Як захистити свої особисті межі у відносинах

Як захистити свої особисті межі у відносинах

Кожна дівчина мріє про ідеальні стосунки з чоловіком. Дівчина, яка має стосунки із чоловіком, мріє їх захистити, бажає бути абсолютно щасливою. Що ж зумовлює наявність щасливих стосунків та як їх захистити від бід, тривог, нещасть?

«Чесні стосунки з прямим та ефективним спілкуванням є джерело зростаючого кохання та самооцінки». Джон Грей “Рецепти щасливих відносин”. Захистити стосунки можна лише побудувавши зрілі стосунки з чоловіком.

Топ-8 способів захистити відносини

Як захистити свої особисті межі у відносинах

Фото автора Los Muertos Crew: Pexels

 • Усвідомлення, що у відносинах треба не лише «брати», а й давати.

Якщо ти приходиш у стосунки, щоби тільки щось отримати від партнера, роман довго не триватиме. Те саме можна сказати і про твого партнера.

Гармонійні відносини можна побудувати, якщо взаємодіяти «на рівних», обмінюючись почуттями та емоціями. Якщо в тебе занижена самооцінка, проблеми із сексуальністю, і ти прийшла у стосунки, щоб це отримати, то такий зв'язок приречений.

 • Наявність конструктивного діалогу.

Необхідне розуміння того, що всі питання та проблеми ти можеш вирішити за допомогою результативного діалогу з партнером. Уміння чути одне одного і можливість порозумітися є неодмінною умовою для щасливих, зрілих стосунків.

 • Шанобливе ставлення до цінностей та інтересів партнерів.

Кожен із вас приходить у відносини зі своїми інтересами, захопленнями, хобі. Ніхто немає права забороняти якісь твої заходи, навіть якщо вони здаються партнеру неважливими. Якщо ти ходила в походи до зустрічі зі своїм чоловіком або захоплювалася танцями, він повинен шанобливо ставитись до твоїх захоплень. Також і ти маєш визнавати за чоловіком право на рибалку або гру в комп'ютерній мережі з друзями.

 • Саморозвиток.

Відносини будуть плідно та гармонійно розвиватися, якщо кожен із вас займається саморозвитком. Це можуть бути різні сфери: спорт, здоров'я, кулінарія, творчість, подорожі. Якщо один із партнерів ригідний та консервативний, іншому поруч із ним рано чи пізно стане нудно.

 • Відсутність маніпуляцій.

Оскільки зрілі стосунки припускають взаємну довіру партнерів, рівне спілкування, взаємоповагу, то у подібних умовах маніпуляції виключені.

 • Стан комфорту у стосунках.

Комфортний стан, це коли ти не перебуваєш у постійному почутті тривоги, страху чи невизначеності. Зрозуміло, у будь-яких стосунках трапляються і сварки та конфлікти, але якщо ти відчуваєш, що постійно перебуваєш у занепокоєнні або твої почуття коливаються від апатії до бурхливих емоцій, тобто прибуваєш на «емоційних гойдалках», тобто привід замислитися, можливо, твої стосунки засновані на маніпуляціях твоїм чоловіком.

Як захистити свої особисті межі у відносинах

Особисті межі. 3 ступеня близькості відносин

 • Можливість бути «самою собою».

По-справжньому зрілими та щасливими будуть такі стосунки, в яких тобі не треба грати якихось ролей, відповідати очікуванням свого партнера. Це стосунки, в яких ви приймаєте один одного такими, якими ви є і вдячні за цю можливість.

 • У ваших відносинах є межі особистісного простору.

У будь-яких відносинах потрібна наявність власних кордонів та визнання кордонів партнера. Кожна особистість має межі, у разі порушення яких відбувається стрес індивіда. У подібних умовах особистість відчуває небезпеку свого руйнування. Повага до кордонів партнера в усіх напрямках необхідна гармонійного побудови відносин.

Види особистих кордонів

«Кордони потрібні не для того, щоб відокремитися від інших, а щоб не забувати про себе». Дженні Міллер, Вікторія Ламберт «Особисті кордони. Як їх встановлювати та відстоювати».

 • Матеріальні межі.

У ці межі входить твоє декларація про власність, декларація про відмову ділитися своїми речами.

Матеріальні кордони порушуються, коли твій партнер без запиту бере твою машину або завдає шкоди твоїм речам, наприклад, викидаючи те, що, на його думку, марно.

 • Емоційні межі.

Це психічний ресурс, у певних межах якого ти готова підтримувати та співчувати партнеру, не завдаючи шкоди самій собі.

Емоційні кордони порушуються, коли твій партнер використовує тебе як постійну “жилетку” для зливу свого негативу. Здорові емоційні межі дозволяють тобі не брати відповідальності за чужі почуття та проблеми.

 • Сексуальні межі.

Ці межі включають шанобливе ставлення до бажань партнера, їх встановлює кожна пара за згодою.

До порушень кордонів ставляться примус до небажаної близькості, агресія у відповідь відмови, приховування захворювань, переданих статевим шляхом.

 • Фізичні межі.

Як захистити свої особисті межі у відносинах

Giphy

Фізичні межі визначають твоє ставлення до приватного життя та власного тіла.

Порушення фізичних кордонів найбільш явно представлено аб'юзивним поведінкою у відносинах.

 • Інтелектуальні межі.

Ці межі включають повагу до ідей і погляду партнера, його світогляду.

Якщо твій партнер зневажливо відгукується про твою думку, намагається принизити тебе, «вказати твоє місце», йде явне порушення інтелектуальних кордонів.

 • Духовні межі.

Ці межі відносяться до прийнятого тобою віросповідання, стосунків із Богом та вищими силами.

Порушенням кордонів буде нав'язування свого бачення, прояву неповаги до обрядів.

Ніна Браун, американський психолог, виділяє чотири типи особистісних кордонів:

 • Жорсткі межі, з ними людина закрита, вона не звернутися за допомогою, до неї не наблизитися фізично чи емоційно.
 • М'які межі, з ними людьми легко маніпулювати, люди нескінченно поступливі.
 • Губчасті кордони, з такими межами людина чинить то м'яко, то жорстко. Такі люди невпевнені у собі.
 • Адаптивні, найздоровіші межі, за яких людина контролює свої межі та змінює залежно від обставин, створюючи максимально ефективні відносини.

Як захистити свої особисті межі у відносинах

Якщо ти відчула, що твої особистісні кордони порушені у відносинах із партнером, необхідно про це з ним поговорити та прояснити ситуацію. Можливо, він тебе в чомусь не зрозумів і вчинив необдумано.

Щоб цього не відбувалося, потрібно:

 • усвідомлювати власні потреби та орієнтуватися на них, взявши на себе відповідальність за свої дії;
 • не боятися наполягати на своєму та вчитися цьому;
 • щоб уникнути непорозуміння у відносинах з партнером, необхідно налагодити конструктивний діалог, неможливо прочитати думки іншої людини;
 • не намагатися змінити партнера, “перевиховати”, краще зайнятися самоосвітою;
 • виключати всі маніпуляції, вміти говорити “ні”.

Адаптивні особистісні кордони кожного з партнерів – запорука щасливих гармонійних стосунків.

«Все починається із любові до себе. Коли ви не любите себе, іншим це зробити ще складніше». Джон Грей “Рецепти щасливих відносин”.

Ярценко Ольга
zmorshki.in.ua