Опис всіх видів масок для обличчя та як вибрати свою?

Опис всіх видів масок для обличчя та як вибрати свою?

Поряд з іншими заходами, такими як дотримання соціальної дистанції та обов'язкова дезінфекція рук, захисні маски для обличчя – це простий та недорогий спосіб подбати про своє здоров'я у пандемію. На жодний публічний захід неможливо потрапити без маски.

Навіть звичайний похід у магазин перетворюється на найскладніший квест, якщо в тебе немає із собою засобу захисту. Російська влада наполягає, що саме так можна запобігти подальшому поширенню вірусу. Але яку маску вибрати та як саме це працює? Читай нижче.

Чому в пандемію потрібно носити маски

Опис всіх видів масок для обличчя та як вибрати свою?

Фото автора cottonbro: Pexels

Коронавірус підступний тим, що заразитися їм найпростіше, коли у переносника ще немає жодних симптомів захворювання. Ти зустрілася з подружкою, ви мило побалакали в кафе і поцілували один одного в щіки на прощання, а наступного дня обидві лягли з температурою.

Ти дзвониш винуватці торжества і обурюєшся, чому вона приховала від тебе свою хворобу. А вона нічого не знала. Тиждень тому була в гостях у племінника, що затемпературив, хто ж міг подумати, що це не банальна застуда? Вона ж потім почувала себе чудово. Крім того, лікарі впевнені, що понад 80% випадків зараження походить від безсимптомних носіїв вірусу.

Тому всім рекомендують носити маски. Не для того, щоб не заразитися самою, ти запросто можеш занести вірус у дихальні шляхи брудними руками. А щоб не заразити інших, якщо ти хвора.

Оскільки коронавірус поширюється повітряно-краплинним шляхом, через слину, яка потрапляє у повітря під час розмови, маски, як і раніше, є гарним бар'єрним захистом у переповненому громадському транспорті, де їдуть як вакциновані, так і нещеплені люди.

Але мало просто вдягнути маску. Стеж за тим, щоб вона щільно прилягала до обличчя та була чистою. Найнегативніший наслідок носіння — маскне. Це анке, що утворилися через те, що шкіра під маскою потілу, пори розширилися і в них потрапив бруд.

Які типи масок існують

 • Респіратори

Опис всіх видів масок для обличчя та як вибрати свою?

Фото автора Michelangelo Buonarroti: Pexels

Щоб виконувати свої функції, вони повинні відповідати суворим стандартам фільтрації, встановленим Міністерством охорони здоров'я Росії. Респіратори повинні бути абсолютно герметичними, щільно прилеглими до обличчя.

Діаметр молекули коронавірусу – 125 нанометрів (нм). Пам'ятаючи про це, корисно знати, що:

 • сертифіковані респіратори N95 можуть затримати 95% частинок від 100 до 300 нм;
 • респіратори N99 здатні фільтрувати 99% шкідливих частинок;
 • респіратори N100 можуть затримати 997% мікрочастинок.

Опис всіх видів масок для обличчя та як вибрати свою?

Яка маска захищає від вірусу?

Деякі з цих респіраторів мають клапани, які допомагають повітря, що видихається, виходити назовні, полегшуючи дихання користувачеві. Але є й зворотний бік. Багато людей сприйнятливі до частинок та патогенів, які виходять через ці клапани.

Працівники, чиї умови праці мають на увазі використання респіраторів, не рідше 1 разу на рік здійснюють контроль роз'ємів і тестують їх на витік повітря. Такі стандартні процедури допомагають переконатися, що шкідливі частинки та патогени не зможуть проникнути у дихальні шляхи.

 • Медичні маски.

Опис всіх видів масок для обличчя та як вибрати свою?

Фото автора RF._.studio: Pexels

Видів медичних масок безліч. Як правило, вони одноразові, прямокутної форми, зі складками, які, коли маска знаходиться в надітом положенні, надійно закривають ніс, рот і лінію підборіддя. Медичні маски виготовляють із дихаючої синтетичної тканини.

На відміну від респіраторів вони не повинні відповідати стандартам фільтрації. Від них вимагають ідеальної непроникності. Вирішальне значення має регулярність носіння будь-якого захисного засобу в громадських місцях.

Деякі дослідження показали, що, незважаючи на відмінності в конструкціях та фільтруючій здатності, медичні маски для особи та респіратори N95 знижують ризик виникнення різних респіраторних захворювань однаково.

 • Тканинні (багаторазові) маски.

Опис всіх видів масок для обличчя та як вибрати свою?

Фото автора Edmond Dantès: Pexels

Нині носіння масок перетворилося на своєрідну моду. Можна замовити засіб захисту із зображенням улюбленого персонажа або придбати стильний девайс від люксового бренду. Але в гонитві за трендами, не забувай, що тканинні маски, зроблені своїми руками, менш ефективні для захисту від COVID-19.

Оскільки більшість масок виготовляють із пористої тканини (для полегшення дихання), вона може затримати молекули вірусу. Крім того, вони нещільно прилягають до обличчя, залишаючи щілини біля носа, щік та підборіддя. Але такий спосіб захисту все ж таки краще, ніж нічого.

Щоб тканинна маска була міцною, для її виготовлення склади натуральну бавовняну тканину у два шари. Більшість шаром утруднить дихання, менше не затримає небезпечні частинки. Підвищити ефективність маски можна за допомогою вбудованого фільтра.

Кому і за яких обставин потрібно носити маску

ВООЗ рекомендує носити маски в громадських місцях, де важко дотримуватися соціальної дистанції. Особливо під час масового скупчення людей, наприклад, на концертах та у громадському транспорті. Крім іншого, важливо дотримуватися маскового режиму:

 • у продуктових магазинах;
 • аптеках;
 • лікарнях та інших медичних закладах;
 • на робочі місця (особливо в “опен-спейс”, де ви дихайте один на одного 24/7).

Медичні маски та респіратори мають великий попит, але їх запаси не нескінченні. Якщо умови праці не зобов'язують тебе використовувати ці засоби захисту, залиш їх медикам і службам швидкого реагування, і зши собі зручну тканинну маску.

Носіння маски обов'язкове для всіх, крім осіб з обмеженою мобільністю, які не можуть самі в екстреній ситуації зняти маску. Також їх не рекомендують одягати на дітей віком до 2 років через ризик задухи. Якщо ти не впевнена в безпеці носіння маски для свого здоров'я, проконсультуйся з лікарем.

Лікарі радять дотримуватися певних правил при надіванні та знятті маски:

 • Не забувай про гігієну. Щоразу, коли ти знімаєш або надягаєш маску, твої руки мають бути чистими. Використовуй мило або хоча б дезінфікуючий засіб.
 • Не чіпай передню частину маски, де вона стикається з носом. Одягай і знімай її, утримуючи за вушні петлі чи зав'язки.
 • Маска повинна щільно прилягати до обличчя, між нею та шкірою не повинно залишатись простору.
 • Тканинну маску слід прати після кожного використання. Так само як ти щодня перед сном протираєш взуття, щоб уранці піти на роботу в чистому. Замочувати маску в морошці на пару годин, а потім ретельно виполіскувати. Після сушіння її можна додатково пропрасувати.
 • Якщо в тебе немає можливості випрати маску, після використання помісти її в повітронепроникний пакет мінімум на 7 днів.
 • Одноразові маски після використання повинні утилізуватися у спеціальній тарі.
 • Маска повинна бути чистою та сухою, ні в якому разі не одягай брудну мокру маску.
Ярценко Ольга
zmorshki.in.ua