Як не нашкодити собі, перейшовши на веганство (аналізи, які тобі важливо здати)

Які дослідження необхідно пройти, щоб перевірити готовність організму до відмови від м'яса.

Як не нашкодити собі, перейшовши на веганство (аналізи, які тобі важливо здати)

До чого призводить довготривала відмова від м'яса, птиці та риби

Як би затято не проголошували гуру вегетаріанства, що їх харчування цілком повноцінне та корисне, у продуктах тваринного походження містяться необхідні організму речовини, які не можна отримати з каш, овочів та фруктів.

М'ясо, птиця та їх субпродукти, риба та морепродукти, яйця, молоко та молочні продукти містять повноцінний білок – джерело незамінних амінокислот (тих, які не можуть синтезуватися в організмі людини, а надходять лише з харчуванням). Для дорослої людини незамінними є такі амінокислоти, як валін, ізолейцин, лейцин, лізин, метіонін, триптофан, треонін, фенілаланін.

При їх нестачі або відсутності в раціоні порушується утворення власних білків організму, що призводить до різноманітних функціональних порушень – зниження імунітету, ослаблення пам'яті та уваги, м'язової слабкості, уповільнення обміну речовин, сухості шкіри, випадання волосся, зниження настрою та життєвого тонусу.

Може порушуватись засвоєння вітамінів, заліза та інших нутрієнтів, що веде до розвитку авітамінозів, анемії. В результаті тривалого білкового голодування розвивається білкова дистрофія або білково-енергетична недостатність, що виявляється загальною слабкістю, прогресуючим зниженням ваги, набряками, підвищеною стомлюваністю, безсонням, нестійкістю настрою, ослабленням інтелекту, зменшенням м'язової маси, порушеннями травлення.

Хто знаходиться у великій небезпеці: вегетаріанці, вегани чи фрукторіанці

Як не нашкодити собі, перейшовши на веганство (аналізи, які тобі важливо здати)

У межах течії, що передбачає відмову від білкової їжі, є різні течії та підтечі. Ось найпоширеніші.

  • Вегетаріанці (оволактовегетаріанці). Класичний варіант, з відмовою від м'яса, риби, птиці та їх субпродуктів, але з вживанням в їжу яєць, молока та молочних продуктів; є варіації з відмовою від яєць чи молока.
  • Вегани. Повна відмова від усіх білкових продуктів: м'яса, птиці, риби, яєць та молока,
  • Фрукторіанці. Їдять лише фрукти та іноді овочі.

Також є релігійні вчення, які наказують різні обмеження в їжі.

Однак, чим жорсткіше обмеження в харчуванні, тим вищий ризик розвитку ускладнень, пов'язаних з нестачею поживних речовин, тому вегани і фрукторіанці схильні до цієї небезпеки більшою мірою. Це ж стосується людей, які постійно дотримуються жорстких постів.

Як вегетаріанство впливає на вагітність та здоров'я плода

Білково-енергетична недостатність при вагітності є причиною акушерських ускладнень (гестоз, невиношування, передчасне відшарування плаценти, анемія, інфекційні ускладнення, слабкість пологової діяльності, післяпологові кровотечі, уповільнення інволюції матки в післяпологовому періоді тощо).

Також підвищується ризик порушень у плода (затримка внутрішньоутробного розвитку, загибель плода, мала вага при народженні, мала життєздатність новонародженого, енцефалопатія, зниження інтелектуальних здібностей, гіперзбудливість та гіперактивність, зниження опірності інфекційним захворюванням).

Який комплекс аналізів допоможе вегетаріанцям підтримати здоров'я

Як не нашкодити собі, перейшовши на веганство (аналізи, які тобі важливо здати)

При задовільному самопочутті та відсутності описаних симптомів білкової недостатності комплексне обстеження (аналізи крові та сечі, консультація терапевта, гастроентеролога та дієтолога) рекомендовано проходити не рідше 1 разу на рік. У разі появи будь-якого нездужання необхідно негайно звертатися до лікаря.

Лікар, у якого вегетаріанець спостерігатиметься, як правило, направляє на низку лабораторних досліджень, щоб зрозуміти, в якому стані знаходиться організм. Ці аналізи можна здавати як окремо, і комплексно. До них можуть входити:

  • дослідження рівня необхідних речовин: вітамін D (регулює обмін кальцію та виконує безліч інших функцій), магній та вітамін В12 (необхідні для роботи нервової системи та кровотворення), кальцій (без нього не обійдуться кістки та зуби), фолієва кислота для росту клітин, фосфор для скелета, цинк, необхідний шкіри, кісток, імунітету;
  • аналіз на ферменти (АЛТ та АСТ, які показують стан печінки, альфа-амілаза, що розщеплює вуглеводи),
  • гормони та супутні аналізи (глікований гемоглобін, Т4 та ТТГ – гормони щитовидної залози),
  • білки та продукти обміну (гомоцистеїн, креатинін, сечовина, феритин, С-реактивний білок),
  • ліпідограма (вивчає види холестерину та жирів).
Захарченко Кристина
zmorshki.in.ua