Як перестати бути аб'юзером жінці і чи можна

Як перестати бути аб'юзером жінці і чи можна

Поняття аб'юзер, останнім часом можна почути з кожної праски. Давай спробуємо розібратися, що воно означає, а також дізнаємося, як припинити саму, бути аб'юзером у стосунках з чоловіком.

Поняття аб'юзу та аб'юзивних відносин

Поняття аб'юзу досить широке і включає кілька варіацій, аспектів. У широкому сенсі, аб'юз – це використання насильства щодо іншої людини.

Як перестати бути аб'юзером жінці і чи можна

Фото автора Tima Miroshnichenko: Pexels

Насильство можливе як фізичного характеру, а й психологічного, морального.

Мета аб'юзу – підпорядкування, поневолення у всіх сенсах чи конкретних питаннях. Відбувається це за рахунок тиску та, як наслідок, придушення волі опонента (партнера).

Аб'юзивні відносини – взаємодія двох людей, у яких один робить насильницькі дії (тисне, загрожує, шантажує, маніпулює), а другий займає позицію жертви, вийти з якої досить важко.

Звідки ж береться таке явище? Як правило, виникає воно у людей, які зазнавали психологічного чи фізичного насильства. Наприклад, у дитинстві батьки постійно критикували, принижували, знущалися з дитини.

Ознаки аб'юзивних відносин

Аб'юзер здатний, як просто морально придушувати жертву, і застосовувати жорстокість і фізичну силу. Розглянемо основні ознаки, якими можна визначити, що у ваших відносинах присутній аб'юз.

 • Партнер вимагає робити так, як він хоче. Іншими словами, він прагне повного підпорядкування та згоди з ним.
 • Постійно порушує особисті межі. Вважає, що має повне право втручатися у твоє життя.
 • Обранець вічно тебе контролює. Дзвонить, перевіряє, потребує звіту. Належить як до своєї власності.
 • Критикує у всьому. Не встигла приготувати, звинуватить. Побачить, що одужала, обов'язково про це повідомить. Та ще й у гордовитій формі.
 • Викликає почуття провини. Ти розумієш, що не відповідаєш його рівню, адже він такий ідеальний, а ти така недотепа, завжди нічого не здатна зробити добре.
 • Будує плани, виключно спираючись на свої бажання та інтереси. Твоя думка йому байдужа. Він упевнений у тому, що ти маєш підлаштовуватися під нього.
 • Ти відчуваєш постійний страх і скутість, якщо знаходишся поруч із партнером або якщо чекаєш на його прихід. На самоті тобі спокійно та комфортно.
 • Твій обранець забороняє тобі відчувати. Коли тобі прикро чи ти засмучена його поведінкою, він переконує тебе в тому, що ти ведеш себе як маленька дівчинка. Якщо ж ти бажаєш бути з ним, варто прибрати свої переживання кудись подалі.

Як перестати бути аб'юзером жінці і чи можна

Я аб'юзер: що робити, чи можна вилікуватися?

 • Партнер обмежує тебе у спілкуванні з друзями, родичами. Лише його суспільство тобі корисно і цінно, решта тобі не потрібні.
 • Твій чоловік маніпулює та загрожує. Якщо ти не робитимеш так, як він сказав, піде низка покарань: або він лякає тебе, що піде, а можлива і реакція у вигляді фізичної агресії.
 • Відносини нагадую гойдалку. У вас все ідеально, то різко стає нестерпно. Аб'юзер ніби не може довго перебувати у спокійному та рівномірному стані.
 • Є газлайтинг. Це коли маніпулятор переконує тебе у відсутності будь-яких подій, фактів. Він намагається навіяти тобі, що все це лише твої вигадки. Таким чином жертва дійсно починає сумніватися у своїх відчуттях та переконаннях.

Які наслідки у відносин з аб'юзером

Наслідки проявляються поступово. На самому початку, перебуваючи у відносинах з аб'юзером, партнеру здається, що все утвориться і людина зміниться. Однак потім свідомість жертви починає сприймати те, що відбувається, як норму.

 • Депресивний стан.

Постійні стреси, страхи, напруга відбивається загальному психологічному стані. Людина, яка перебуває під гнітом, повільно занурюється у депресію. А вже в такому стані перебувати вкрай небезпечно, особливо якщо поряд немає того, хто може допомогти.

