Бородавки на обличчі: видалення, причини появи

Від появи на обличчі шкірних утворень не застрахований ніхто, навіть самий акуратний людина. Великі або дрібні бородавки на обличчі можуть зрости в самий невідповідний момент, знижуючи самооцінку людини і приносячи дискомфортні відчуття. Крім цього, бородавка вважається захворюванням, що вимагає лікування. Тому важливо розуміти чому зросла бородавка, які вони бувають і як краще позбутися проблеми на обличчі.

Бородавки на лице: удаление, причины появления
Бородавки на обличчі можуть з’явитися у людини з ослабленим імунітетом, який заразився вірусом ВПЛ.

Причини появи бородавок на обличчі

Більшість людей знають, що причина появи бородавки на обличчі — це вірус папіломи людини. Але важливо розуміти, що наявність в організмі вірусу не призводить до обов’язкового зростання освіти. Тільки сприяючий чинник разом з зниженої імунної захистом стають поштовхом для зростання бородавок. Як правило, вірус, потрапляючи в організм через травмовану шкіру або перебуваючи в крові, пожвавлюється і запускає процес розростання клітин епітелію.

Існує понад 600 культур вірусу, які зустрічаються у 60% всього населення.

По частоті розвитку патології, причини інфікування вірусом можна розділити на дві категорії:

Головні (передача вірусу) Другорядні (впливають на активацію вірусу)
 • Пряме зараження від людини до людини (пологи, статевий контакт);
 • недотримання норм гігієни;
 • травмування наростів при голінні.
 • Порушення обміну речовин;
 • зниження імунного захисту;
 • стресові ситуації.

Різновиди та їх прояви

Згідно з сучасною медичною класифікацією виділяють такі види бородавок:

 • Плоскі. Їх ще називають юнацькі, так як найчастіше ростуть у підлітків.
 • Звичайні або вульгарні зустрічаються по всьому тілу, найчастіше на руках.
 • Ниткоподібні або висячі.
 • Старечі. Їх виникнення означає, що відбуваються вікові зміни шкіри у літніх людей.
 • Загострені. На обличчі з’являються рідко, найчастіше освіту зростає в області геніталій.
Бородавки на лице: удаление, причины появления
Звичайні бородавки на обличчі — щільні і сухі, розміром до 10 мм, забарвлення від сірого до бежевого.

Звичайні

Невеликі нарости відрізняються чітко окресленими краями. Поверхня щільна і суха. Виростають не більше 1 див. Спочатку за кольором не відрізняються від шкіри, але поступово стають сірувато — білого кольору. Найчастіше їх можна помітити на шкірі обличчя, червону облямівку губ, на лобі (крізь неї можуть рости волосся). Вікові межі не мають значення, проявляються в будь-якому віці. Нарости не приносять незручності, крім естетичного. Не викликають свербіж і не болять.

Плоскі (молодіжні)

Плоскі горбки мають неправильну форму, трохи підносяться над шкірою. Краї чітко окреслені. Прозорий бежевий або рожевий відтінок — характерна особливість наростів. За розміром вони значно менше звичайних і досягають 2-5 мм. Місце розташування вони вибирають біля подряпин, невеликих ушкоджень на обличчі, біля губ (частіше на підборідді) і навіть на шиї.

Ниткоподібні

Спочатку це невелика височина, але поступово наріст витягується і стає схожий на нитку. Звідси і назва ниткоподібні. Їх витягнута в довжину форма (до 1 см) досить пружна і щільна. Найчастіше їх можна помітити на м’якої, ніжної шкірі: повіки, ніс, шия. Найбільш схильні до розвитку ниткоподібних бородавок на обличчі люди похилого віку, але іноді їх зростання передують гормональні зміни.

Ниткоподібні нарости швидко ростуть, купуючи великі форми, і переходять на здоровий ділянку шкіри. Позбутися від них назавжди складно із-за здатності до відновлення.

Бородавки на лице: удаление, причины появления
З віком збільшується ризик проростання старечих бородавок на обличчі через скупчення токсинів в тілі і ослаблення здоров’я.

