Бородавка або сухої мозоль: види, відмінності, особливості

Новоутворення і нарости на шкірі з’являються у кожної людини в певні періоди життя. Бородавки та мозолі відносяться до поширених приводів для звернення до лікаря дерматолога. Вони являють собою доброякісні пухлини шкіри, але природа і причини їх виникнення відрізняються і залежать від різних факторів. Деякі з них легко подаються лікуванню, інші представляють небезпеку і вимагають до себе пильну увагу, змушуючи звертатися до фахівців.

Бородавка или сухой мозоль: виды, отличия, особенности
Бородавку іноді можуть поплутати з мозолем, але так само може статися, що на місці першої розвивається друга.

Все про мозолях

Мозоль являє собою наріст на шкіри, що має ущільнену структуру. Цей сухий ділянку омертвілої, загрубілі шкіри з’являється в результаті тиску або тертя на певне місце. Носіння незручного взуття, погана вентиляція ніг, мокрі шкарпетки сприяє появі мозолі на нозі, а тривала і одноманітна робота — на руці. Ущільнення займає невелику площу на шкіри і має округлі чіткі контури.

Види мозолів

Розрізняються наступні види мозолевидных утворень:

 • мокра;
 • суха, в тому числі і стрижнева.

Мокра виглядає як водянистий міхур або прозорий пухир, наповнений рідкої лімфою. Такі мозолі з’являються при тривалій роботі з інструментами без рукавичок. Так як рідина збирається тільки в самих верхніх шарах шкіри, тканини пошкоджуються неглибоко, що сприяє швидкому загоєнню рани.

Бородавка или сухой мозоль: виды, отличия, особенности
Мозолі бувають сухими (звичайні і зі стрижнем) і водянисті.

До рідкісним ущільнень відносять кров’яні мозолі, що з’являються в місцях близького розташування кровоносних судин до поверхні дерми. У таких мозолях лімфатичну рідину замінює кров.

Суха являє собою хворобливе ущільнення шкіри. Характеризується ознаками затвердіння клітин верхнього рогового шару епітелію. Сухі мозолі виникають на пальцях ніг, рук або підошвах стоп. Характерною ознакою таких освіти вважається наявність стрижня. Стрижнева мозоль має форму конуса, у якого гостра частина тисне на підошву, викликаючи неприємні больові відчуття. Поява мозолі на пальцях ніг пов’язано з тертям шкірного покриву ніг про незручні елементи взуття.

Мозолі зі стрижнем або без потрібно своєчасно лікувати. Вони приносять не тільки сильні больові відчуття, але і сприяють появі тріщин та ран на ступнях, що закінчується запаленням на пальці ноги або руки. Виникає ризик інфікування організму різними мікроорганізмами. Звичайні мозолі легко подаються лікуванню, після усунення причин їх утворення. Для цього використовуються спеціальні мазі, креми для пом’якшення сухих ділянок шкіри, саліцилова кислота або народні засоби від натоптишів (сік чистотілу, зола).

Бородавка или сухой мозоль: виды, отличия, особенности
Провокатор бородавок — вірус, а мозолі ростуть з-за надмірного механічного впливу на шкіру.

Особливості бородавок

Поширення папіломавірусної інфекції в організмі сприяє появі бородавок на різних частинах тіла людини. Ці доброякісні пухлини мають форму невеликих округлих утворень із коренем, можуть розташовуватися на всіх ділянках шкіри поодиноко або зливатися в цілі групи. Захворювання передається контактним шляхом при тісній взаємодії, відвідуванні громадських місць (басейнів, саун), при контакті з предметами особистої гігієни. Поява бородавок можливо через кілька місяців після зараження вірусом, особливо при ослабленні імунітету.

Розрізняють кілька видів бородавок

 • звичайна вузлик на руках, сірого або білого кольору, з часом навколо можуть з’явитися білі або коричневі плями, а вузлик покривається ущільненням напівкруглої форми у вигляді маленьких сосочків;
 • плоска ювенільна або бородавчаста має форму півсфери, трохи підноситься над шкірою і розташовується поруч з нігтями на зворотних сторонах пальців і рук;
 • ножна представляє собою твердий, щільний горбок, який з’являється на підошвах стоп, особливо у людей з підвищеною пітливістю ніг;
 • венерична розташовується на статевих органах у вологих зонах через недотримання правил гігієни при статевому акті з зараженим партнером (можуть проявитися через 4-5 місяців після зараження).

Підошовна бородавка схожа на стрежневую мозоль. Бородавка на стопі підлягає своєчасному лікуванню, так як з часом вона стане заподіяти сильний біль.

Бородавка или сухой мозоль: виды, отличия, особенности
Бородавки класифікують за формою і локалізації: звичайні, на ніжці, плоскі та венеричні.

Пропонуються народні засоби від бородавки і способи позбавлення від них з допомогою медикаментів. Але при зрізанні бородавки самостійно, не відбувається видалення кореня, що призведе до її повторної появи. Симптоматика цих утворень носить складний характер, так як вони Здатні переродитися в злоякісну пухлину. Ефективний засіб від бородавок і дієвий метод видалення вибирає тільки лікар дерматолог. Важливо негайно звернутися за кваліфікованою допомогою при виникненні таких симптомів:

 • бородавка почала кровоточити або свербіти;
 • освіта змінює свій колір, форму, розмір;
 • з’явилися хворобливі відчуття;
 • збільшилася кількість утворень на тілі;
 • з’явилися бородавки на статевих органах.

Як відрізнити сухий мозоль від бородавки?

В домашніх умовах складно визначити і відрізнити бородавку від мозолі. Іноді зовні наріст бородавки не відрізняється від мозолі, але методи їх лікування і видалення мають свою відмінність. Тому для правильної діагностики та оптимального методу лікування або видалення, рекомендується звернутися за консультацією до дерматолога. Існує кілька ознак відмінності бородавок від мозолів. Вони зведені в таблиці:

Характерна ознака Мозоль Бородавка
Походження Мертві тканини Живить вірус
Кровообіг Мінімальне або повністю відсутній Рясне почервоніння підшкірної області, точкові крововиливи з маленьких сосочків
Межа Розпливчаста Чітка шорстка поверхня, схожа на шкірний вузлик
Хворобливість При натискання на наріст болючість відсутня При натисканні відчувається гостра сильна біль
Колір Білий, жовтий Коричневий, жовтий, сірий
Методи боротьби Допомагають лікарські засоби (мазі, лікувальні рідини, трави), гігієнічні процедури, протирання Застосування рідкого азоту і прийом антивірусних препаратів
Бородавка или сухой мозоль: виды, отличия, особенности
Мозоль при торканні не викликає біль, а бородавка — так.

Профілактичні методи боротьби з появою мозолів і бородавок схожі. Важливо дотримуватися правил особистої гігієни і санітарії, користуватися особистими речами, утримувати тіло в сухості і чистоті. Рекомендується носити тільки комфортну натуральну взуття, в громадських місцях (сауни, лазні) мати при собі змінну пару взуття (тапочки). Для підтримки імунітету поповнювати вітамінні запаси організму, займатися спортом, загартовуванням, фізичними вправами. Дотримання профілактичних заходів назавжди позбавить шкіру від таких неприємних наростів, як мозоль або бородавка.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями: