Чому жінки терплять приниження, побої та погане ставлення від чоловіків і що робити

Чому жінки терплять приниження, побої та погане ставлення від чоловіків і що робити

Ти мріяла про прекрасне сімейне життя, уявляла, як ви проживете довго і щасливо, не знаючи бід і прикрощів із людиною, з якою тебе вже багато що пов'язує. Але в одну мить усі мрії та надії розбиваються про його поганий вчинок.

Проте минає невелика кількість часу, біль вщухає, і ти знову готова надаватися мріям і будувати подальші плани життя зі своїм мучителем. Спробуємо розібратися, чому жінкам властиво прощати тих, хто завдає їм болю.

Чому жінки терплять домашнє насильство та приниження

Чому жінки терплять приниження, побої та погане ставлення від чоловіків і що робити

Фото автора Engin Akyurt: Pexels

Коли бачиш з боку пару, у якій чоловік погано поводиться зі своєю обраницею, завжди виникає думка: «Як вона може терпіти таке ставлення?!». Однак це лише погляд з боку. Коли ж ти опиняєшся у вирві подібних подій сама, губишся і не розумієш, як вчинити правильно.

Жінка зустрічається з чоловіком, дзвіночки зазвичай виникають вже спочатку. Десь він повівся надто грубо, десь надто емоційно розлютився. Але на початку це здається дрібницями, адже загалом стосунки сповнені закоханістю, пристрастю. Там не до критичної оцінки.

А от коли стосунки стають ближчими, і, здавалося б, дві людини вростають одна в одну і мають формувати довірчі та споріднені стосунки, відбуваються події, які перевертають свідомість жінки на 180 градусів.

Це може статися у момент сварки чи стані алкогольного сп'яніння і навіть у момент, коли в чоловіка поганий настрій. Він вимовляє слова, які принижують обраницю, ще гірше, якщо він дозволяє собі підняти на неї руку.

У цей момент всередині руйнується мир і спокій, який вона так довго і старанно вибудовувала. І навіть у моменти криз і непорозуміння вона була впевнена, що вони разом здатні впоратися з будь-якими складнощами.

І якщо всередині перевертається все, тоді чому жінка приходить до прощення знову і знову?

 • Відлуння поведінкових патернів наших предків.

Виховання, яке нам передається з покоління в покоління, просякнуте шануванням чоловіка, великим смиренням і терпінням. Наші бабусі, прабаби, що б не відбувалося, намагалися не виносити сміття з хати. А до поведінки чоловіка ставилися поблажливо.

Навіть зараз можна почути від людей того покоління: «Ну, це ж чоловік, він може і руку підняти на дружину, змінити. Вони всі такі». Тішить те, що сучасні жінки стали більш адекватно ставитися до розуміння справжніх почуттів та любові.

 • Дитячі травми

Коли кажуть, що жертва сама притягує ґвалтівника, хоч би як це жахливо звучало, але частка правди в цій фразі є. Якщо дівчинка росте в сім'ї, де батько виявляє насильство по відношенню до своїх домашніх, саме тоді в ній формується роль жертви. Відбувається це несвідомо.

Чому жінки терплять приниження, побої та погане ставлення від чоловіків і що робити

Чому жінки зазнають насильства в сім'ї

На жаль, у дорослому житті, їй захочеться вступити у стосунки з чоловіком, який чинитиме з нею приблизно так само, як чинив батько. У дитинстві формується образа на всіх чоловіків і в той же час закріплюється нездатність керувати своїм життям і щось змінювати. Особливо, якщо мама дівчинки зазнавала насильства тривалий час.

 • Жінка сама пояснює поведінку чоловіка.

Після сильних емоцій настає деяка порожнеча, саме в момент спустошення жінка починає намагатися зрозуміти, чому так сталося з ними. І практично завжди знаходить пояснення. Можливо, вона сама це спровокувала, а, можливо, напруга від невдач на роботі так вплинула на поведінку.

У будь-якому разі, причину, яку вона вибирає для пояснення, вона починає сприймати як справжній тригер і свято вірить у те, що сама вигадала. «Любова» жінка здатна виправдати будь-яку поведінку чоловіка.

 • Низька самооцінка.

Невпевненість у собі, у своїх силах сковує жінку по руках та ногах. Вона стає настільки залежною від партнера, що зважитися на розрив у неї просто не вистачить сили. Вона готова терпіти найнижчу поведінку. Їй здається, що вона просто не варта інших відносин.

 • Страх змін.

Жінки люблять стабільність, постійність. Зміни їх лякають. Ти не знаєш, що буде далі, що тобі приготувала доля, чи зможеш знову стати щасливою, кому ти будеш потрібна з дітьми? Запитань у голові виникає безліч.

Саме невідомість стримує жінку від рішучих дій і підштовхує терпіти й упокорюватися. Краще стерпіти, заплющити очі, сподіватися, ніж зробити крок у безодню своїх страхів і фобій.

 • Матеріальна залежність.

Якщо жінка не працює, або отримує мало, утворюється залежність матеріальна. У неї народжується установка, що вона повинна терпіти, адже чоловік, який «любить», так намагається їх утримувати. Він робить все, щоб його сім'я ні чого не потребувала.

Чоловік також здатний підживлювати її переконання. Як правило, його поведінка, яка проявляється неповагою, упередженістю, фрази про те, що вона ні на що не здатна, посилюють страхи жертви. Вона починає вірити у те, що без свого чоловіка їй не впоратися.

 • Жінка боїться.

Так, буває і дикий страх рухає жінкою. Як правило, це стосується пар, у яких чоловік особливо жорстокий. Він істеричний, імпульсивний, постійно загрожує жертві, здатний на непередбачені вчинки. Страх, у якому вона існує, паралізує її, вона перестає виявляти хоч якусь ініціативу.

Що робити, якщо у твоїх стосунках присутні насильство та приниження

Можливо, ти помітила, що в контексті теми, що обговорюється, слова «любляча», «люблячий» вживається з лапками. