5 простих кроків, які допоможуть запобігти хворобам серця

«Наш полум'яний мотор» задає не лише ритм, а й тривалість життя. Пропонуємо програму мінімум, як зберегти її здоровою.

5 простих кроків, які допоможуть запобігти хворобам серця

1 Висипайся

Сон – добрий засіб від серцевих недуг. Однак майже половина жителів мегаполісів стикається з проблемою порушення сну, що не дивно з огляду на напружений темп життя та нескінченні стреси.

Дослідження підтверджують, що ризик розвитку інфаркту збільшується на 54% серед людей із діагнозом «інсомнія». Але мало хто знає, що режим неспання та відпочинку безпосередньо пов'язаний із циклами артеріального тиску: у нічний час тиск має знижуватися, надаючи серцю можливість відпочити. У людей, які страждають на безсоння, цей режим збивається: тиск вночі залишається на високому рівні і серце працює в тому ж режимі, що і вдень, а це спричиняє неприємні наслідки. Крім того, при нестачі сну підвищується рівень гормону стресу кортизолу, що безпосередньо впливає на здоров'я серцево-судинної системи.

На замітку. Намагайся спати вночі 7-8 годин, причому лягати бажано в один і той же час. Перед сном вкрай небажані активні фізичні тренування, комп'ютерні ігри або перегляд трилерів – одним словом, все, що здатне перебудити вас.

2 Більше рухайся

5 простих кроків, які допоможуть запобігти хворобам серця

Не секрет, що багато хто з нас проводить за комп'ютером або уткнувшись носом у смартфон по 12-15 годин на день. Сидячий спосіб життя не тільки стає причиною головного болю, підвищеної стомлюваності, проблем із поставою, а й значно підвищує ризик серцево-судинних захворювань. Адже серце – все-таки м'язовий орган, а м'язи без тренування атрофуються – замінюються жировою тканиною.

На замітку. Корисна будь-яка активність, що дозволяє збільшити пульс — ранкова зарядка, їзда на велосипеді, піші прогулянки, танці, плавання, рухливі ігри з дітьми, підйом сходами, робота в саду і навіть прибирання в квартирі. Головне, щоб фізичне навантаження було регулярним і посильним (не потрібно доводити себе до знемоги).

Можна встановити на смартфон спеціальні програми. Спортивні трекери допоможуть розробити маршрут прогулянки або поїздки велосипедом, розрахувати час, відстань і навіть кількість витрачених калорій. Також можна вибрати комплекс вправ залежно від поставленої мети (скоригувати проблемні зони, скинути вагу, зміцнити м'язи) і відслідковувати результати в особистому щоденнику тренувань. А якщо не подобається займатися спортом, танцюй!

3 Кидай палити

Науково доведено: нікотин суттєво скорочує життя людини. У чоловіків, що палять, інфаркт міокарда трапляється частіше і раніше, ніж у тих, хто не має такої звички. Крім того, мікроскопічні частинки тютюнового диму, потрапляючи в організм, провокують розвиток цілого ряду захворювань – від остеопорозу, анемії, безплідності та імпотенції до токсичного гепатиту та онкології.

До речі, електронні сигарети нітрохи не кращі за звичайні, щоб там не заявляли їх виробники. У порівнянні з тими людьми, які не схильні до димної вади, шанувальники електронних сигарет підвищують ризик інфаркту на 56% та інсульту на 30%, а ймовірність зіткнутися з депресією, тривогою та іншими емоційними проблемами у них збільшується в 2 рази.

На замітку. Пасивне куріння не менш небезпечне для організму, ніж активне: воно не тільки знижує активність мозку, вражає бронхи та легені, але також підвищує ризик серцевих та онкологічних захворювань.

4 Контролюй вагу

5 простих кроків, які допоможуть запобігти хворобам серця

Для серця та судин найбільш небезпечно абдомінальне ожиріння — коли відкладення розташовані переважно на животі, а фігура набуває форми яблука. Вчені підрахували, що при ожирінні цього типу в 4 рази зростає ризик появи ішемічної хвороби серця, гіпертонії, атеросклерозу, а також інсульту та інфаркту.

На замітку. Виміряй талію: якщо її коло перевищує 88 см у жінок і 102 см у чоловіків, ти потрапила до групи ризику. Спочатку переглянь раціон. Скоротіть жирне, смажене, борошняне. Додай у меню продукти, багаті на клітковину, або харчовими волокнами, — це овочі, фрукти, зелень, бобові, цільнозернові крупи. По-перше, клітковина очищає судини та знижує рівень «поганого» холестерину в крові. По-друге, харчові волокна забезпечують довге відчуття ситості, у своїй містять мало калорій.

Захарченко Кристина
zmorshki.in.ua