Від сили гравітації до кислотного рефлюксу: чому вночі закладає носа

Розкажемо, чому закладає ніс у положенні лежачи, навіть якщо ти нічим не хворієш, а також що з цим робити дорослим та дітям.

Від сили гравітації до кислотного рефлюксу: чому вночі закладає носа

Закладеність носа вночі – не рідкість. При цьому не обов'язково навіть на щось хворіти. Просто ти помічаєш, що тобі складніше дихається саме тоді, коли ти намагаєшся отримати такий необхідний сон.

Ця проблема може виникати з цілого ряду причин, включаючи зміни кровотоку, тривалий вплив алергенів у приміщенні, положення уві сні та багато іншого. Лікування залежить від причини та може включати різні стратегії, починаючи від простого використання зволожувача повітря та закінчуючи прийомом антигістамінних препаратів.

Розглянемо докладно всі причини, через які у вас може бути закладений ніс ночами. У ньому також пояснюється, як лікується нічна закладеність носа, і даються поради щодо полегшення закладеності перед сном.

Вночі закладає ніс: причини

1. Застуда, ГРВІ

Найпопулярніша причина – непроліковані застудні захворювання. Якщо ними не займатися, можна довести до серйозніших станів, таких як гайморит, синусит, отит, риніт.

2. Гравітація

Коли ти стоїш або сидиш вдень, слиз витікає природним шляхом через силу тяжіння. Вона проникає з носа та придаткових пазух у задню частину горла, де проковтується. Найімовірніше, ти навіть не помічаєш, що це відбувається.

Однак коли ти перебуваєш у ліжку, твоя анатомія працює проти сили тяжіння. Слиз може накопичуватися або повертатися назад замість стікати.

Багато хто зауважує, що закладеність починає сама зменшуватися через годину чи дві після пробудження.

3. Зміни кровотоку

Коли ти лягаєш, приплив крові до верхньої частини тіла збільшується. Це включає голову і носові проходи.

Цей посилений кровотік може призвести до запалення судин усередині носових ходів, що може спричинити або посилити неприємний симптом.

Природні зміни у кровотоку через вагітність також є поширеною причиною застійних явищ.

4. Назальний цикл

Багато людей виявляють, що у певний час дня забита одна ніздря забита, але вночі закладеність переходить в інший бік.

Таке виникає через нормальний процес, відомий як назальний цикл. Причини циклу достеменно невідомі, але це не хвороба.

5. Кислотний рефлюкс

Від сили гравітації до кислотного рефлюксу: чому вночі закладає носа

Гастроезофагеальна рефлюксна хвороба (ГЕРХ) – це стан, при якому шлункова кислота надходить назад в стравохід, трубку, що з'єднує рот зі шлунком.

Рефлюкс виникає, коли сфінктер між шлунком та стравоходом слабкий і не може залишатися закритим. Кислотний рефлюкс може спричинити подразнення носа, що може призвести до того, що його постійно закладає.

Люди з ГЕРХ можуть відчувати кислотний рефлюкс у будь-який час. А коли людина лягає і втрачає силу тяжкості, шлункова кислота з ще більшою ймовірністю підніметься стравоходом.

Ось чому симптоми ГЕРХ, включаючи закладеність носа, біль у горлі, кашель, постназальні виділення, свистяче дихання та захриплість голосу, як правило, посилюються вночі та на початку дня.

Що робити, якщо вночі заклало носа у дитини

Залежно від віку підійдуть різні способи. Немовлятам та малюкам молодшого віку полегшити дихання допоможуть назальний спрей та шприц із балончиком.

Обробляй по одній ніздрі за раз. Спочатку використовуй спрей чи краплі для розрідження слизу. Потім стисні балон, щоб випустити повітря, обережно встав наконечник в ніздрю дитини і повільно ослаб натяг балона.

Коли колба наповнюється, вона витягує фізіологічний розчин та слиз із носа. Продовжуй, доки ніздря не очиститься. Потім повтори з іншого ніздрі. Зупинися, якщо помітиш кров у слизу чи носі.

Старшим дітям підійдуть ті ж поради, що й дорослим. Про них ми розповімо нижче.

Ліки (від застуди або антигістамінні) без консультації з лікарем дітям молодше 6 років краще не давати.

Як прибрати закладеність носа вночі

Від сили гравітації до кислотного рефлюксу: чому вночі закладає носа

Хоча ця проблема — загалом досить часте і не небезпечне явище, але все ж таки закладеність носа вночі може вплинути на якість сну. Є прості кроки, які можна зробити, щоб полегшити закладеність та краще спати.

1. Підклади під голову додаткові подушки

Якщо закладає ніс у лежачому положенні, найкраще положення для сну — на спині, поклавши голову на кілька подушок. Це зменшить приплив крові до голови і покращить залежний від сили тяжкості дренаж судин.

2. Найчастіше змінюй постільну білизну

Якщо ти підозрюєш, що в тебе може бути алергія на пилових кліщів – наприклад, якщо ніс закладає тільки після того, як ти лягаєш у ліжко, – частіше міняй постільну білизну (хоча б раз на тиждень), подушки, наматрацники.

3. Встанови зволожувач повітря

Цей прилад зволожує слизову оболонку носа та утримує слиз вільної, дозволяючи їй легше стікати та зменшуючи закладеність.

4. Використовуй для полоскань фізіологічний розчин чи спрей

Регулярно застосовуй полоскання сольовим розчином або спрей назальний, зроби це своєю звичкою. Це може розм'якшити слиз і забезпечити необхідну вологу, щоб зменшити подразнення у твоїх носових проходах.

Від сили гравітації до кислотного рефлюксу: чому вночі закладає носа

5. Придбати очищувач повітря

Алергени навколишнього середовища, від парфумів до пилу, можуть сприяти виникненню задухи, а зменшення кількості цих алергенів може стримати її. Використовуйте очищувач повітря з високоефективним фільтром твердих частинок (HEPA).

6. Використовуй пластирі для носа

Спеціальні пластирі відкриють носовий прохід і знімуть відчуття закладеності – вони чудово підійдуть у сезон застуд. Як додаткова перевага вони також допоможуть зменшити хропіння. Ми розповідали про них у списку найефективніших примочок проти хропіння.

7. Пий багато води, але уникай вживання алкоголю

Вода допомагає зберегти носові проходи зволоженими, зменшуючи подразнення. А ось вживання алкоголю розширює кровоносні судини у носі, що може призвести до ще більшої закладеності. Замість келиха вина перед сном вибери заспокійливий напій, наприклад ромашковий чай.

Захарченко Кристина
zmorshki.in.ua