Аб'юзер намагається відсунути подалі всіх твоїх близьких. І коли ти перебуваєш у вразливому стані, виявляється, що ніхто не здатний тобі простягнути руку допомоги.

 • Зниження самооцінки.

Причому вона знижується, якщо нічого не змінювати настільки, що можна свідчити про повну втрату самоцінності. Жертва настільки вважає себе не гідною, що з подібним станом упоратися стає практично неможливо.

 • Втрата життєвих цілей та орієнтований.

У зв'язку з тим, що маніпулятор не дозволяє приймати глобальні рішення та постійно втручається у твоє життя, твоя цілеспрямованість та мотивація починають згасати. Тобі простіше нічого не бажати і з усім погоджуватися, ніж вкотре зіткнутися з лайкою та агресією.

 • Психологічна травма дітей.

Якщо у вас є діти, то страждають від того, що відбувається, і вони. Навіть якщо аб'юзер зразковий батько, дивлячись на ставлення до матері, дитина проживає моторошні емоції, які обов'язково залишать негативний відбиток не лише на його психологічному стані, а й на побудові свого життєвого шляху.

 • Шкідливість фізичному здоров'ю.

Під тиском та постійними переживаннями, тіло накопичує весь негатив, утворюючи тим самим проблеми зі здоров'ям. Психологія завжди тягне у себе фізіологію. Проте найнебезпечніше навіть у цьому.

Аб'юзер здатний бути активним агресором. Він може в запалі сварки повестися вкрай різко. Фізична агресія здатна закінчитись дуже сумно. Перебуваючи довгий час у відносинах, в яких присутнє таке насильство, жертва наражає себе на величезну небезпеку.

Як перестати бути аб'юзером у відносинах

А що, якщо аб'юзер у стосунках – це ти? Насправді справжній аб'юзер зовсім не усвідомлює свою неправильну поведінку. Вони абсолютно не об'єктивне оцінювання себе.

Але якщо ти помічаєш у себе деякі ознаки аб'юзивної поведінки і бажаєш їх позбутися, тобі варто пропрацювати деякі моменти в собі.

 • Зрозумій, що партнер не твоя власність.

Саме тому тобі не варто вимагати від нього припинити спілкування з близькими та друзями. А також неправильно, якщо ти нав'язуєш йому свої цінності, пріоритети та захоплення. Загалом він правда вільний і здатний сам вирішувати, як йому жити. Вчися приймати його автономність.

 • Шануй особисті межі людини.

Особисте місце, особисті речі – з цього моменту тобі табу. Кожна людина має право навіть на свої секрети. Твоє ж бажання повністю поринути і розчинитися в житті іншого, чекати повного звіту про все, що він думає, відчуває, порушує його права.

 • Контролюй свої емоції.

Варто освоїти ази самовладання. У цьому тобі допоможуть медитації, спорт, йога. Вчися керувати собою. Неправильно, коли тебе будь-яка дрібниця вибиває з колії. Здатність затриматися у стані спокою, свідомість залишає ясним, не виникають різкі, необдумані вчинки агресивного характеру.

 • Спробуй поставити себе на місце іншої людини.

Найдієвіша вправа – це відчути те, через що проходить партнер, перебуваючи з тобою у стосунках. Для цього тобі варто поставити себе на місце обранця. Усвідом, що він відчуває, коли ти його підозрюєш, вимагаєш звіту, намагаєшся викрити у всіх гріхах.

Як йому неприємно, коли ти влаштовуєш скандал у відповідь на будь-яку дрібницю. Як йому на момент твоїх агресивних сплесків? Ти зрозумієш, що йому непросто, а він живе в цьому, можливо, роками.

 • Займися своїми справами.

Замість контролювати партнера, займися своїм життям. Приділяй більше часу своєму саморозвитку, знайди додаткові захоплення. Тоді часу на пошук недоліків у обранця залишатиметься набагато менше.

Тобі однозначно варто змінювати стосунки, адже насправді ти робиш нещасними для всіх членів сім'ї. Партнеру однозначно важко з тобою, але й тебе назвати щасливою точно не можна. Можливе усвідомлення своїх негативних рис – перший крок на шляху до здорових та щасливих стосунків.

Ярценко Ольга
zmorshki.in.ua