8 міфів про застуду: що ти робиш неправильно, тим самим затягуючи одужання

Як правило, віруси грипу та ГРВІ наздоганяють нас у самий невідповідний момент. Ми будь-якими способами намагаємося швидше привести себе у форму і не завжди чинимо правильно.

8 міфів про застуду: що ти робиш неправильно, тим самим затягуючи одужання

Міф 1. З перших днів приймай антибіотики

На віруси вони не діють: глушити ними застуду та грип, принаймні, нерозумно. Зате вони знищують вашу власну мікрофлору на слизових оболонках дихальних шляхів та шлунково-кишкового тракту, а це, у свою чергу, може призвести до дисбактеріозу з сильною діареєю. Лікар може порекомендувати антибіотики при бактеріальних ускладненнях, які часом приєднуються до вірусної інфекції у ослаблених людей, проте це потрібно в окремих випадках.

Але знов-таки призначати антибіотики має лише фахівець після огляду. Не займайся самолікуванням!

Міф 2. Найчастіше пий гарячий чай

8 міфів про застуду: що ти робиш неправильно, тим самим затягуючи одужання

Рясне пиття справді корисне — допомагає вивести з організму шкідливі речовини, які потрапляють у кров при руйнуванні вірусних частинок. Крім того, чим більше ви п'єте рідини, тим вищий жарознижувальний ефект. Підійде все, що завгодно: чай з квітками липи, малиновим варенням або скибочкою лимона, настій шипшини, молоко з медом, журавлинний морс або навіть звичайна столова вода. Однак є одне «але»: питво має бути не гарячим, а трохи остиглим. Невипадково у фіторецептах пишуть: «Приймай настій теплим». Чому? Тому що обпалюючий напій не лікує, а калічить: підвищує температуру тіла та травмує атаковані вірусами слизові оболонки, посилюючи біль (особливо при фарингіті чи ангіні). Більше того, гарячі напої посилюють потовиділення та збільшують частоту серцевих скорочень, що створює додаткове навантаження на серце.

Міф 3. Горілка з перцем перемагає ГРВІ

Алкоголь не активізує захисні сили організму, а навпаки значно послаблює їх. Крім того, навантажуючи таким чином печінку, яка і так щосили намагається нейтралізувати «застудні токсини», ти лише погіршуєш самопочуття і затягуєш процес одужання.

Міф 4. Підхопити вірус можна лише від хворого

Не завжди! Багато респіраторних вірусів вміють вбудовуватися в нашу ДНК. Вони зависають серед наших генів у дрімаючому стані, поки їх не розбудить якесь сильне струс, що послаблює імунітет: наприклад, травма, стрес або переохолодження. Згадай, як це зазвичай буває: одяглася надто легко, промерзла до кісток і в результаті заробили нежить без жодного контакту з хворими. Тож не стій на вітрі і одягайся за погодою, а головне — не забувай взяти шапку перед виходом із дому. До 80% теплової енергії організму виробляється мозком і розсіюється з поверхні голови. Якщо вона не прикрита шапкою або хусткою, переохолодження не уникнути!

Міф 5. Зараза до зарази не причепиться

Так часто кажуть, тому деякі, взявши лікарняний, заглядають у гості до сусідів чи родичів, що загрипували, — допомогти або скоротати час, адже разом хворіти «веселіше». Типова помилка! Контакти під час застуди слід обмежити: зі здоровими людьми, щоб не заразити їх, а з такими ж застудженими, щоб не обмінятися вірусами, тоді на одну інфекцію нашарується друга. Збудників респіраторних захворювань сотні: шанс, що у вас виявиться один і той же різновид застуди, мізерно малий. А у разі коронавірусу дотримання режиму самоізоляції взагалі необхідна річ!

Міф 6. До застуди ведуть протяги

8 міфів про застуду: що ти робиш неправильно, тим самим затягуючи одужання

Подумай сама: зміг би вижити біологічний вид, для якого вітер, що гуляє по житлу, становить серйозну загрозу? Звичайно ж ні! Наскрізне провітрювання – ефективний засіб профілактики вірусних інфекцій.

Щоб не хворіти на них, провітрюй будинок і офіс у міру необхідності, але не рідше ніж раз на годину взимку. А влітку вікна у тебе повинні бути навстіж (якщо, звичайно, ти не живеш у центрі мегаполісу з високим ступенем загазованості).

У спертому, задушливому, майже позбавленому кисню повітрі непровітрюваних приміщень віруси буквально кишать, отже, ризик підхопити застуду вище, ніж надворі, навіть там і холодно. Адже причина застуди не в холоді як такому, а у вірусах: закриті приміщення, які погано вентилюються, — ось їхній головний розсадник!

Це доводять випадки масових захворювань на грип та ГРВІ пасажирів метро та авіалайнерів: варто у вагоні поїзда або салоні літака з'явитися одному суб'єкту, що кашляє і чхає, як 25–50% (залежно від ступеня контагіозності, тобто заразності інфекції) пасажирів теж хворіють. Те саме стосується і автобусів. Краще трохи замерзнути, пройшовшись додому пішки, ніж під'їхати в теплому автобусі, набитому застудженими пасажирами: у першому випадку ризик застудитися — 5–10%, у другому — майже сто.

До речі, вчені пояснюють підвищену захворюваність на грип та ГРВІ в холодну пору року тим фактом, що в застудний сезон ми більше часу проводимо один з одним у закритих приміщеннях, що збільшує ймовірність зараження.

Захарченко Кристина
zmorshki.in.ua