Старечі

Причиною виникнення цього типу не є вірус папіломи людини. Обумовлює їх розвиток зміни в структурі шкіри під впливом біологічних процесів. Колір на початковій стадії розвитку блідо-рожевий або жовтий, але поступово колір великих горбків (від 1 до 6 см) набуває коричневі або навіть чорні відтінки. Найчастіше старечі бородавки з’являються на обличчі, рідше на шиї і тілі.

Чим небезпечні?

Зростаючі на обличчі бородавки не несуть серйозних загроз. Їх поява свідчить про ослаблення імунного захисту і приносить естетичний дискомфорт. Переродження в злоякісні новоутворення не відбувається, але розростання може спричинити раптове травмування при проведенні гігієнічних процедур, а це небезпечно:

 • розвитком запалення і відмирання клітин;
 • швидким розповсюдженням вірусу;
 • збільшенням кількості наростів;
 • переродженням доброякісного скупчення клітин у злоякісні.

Діагностика

Первинне обстеження бородавки обличчя виробляє дерматолог, який призначає відповідні аналізи і терапію.

Першу інформацію лікар отримує, орієнтуючись на клінічну картину захворювання. Більш детальну інформацію отримують при використанні сучасного методу діагностики дерматоскопії. Це досить інформативний метод, що дозволяє відрізнити доброякісні нарости від злоякісних. Для дослідження використовують спеціальний інструмент дерматоскоп, який збільшує поверхню шкіри в 14 разів, що дозволяє отримати необхідну інформацію.

При необхідності лікар може вдаватися до взяття мазка з поверхні наростів і подальшого гістологічного дослідження. За допомогою такого методу підтверджується або спростовується не тільки злоякісність, так само можна встановити різновид бородавки. Точність методу досить висока, досягає 60%.

Лікування і способи видалення

Позбутися від наростів на обличчі можна кількома способами. Але важливо розуміти, що жоден з них не усуває причину, а лише симптом. Якщо прибрати зовнішній прояв вірусу папіломи, інфекція з організму не йде, а може повторно проявитися. Тому, якщо з’явилися нарости, необхідно додатково пройти консультацію у імунолога.

Медикаментозні препарати

Правильно підібрані ліки від бородавок на обличчі діють в 3-х напрямках:

 1. боротьба з вірусом (локально і узагальнено);
 2. уничтожительное лікування (руйнування будь-яким засобом);
 3. застосування медикаментів, що підвищують імунітет.

В аптеці без рецептів продається велика кількість лікарських засобів. Можна самостійно вибрати і спробувати вилікувати, але все-таки краще попередньо отримати консультацію лікаря. Видалення бородавок на обличчі за допомогою кислот не рекомендується, особливо це стосується бородавок з врослим волосом. Прибере наріст з ніжних ділянок шкіри такий засіб від бородавок як «Кондилин» або «Солкодерм». Розглянемо варіанти лікування згідно типу або розташування:

Ряд медикаментів від бородавок на обличчі можна придбати в аптеці без рецепта.
 • Видалити бородавки звичайні можна за допомогою препаратів «Солкодерм» і «Ферезол». Саліцилову кислоту використовують у вигляді пластиру.
 • Плоску бородавку прибирати самостійно не рекомендують, бородавки на лобі та обличчі можуть з часом зникати самостійно. У косметологічних кабінетах, як ліки від бородавок застосовують ретиноїди.
 • Видалити на губі можна, застосувавши препарат «Кондилин». Ниткоподібні нарости біля очей краще лікувати не самостійно, а у фахівця.
 • Якщо утворилося багато бородавок на обличчі допоможе «Рутинол» (ретиноєва мазь, кислота).

Місцеве видалення бородавки на обличчі проводиться паралельно з застосуванням противірусних засобів, які діють відразу на вірус («Оксалиновая мазь», «Віферон»). Обов’язково підбирається імуностимулюючий препарат («Ацикловір», «Изопринозин»), допомагає відновити імунний захист організму. До самостійного лікування потрібно ставитися з обережністю. Неправильний підбір засоби не тільки не лікує захворювання, а залишить шрами або рубці.

Інноваційні методики

Вивести нарости за короткий проміжок часу можливо за допомогою нових методик:

 • Видалення лазерним променем. Лазер видаляє уражені клітини, не зачіпаючи здорові. Лазерна апаратура відрізняється точністю. Після процедури залишається поглиблення, яке вирівнюється протягом 14-ти днів. Лазерне видалення можна провести 2 способами:
  • Нагрівання внутрішньоклітинної рідини збільшує розмір клітин, які відразу лопаються. Не підходить для плоских наростів.
  • Стимуляція стінок капілярів. Лазерний промінь з’єднує стінки судин, харчування бородавки припиняється. Спосіб підходить для будь-якої форми наростів, відмінно справляється з видаленням ниткоподібних бородавок з волоссям.
 • Фотодинамічна терапія — новий метод, заснований на використанні світла з певною довжиною хвилі. Процес запускає окислювальну реакцію, яка викликає активні види кисню і руйнує клітини наростів. Висока ефективність дозволяє вивести будь-який тип бородавки, без рубців на шкірі.
 • Кріотерапія. Рідкий азот дозволяє безболісно і безкровно видалити наріст. Потік холодного азоту заморожує внутрішньоклітинну рідину, нарости йдуть без шрамів, рубців. Відстежити ступінь проникнення заморозки важко, тому може знадобитися повторна процедура.
 • Электродеструкция. Метод допомагає звести бородавки за допомогою електричного струму. Після обробки на шкірі формується кірочка, після отсыхания якої сліди не залишаються. Метод впливу струмом підходить для дрібних бородавочек, так як проникнення струму вглиб може залишати рубці.
 • Радионож. Новий метод видалення новоутворень будь-якого типу. Для його проведення потрібна спеціальна апаратура. Відрізняється високою результативністю, але може після процедури залишати сліди.

Народні засоби

Зростаюча бородавка на обличчі викликає паніку. На питання «що робити?» у людей виникає швидка реакція і бажання лікувати самостійно. Способів лікування народними засобами досить, комусь вони допомагають, хто ставиться до такого підходу з недовірою. Лікування в домашніх умовах можна проводити за допомогою наступних рекомендацій:

 • Одним з поширених методів є використання соку чистотілу. Прибрати бородавку свіжий сік рослини може за кілька днів. Для цього потрібно обробляти поверхню 2-3 рази на день. Папілома темніє і поступово відпадає.
 • Застосування картоплі — найпоширеніший спосіб видалення звичайних наростів. Чистий коренеплід разом з шкіркою натирається на тертці, отриману кашку накладають на проблемну зону. У разі, коли турбує коричнева, стареча бородавка, кашку змішують з перекисом водню.
 • Можна спробувати видалити бородавку на обличчі за допомогою листя алое. Дрібно подрібнений лист рослини покласти на необхідну ділянку, зверху закріпивши пластиром (краще на ніч).
 • Вивести папіломи можна використовуючи сік лимона або кислого яблука (по кілька крапель 3-4 рази на день).
 • Як один з методів лікування в домашніх умовах — протирання маслом чайного дерева. Процедуру слід проробляти протягом 7 днів, до тих пір поки наріст не стане пропадати.

Профілактика

Міцний імунітет і гігієна захищають людину від зараження ВПЛ і зростання бородавок на обличчі.

Застрахуватися від інфікування вірусом папіломи неможливо, але спрямувати всі зусилля на придушення його активність цілком реально. Для цього необхідно дотримуватися наступних умов:

 1. постаратися не допускати тісного контакту з носіями вірусу;
 2. зміцнювати захисні сили організму;
 3. уникати стресових потрясінь;
 4. приділяти велике значення гігієнічних процедур;
 5. не чіпати обличчя брудними руками.

Якщо дотримуватися цих нехитрих умов, можна ніколи не зіткнутися з неприємними вузликовий висипаннями на шкірі обличчя. Важливо завжди знаходиться на варті, тому що вірус знаходиться колом і в будь-який момент готовий атакувати організм. Не потрібно уникати лікарів, вони допоможуть визначити вірусне початок хвороби і підібрати індивідуальний курс лікування, щоб назавжди забути про неприємні відчуття.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями: