Перші ознаки та симптоми інсульту у чоловіків та жінок (розповідає експерт)

Приступ трапляється раптово – не всім вдається усвідомити, що сталося. Як зрозуміти, що в тебе є інсульт, що потрібно робити, які методи реабілітації існують?

Перші ознаки та симптоми інсульту у чоловіків та жінок (розповідає експерт)

Вже багато років інсульт є поширеною причиною смерті та інвалідизації серед дорослих в економічно розвинених країнах. Тільки в США у когось удар трапляється кожен 40 секунд. За даними Національної асоціації інсульту, після удару повне одужання відбувається лише у 10% пацієнтів, у 25% залишаються незначні порушення. Приблизно 40% мають помірні або важкі фізичні та когнітивні проблеми, які потребують особливого догляду. А 10% пацієнтам потрібен постійний догляд через глибоку інвалідність. Багато хто з тих, хто пережив удар, втрачають можливість рухатися і говорити.

Вважається, що інсульт трапляється тільки у літніх людей. Це не так! За статистикою, від 10 до 15% судинних катастроф трапляються люди від 18 до 50 років. Інсульт фіксується навіть у дітей віком до 17 років (84 випадки у 2017 році). Але лише 18% росіян за перших ознак викликають «швидку допомогу» — це дуже мало, оскільки час тут дуже важливий.

У цій статті ви дізнаєтеся:

Що це таке

Інсульт – це гетерогенна група захворювань, пов'язана з різким припиненням раптовим мозкового кровообігу. Інсульти ділять на ішемічні (зустрічаються у 80% випадків) та геморагічні (виникають внаслідок розриву судини). Існують також стани, що імітують інсульт, але вони мають оборотний характер (зазвичай тривають не більше 1 години) – називаються транзиторно-ішемічними атаками.

Ішемічний інсульт

Є клінічним виразом інфаркту мозку, але може мати асимптомний характер. Вирізняють кілька основних підтипів ішемічного інсульту.

 • Атеротромботичний. Розвивається як наслідок атеросклеротичного ураження судин головного мозку, виникає на кшталт емболії чи тромбозу.
 • Емболічний (кардіоемболічний). Відбувається закупорка мозкової артерії кардіальним емболом частіше при порушеннях ритму серця.
 • Гемодинамічний. Виникає і натомість грубого стенозирующего ураження магістральних артерій за умови різкого падіння системного артеріального тиску.
 • Лакунарний інфаркт Зазвичай викликається оклюзією дрібних пенетруючих гілок мозкових артерій, що кровопостачають глибинні відділи мозку.

Ішемічний інсульт за типом мікрооклюзії розвивається на тлі порушень у системі гемостазу та фібринолізу, що призводить до формування невеликих інфарктів мозку і часто протікає за типом малого інсульту (мікроінсульт). Для цього інсульту характерна відсутність загальномозкових проявів.

Геморагічний інсульт

Має на увазі крововилив у головний мозок або його оболонки, причинами якого, наприклад, можуть бути розрив церебральної аневризми або ускладнення артеріальної гіпертензій.

Тривожні симптоми

Перші ознаки та симптоми інсульту у чоловіків та жінок (розповідає експерт)

Інсульту схильні жінки та чоловіки. Але у зв'язку з тим, що жінки має більшу тривалість життя, інсульт у них зустрічається частіше. Є відмінності у клінічній симптоматиці. У цьому слід пам'ятати, що початкові симптоми розвиваються раптово.

Ознаки та симптоми інсульту для жінок

 1. Загальна слабкість.
 2. Порушення свідомості (у тому числі втрата орієнтації у просторі та часі).
 3. Головний біль.
 4. Порушення мови (афазія) та ковтання.
 5. Рухові порушення.
 6. Нетримання сечі.
 7. Нетипові для симптоми – задишка, біль у грудях, серцебиття.

Ознаки інсульту у чоловіків

 1. Слабкість мімічної мускулатури.
 2. Невиразність мови.
 3. Порушення чутливості.
 4. Нестійкість під час ходьби.
 5. Запаморочення.

У жінок інсульт протікає важче, ніж чоловіки. Це тому, що жінки рідше звертаються по медичну допомогу на ранніх стадіях, хоча більше знають про захворювання, ніж чоловіки.

Перші ознаки та симптоми інсульту у чоловіків та жінок (розповідає експерт)

При підозрі на інсульт слід негайно викликати бригаду швидкої допомоги. Час дуже важливий. «Терапевтичне вікно» (період, коли допомога є максимально ефективною) становить лише 3,5 години. За цей проміжок за допомогою лікарських препаратів або судинної хірургії ще можна відновити кровотік та врятувати ділянку мозку (групу нервових клітин) від загибелі. Що швидше постраждалий звернувся до лікарів, то вище шанс повністю відновитися.

Якщо протягом 3,5 годин не буде надано відповідної допомоги, то пацієнту може загрожувати глибока інвалідизація.

До прибуття медичних працівників слід виконати такі дії.

 1. Укласти постраждалого на рівну поверхню. Під голову та плечі підкласти все, що є під рукою на рівень близько 30 градусів (сумку, одяг, подушки тощо).
 2. Забезпечити постійний доступ свіжого повітря. Звільнити шию і грудну клітину від прикрас, що стискають, коміра сорочки, краватки та іншого одягу. Розстебнути ремені.
 3. Не давати хворому їжу, оскільки при порушенні ковтання це може бути небезпечно. Пити не заборонено.
 4. Не давати жодних препаратів, тому що навряд чи ти можеш точно сказати, у пацієнта судинний удар чи інше захворювання. Препарати для зниження тиску також не варто давати – вони можуть погіршити прогноз, оскільки організм підвищує артеріальний тиск у відповідь на закупорку судини.
 5. Якщо є блювота, повернути хворого на бік, зафіксувати у такому положенні.
 6. При втраті дихання або зупинці серця виконати серцево-легеневу реанімацію.
Захарченко Кристина
zmorshki.in.ua