Небезпечна стоматологія: 5 методик лікування, які пішли у минуле

Уважно придивись, що тобі пропонує стоматолог як лікування. А наша стаття допоможе тобі уникнути помилок.

Небезпечна стоматологія: 5 методик лікування, які пішли у минуле

1 Резорцин-формалінові зуби

Це звані знамениті «рожеві зуби» — легенда радянської стоматології. Резорцин-формаліновий метод служив для муміфікації пульпи – камери всередині зуба, де знаходяться нерви та судини. Він містив резорцин (двохатомний фенол) та формалін (водний розчин формальдегіду) – алкалоїди, які є досить шкідливими для здоров'я організму.

Якщо не було можливості нормально обробити кореневий канал зуба, лікар поміщав у порожнину тампон, змочений резорцин-формаліновим розчином, який проникав у тканини зуба і в канали кореня, муміфікуючи пульпу. Водночас резорцин-формалін знищував мікроби всередині. З цієї причини зуб переставав хворіти і зберігався в «муміфікованому» вигляді — буро-рожевого кольору, щоправда, ставав дуже крихким і спаювався з кісткою.

Справа в тому, що резорцин-формалінова суміш убивала і пародонтальну зв'язку – апарат, який утримує зуб у лунці. Через це зуб начебто прикипав до кістки, що породжувало великі складнощі з видаленням. Резорцин-формалінові зуби кришаться під щипцями, їх складно відокремити від кістки тощо. Загалом таке лікування було катастрофою для фронтальної групи зубів, та й для жувальних не несло нічого доброго — через уже згадану крихкість.

Перекрити такі зуби коронками дуже складно — хоча варто зазначити, що пацієнти з резорцин-формаліновими зубами приходять до стоматологів дедалі рідше. Вже багато років резорцин-формалін не використовують для лікування зубів, а методики терапії при пульпіті радикально змінилися за ці роки.

2 Азбест для пульпи

Небезпечна стоматологія: 5 методик лікування, які пішли у минуле

Раніше для ізоляції пульпи під час лікування стоматологи застосовували азбест — шкідливу канцерогенну речовину, яку в низці країн заборонено використовувати навіть у будівництві, а не те, що впроваджувати в організм людини. Хоча свої плюси у цього матеріалу є він вогнетривкий і є хорошим теплоізоляційним матеріалом. Саме через другу властивість азбест використовували стоматологи – щоб захистити пульпу від термічного подразнення при лікуванні глибокого карієсу.

Наразі від азбесту повністю відмовилися, зокрема завдяки дослідженням, проведеним Міжнародним агентством з вивчення раку, яке включило азбест до першої, найнебезпечнішої категорії канцерогенів — речовин, що викликають рак. З 2005 року в Євросоюзі застосування азбесту повністю заборонено, але в Росії він все ще використовується, але вже на щастя не в медицині.

3 Миш'як у зуб

Речовина, яку дуже люблять автори детективних романів нарівні із стрихніном та ціанідом, від якої, за деякими даними, помер Наполеон Бонапарт, активно застосовувалося у стоматології. Навіщо? Щоб убити нерв при пульпіті – запалення, яке охоплює пульпу зуба під час проникнення інфекції. Стоматолог відкривав пульпарну камеру і поміщали пасту з миш'яком. Оскільки за часів популярності миш'яку з анестезією теж були проблеми, то лікар зазвичай попереджав: «Потерпіть, зараз буде боляче» — і, за словами пацієнтів, які пережили такий досвід, начебто все вибухало від болю. Після цього пульпарну камеру поміщали миш'як і закривали тимчасової пломбою.

Зараз так уже не роблять: сьогодні лікарі-стоматологи використовують відмінні, ефективні і набагато безпечніші препарати для анестезії. Після уколу можна спокійно лікувати пульпіт та проводити всі необхідні процедури без допомоги отрутохімікатів.

Хоча слід зазначити, що пасти з миш'яком не заборонені, на відміну азбесту, і зникли з клінік, на відміну резорцин-формалиновых сумішей. Є навіть іноземні пасти з миш'яком. Але в сучасних, добре обладнаних клініках вони вже не застосовуються, хоча в медичних університетах студентів все ще вчать накладати миш'яковисту пасту.

4 «Залізні» зуби

Небезпечна стоматологія: 5 методик лікування, які пішли у минуле

Ті самі «залізні» коронки на зуби, через які посмішка пацієнта чимось нагадувала про персонажа Щелепи з фільмів про Джеймса Бонда — громила із залізними зубами. Але насправді ці зуби були залізними — коронки виготовлялися з різних сплавів, і, до речі, зараз їх іноді все ще ставлять. Чим погані «залізні» коронки, крім вкрай сумнівної естетики? По-перше, є таке явище як алергія на метал – коли пацієнт відчуває печіння у роті, набрякання ясен тощо. Алергія це досить небезпечний стан, оскільки може завершитися набряком тканин горла.

По-друге, при носінні таких коронок може виникнути гальванізм, який супроводжується металевим присмаком у роті, печінням, поколюванням, підвищеним слиновиділенням, онімінням або, навпаки, підвищеною чутливістю слизових.

По-третє, метали та їх сплави схильні до окислення через вплив харчових продуктів. Через це виникає синюшність ясен — поява темних смуг біля коронок.

Сьогодні стоматологи-ортопеди віддають перевагу коронкам з діоксиду цирконію і цільної кераміки – це повністю біоінертні матеріали, які не викликають ні алергій, ні гальванізму, вони не окислюються і служать ще й довше, не кажучи вже про відмінну естетику.

Захарченко Кристина
zmorshki.in.ua