Підошовна бородавка у дитини: лікування, видалення

Папіломавірус людини здатний спровокувати підошовні бородавки у дітей. Вкрай рідко нарости, що утворюються у немовлят, в більшості випадків з бородавкою стикаються діти у віці від 5-ти років і старше. Новоутворення хоч і володіють невеликими розмірами, але здатні доставити дитині чимало занепокоєння. З яких причин утворюються підошовні бородавки і коли варто переживати і видаляти освіти?

Подошвенная бородавка у ребенка: лечение, удаление
Підошовна бородавка у дитини — хворобливе явище, яке розвивається через вірусу.

Опис проблеми і особливості

Підошовна бородавка ніг — доброякісне утворення, яке виникає внаслідок проникнення папіломавірусу в дитячий організм. Медики стверджують, що практично у кожної дитини в організмі є вірус папіломи. Локалізується бородавка переважно в нижній частині стопи, що провокує її постійний тиск. Підошовне новоутворення у дітей може бути плоскою або округлою формою, часом спостерігається бородавка іншого виду, яка доставляє безліч неприємних відчуттів. Така новоутворення в народі іменують шипицей, в центрі якої можна спостерігати точки чорного кольору. Останні вказують на те, що кровоносні судини закупорилися.

Бородавок на ногах властиво швидко розростатися. Деякі вважають, що підошовна мозоль і бородавка одне і те ж, але це далеко не так. Для усунення підошовної бородавки потрібно більш серйозне лікування, яке включає не тільки оперативне видалення, але і медикаментозну терапію. При виявленні такого новоутворення на нозі у дитини варто негайно звернутися до лікаря.

Локалізація

Бородавка формується, як правило, в тій області ноги, яка найчастіше піддається тиску і натирання під час ходьби. Частими місцями локалізації підошовних бородавок у дітей є:

Подошвенная бородавка у ребенка: лечение, удаление
Підошовні бородавки ростуть на п’ятах, подушечках пальців, плеснових ділянках ноги.
 • плюсневый ділянку ноги;
 • п’ятка;
 • подушечки пальців.

Новоутворенням такого типу не властиво переходити на іншу область шкірного покриву, але тим не менш, вони є досить заразними. Бородавки на ступнях у дітей нерідко об’єднуються між собою і формують один великий ділянку ураження. Якщо своєчасно не вжити заходів, то з часом наріст вдавлюється у внутрішню частину ступні і доставляє дитині хворобливі відчуття.

Причини відхилення

Бородавки на підошві спостерігаються, як правило, у дітей старше 5-ти років, але часом захворювання турбує дітей молодшого віку, в тому числі і новонароджених. Викликає патологічний процес пипалломавирус людини, який може потрапити в організм дитини при прямому або непрямому контакті. Виділяють такі причини інфікування:

Підошовні бородавки ростуть при попаданні вірусу папіломи в організм і ослабленому імунітеті.
 • пряма передача вірусу від носія;
 • присутність травм в області ступні, у тому числі й мікротріщини;
 • використання чужих особистих речей;
 • інфікування при відвідуванні громадських басейнів, душів, спортзалів;
 • підвищений потооделение стоп;
 • хвороби шкірних покривів хронічного перебігу;
 • порушення правил гігієни ніг;
 • перебування тривалий час у вологому взуття;
 • порушена робота імунної системи.

У більшості випадків інфекція передається дітям, у яких на стопі є садна, потертості, порізи або інші відкриті рани. Тривалий час вірусна інфекція може не давати про себе знати. У середньому період інкубації коливається від кількох тижнів до кількох місяців. При найменшому збої в дитячому організмі папіломавірус активізується і провокує появу бородавок.

