Інфаркт міокарда: 17 питань, які потрібно обов'язково поставити до кардіолога

Яких правил дотримуватись, щоб ситуація не повторилася, і чи можна повернутися до колишнього життя — все потрібно дізнатися у лікаря. Розбираємось, про що обов'язково потрібно запитати після перенесеного інфаркту.

Інфаркт міокарда: 17 питань, які потрібно обов'язково поставити до кардіолога

Причини не завжди лежать на поверхні. Виходячи з результатів обстеження та розмов з пацієнтом, досвідчений фахівець зможе визначити тригер.

2 Чи можна було це якось запобігти?

Є ті фактори ризику, на які ми вплинути ніяк не можемо: вік, стать, обтяжена спадковість серцево-судинних захворювань. Але є фактори, які можна змінити, наприклад, відмовитися від куріння, нормалізувати вагу, знайти оптимальне співвідношення між роботою та відпочинком, контролювати рівень холестерину (якщо є такі проблеми). І, звичайно, важливо дізнатися, чи можна запобігти інфаркту і як уникнути повторного.

3 Чи можу я продовжувати жити як раніше?

Кожен випадок індивідуальний. Визначити, чи потрібно щось глобально змінювати спосіб життя, може лише лікар. Саме він розповість, чи тепер будуть якісь обмеження, чи все можна залишити як раніше.

4 Що змінити у способі життя?

Інфаркт міокарда: 17 питань, які потрібно обов'язково поставити до кардіолога

Дізнайся у лікуючого кардіолога, чи потрібно змінити раціон харчування, схуднути і наскільки саме необхідно знизити вагу. З'ясуй, що у повсякденному житті може заважати твоєму повноцінному одужанню.

5 Чи можливий повторний інфаркт?

Якщо пояснювати простими словами, під час інфаркту різко звужується артерія, забита бляшкою. Тому важливо уточнити у кардіолога, чи ймовірність того, що артерія знову звузиться і трапиться повторний інфаркт. Це питання особливо актуальне для тих, у кого не було проведено хірургічного лікування.

6 Як довго приймати кроворозріджуючі препарати?

Це одні з найважливіших препаратів після інфаркту міокарда, а після стентування особливо. Підбір препаратів, тривалість та обсяг цієї терапії не у всіх однаковий.

7 Чи буде прохідною артерія, в якій стоїть стент?

Все залежить від особливостей організму та того, який стент встановлений. Тому важливо дізнатися, чи є у твоєму випадку (у твого стенту) обмеження.

8 Які ліки слід приймати і як довго?

Іноді лікарі не вказують у виписному епікризі, скільки часу необхідно приймати препарати – 2 місяці, рік чи довічно. А пацієнти, які раніше серйозно не лікувалися, не знають, що деякі препарати доведеться тепер пити все життя. При цьому прийом деяких ліків не можна пропускати навіть одноразово.

9 Як часто потрібно відвідувати лікаря після інфаркту?

Навіть якщо після виписки здоров'я хороше, це не означає, що тепер лікування закінчилося. Дізнайся про те, з якою періодичністю необхідно проходити обстеження, здавати аналізи, робити ехокардіографію та електрокардіографію. Попроси в лікаря написати тобі план диспансерного спостереження, щоб контролювати стан здоров'я.

10 Чи можна повернутися до роботи?

Запитуючи, розкажи лікареві, де і ким працюєш. Які навантаження є у тебе у професійному плані. Термін непрацездатності може становити в середньому від 30 до 90 днів.

11 Коли можна розпочинати займатися спортом?

Інфаркт міокарда: 17 питань, які потрібно обов'язково поставити до кардіолога

Найчастіше це питання цікавить молодих пацієнтів, оскільки вони хочуть повернутися до спортзалу. Важливо дізнатися, коли та з яких навантажень можна відновити тренування.

12 Коли можна розпочати займатися сексом?

Це питання також вирішується індивідуально. Все залежить від стану, віку та інших факторів.

13 Чи можна мандрувати?

Обов'язково дізнайся, який клімат тобі підходить, чи можна відвідувати високогірні країни. Який тип транспорту тобі зараз краще: переліт або переїзд.

14 За яких симптомів потрібно негайно викликати швидку допомогу?

Уточни у лікаря, які зміни у самопочутті повинні насторожити, нюанси самодопомоги і коли краще одразу викликати швидку допомогу.

15 Що має бути в аптечці?

Щоб уникнути серцевого нападу, необхідно мати екстрену аптечку завжди під рукою. Обговори її склад разом із кардіологом. Дізнайся, які медикаменти приймати, як і в якій кількості.

16 Чи потрібно вести щоденник спостереження за здоров'ям?

Іноді лікарі рекомендують регулярно вимірювати пульс та артеріальний тиск, записувати показники та приносити цей щоденник на прийом.

Захарченко Кристина
zmorshki.in.ua