворюванням зазвичай мають покращення симптомів протягом 3 днів після початку антибактеріальної терапії.

Рецидивуючий зустрічається у 25% жінок протягом шести місяців після першого випадку ІМП, і цей показник збільшується, якщо при виникненні більшої кількості випадків. Ускладнення зустрічаються рідко, особливо у пацієнтів, які отримують відповідне лікування.

Цистит у жінок: симптоми та лікування (а також 12 причин виникнення) Григорій Павлович Лобада Уролог-андролог, провідний спеціаліст, лікар першої категорії мережі клінік «Сімейна» Самолікування є неприпустимим. Неправильний вибір медикаментів, недостатня доза лікарського препарату або кратність прийому, а також тривалість курсу призводять до відсутності ефекту від терапії. Самолікування може призвести до хронізації процесу, розвитку ускладнень. Хронічне протягом характеризується глибшим ураженням стінки сечового міхура до утворення виразок слизової. Лікування хронічних змін становить значні труднощі. Для цього застосовують гормональні, антигістамінні препарати, анальгетики, антидепресанти.

Також непролікована патологія може спричинити діабет, імунокомпрометовані стани, аномалії сечовипускання, обструкцію сечовивідних шляхів, внутрішній сечовий катетер. У випадках некротичної інфекції може знадобитися хірургічне втручання. [3]

Цистит у чоловіків

Чоловіки, які мають рецидивні епізоди захворювання, повинні пройти обстеження на простатит. Для молодих чоловіків, які ведуть статеве життя з поодиноким епізодом хвороби, урологічне обстеження часто не показане. Проте будь-які фактори ризику ускладнених ІМП повинні вимагати урологічного обстеження.

Джерела та література:

1) Kranz J, Schmidt S, Lebert C, Schneidewind L, Mandraka F, Kunze M, Helbig S, Vahlensieck W, Naber K, Schmiemann G, Wagenlehner FM. 2017 Update of German Clinical Guideline on Epidemiology, Diagnostics, Therapy, Prevention, and Management of Uncomplicated Urinary Tract Infections in Adult Patients. Part II: Therapy and Prevention. Urol Int. 2018;100(3):271-278

2) Pouwels KB, Hopkins S, Llewelyn MJ, Walker AS, McNulty CA, Robotham JV. Duration antibiotic treatment for common infections in English primary care: cross sectional analysis and comparison with guidelines. BMJ. 2019 Feb 27;364:l440

3) Rank EL, Lodise T, Avery L, Bankert E, Dobson E, Dumyati G, Hassett S, Keller M, Pearsall M, Lubowski T, Carreno JJ. Antimicrobial Susceptibility Trends Observed in Urinary Pathogens Отриманий від New York State. Open Forum Infect Dis. 2018 Nov;5(11):ofy297

Захарченко Кристина
zmorshki.in.ua