Симптоматика

Щоб не сплутати підошовну бородавку, слід знати, як вона виглядає. Такий наріст являє собою блискучі плоскі бляшки на шкірному покриві ноги. При прогресуванні на поверхні формується твердий наріст, який зовні схожий на суцвіття цвітної капусти. Розміри бородавки можуть бути від 2-х до 10-ти мм. При цьому забарвлення підошовного новоутворення — від тілесного до коричневого. Якщо видно невеликі чорні крапки, то це означає, що кровоносні судини забилися. Дитина може скаржитися на такі симптоми:

 • хворобливі відчуття при натисканні на шкірний покрив новоутворення;
 • незручність і дискомфорт при ходьбі;
 • сильний свербіж і постійне бажання у дитини почухати освіта.

На перших порах малюк може не звернути увагу на бородавку, особливо якщо вона невеликого розміру. Невеликі освіти можуть самостійно прірву через деякий час. Симптоматика може виникнути в тому випадку, якщо наріст почне активно збільшуватися. Нерідко в такі моменти відбувається зміна забарвлення пошкодженої шкіри і прояв болю.

Подошвенная бородавка у ребенка: лечение, удаление
Дерматолог призначає процедуру дерматоскопії при появі підошовних бородавок у дитини.

Діагностика підошовної бородавки у дитини

Не рекомендується усувати підошовне новоутворення на нозі дитини самостійно без попередньої діагностики. Слід звернутися з проблемою до дитячого дерматолога, який спершу проведе дерматоскопію. Процедура полягає в лабораторному дослідженні зіскрібка верхнього ороговілого шару шкірного покриву. Крім дерматоскопії, дитині призначають ПЛР-аналіз. Якщо результат позитивний, значить, в дитячому організмі є вірус папіломи.

Перед призначенням лікування важливо з’ясувати, наскільки глибоко розрослося освіта. Для цього призначається ультразвукове обстеження пошкодженого шкірного покриву стопи. Якщо дерматолог підозрює можливість переродження в злоякісне утворення, то направляє пацієнта до онколога. При наявності деформованої стопи потрібна додаткова консультація у подолог.

Лікування в дитячому віці

Медикаментозна терапія

Вивести підошовну бородавку у дитини можна за допомогою медикаментозних засобів. Хоча багато препаратів можливо придбати в будь-якій аптеці без рецепта, все ж попередньо варто проконсультуватися з лікарем, щоб не нашкодити дитині. У таблиці наведені найбільш популярні засоби та особливості їх застосування.

Подошвенная бородавка у ребенка: лечение, удаление
Використовуйте мазі і таблетки, спрямовані на знищення ВПЛ, з-за якого ростуть підошовні бородавки.
Засіб Основні компоненти Особливості застосування
Ляпісний олівець Нітрат срібла Засіб наносять на ушкоджену ділянку шкіри, після чого закривають його за допомогою пластиру. Слід бути обережним, щоб препарат не потрапив на здоровий ділянку і не викликав опіку.
Крем «Чага» Гриб чага, суцвіття календули Крем наносять на бородавку кожен день перед сном (1 раз). Терапевтичний курс триває місяць.
«Суперчистотел» Гідроксид калію, натрієва луг Після нанесення на уражену ділянку шкіри на бородавку наклеюють пластир. Якщо нанести на здорову шкіру, то можливий сильний опік.
«Ферезол» Трикрезол, фенол За допомогою такого препарату можна припекти підошовну бородавку. Такий засіб не підійде для дітей віком до 7-ми років, оскільки викликає хворобливі відчуття. Категорично не можна бинтувати або заклеювати пластиром бородавку після нанесення засобу.
Пластир «Салипод» Саліцилова кислота Пластир приклеюють на підошовне освіта. Після 3-4 таких процедур наріст повинен зникнути. Таким чином можна лікувати бородавки, але папіломавірус і далі буде прогресувати в організмі і викликати нові нарости.

Інструментальне видалення

Видалення підошовних бородавок оперативним шляхом — найбільш ефективна терапія в боротьбі з проблемою. У сучасній медицині є кілька методів видалення, які можна застосовувати дітям:

Інструментальне видалення підошовних бородавок — найбільш оптимальна міра боротьби з патологією.
 1. Хірургічне висічення застосовується винятково у випадках, коли новоутворення загрожує переродженням в злоякісне. У такому разі показано видалити бородавку за допомогою скальпеля. Процедура досить болюча і вимагає тривалого періоду реабілітації. Після такого видалення накладається шов, після якого утворюються рубці, які заважають при ходьбі. Перед процедурою застосовують місцеву анестезію.
 2. Можна видалити підошовний наріст за допомогою електрокоагуляції (припікання високочастотним струмом). Для дітей такий метод не особливо прийнятний, оскільки викликає сильну біль. Плюсом такої процедури є те, що вона рідко викликає кровотечу, оскільки припікаються кровоносні судини.
 3. Лазерне видалення є більш підходящим методом, при якому вдається повністю позбутися від підошовного наросту. Бородавка випалюється за допомогою променя лазера. Після процедури залишається невелика ранка, яка гоїться після 14-ти днів.
 4. Видалення за допомогою кріодеструкції, при якому на бородавку впливає рідкий азот мінусової температури. Після видалення на стопі залишається пухир, всередині якого міститься рідина. Після того як він лопне, рана підсохне і не залишиться рубця. Для маленької дитини таке вилучення не підходить, оскільки викликає біль.
 5. Радіохвильове видалення передбачає висічення освіти за допомогою радионожа. Згодом залишається незначна рана, яка з часом заживає.

Народні засоби

Деякі батьки при лікуванні дитини віддають перевагу народній медицині. Таким чином можливо вилікувати малюка, але не слід використовувати засоби на свій розсуд, необхідно попередньо проконсультуватися з лікарем. В народній медицині часто використовують такі природні засоби:

Можна обробляти підошовні бородавки у дитини домашніми засобами.
 1. Заготівля мазі на основі свіжого часнику і свинячого сала. Необхідно натовкти кілька зубчиків часнику і перемішати з салом, потім нанести на марлеву серветку і прикласти до ушкодженого ділянки шкіри. Таку мазь необхідно наносити на ніч. Якщо є можливість, то компрес носять цілий день. Процедуру застосовують до повного зникнення підошовної бородавки.
 2. Можна використовувати часник як самостійний засіб, прикладаючи пластинку цілющого продукту до наросту. Закріпити часник можна за допомогою пластиру.
 3. Нерідко при лікуванні підошовних бородавок використовують картоплю, яку можна прикладати невеликим шматком або натерту кашку.
 4. Можливе застосування соку яблука, але необхідно використовувати фрукт кислих сортів. Терапія триває 10-ть днів.
 5. Влітку можна використовувати сік чистотілу, який припікає освіта. Такими ж ефективними засобами є сік кульбаби або полину.
 6. Можна випалити бородавку з допомогою оцту. Рекомендується щодня капати на ушкоджену ділянку шкіри пару крапель цілющої рідини. Категорично не рекомендується застосовувати оцтову кислоту, щоб не викликати опік шкірних покривів.

Прогноз і профілактика

Якщо своєчасно виявити у дитини підошовну бородавку і зайнятися її лікуванням, то результат сприятливий. При ігноруванні ознак патології новоутворення розростається і викликає хворобливі відчуття і інші ускладнення, які складніше усунути. Щоб не допустити такої проблеми, рекомендується дотримуватися профілактичні заходи. Якщо у дитини є садна, подряпини і інші пошкодження шкіри, то на певний період варто утриматися від таких громадських місць, як пісочниця, дитячий садок та інші. Слід ретельно стежити за здоров’ям дитини і не допускати ослаблення імунітету.

При виникненні пошкоджень шкіри у дитини слід застосовувати антибактеріальні засоби для дезінфекції рани.

Імунітет і щеплення

Щоб підтримувати імунну систему в нормі, необхідно загартовувати дитини і дотримуватися правильне харчування. Важливим є емоційний стан дитини, необхідно уникати стресових переживань і контролювати психологічний стан малюка. Медики рекомендують проводити вакцинацію від папіломавірусу. Щеплення можна робити дітям старше 9-ти річного віку.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями: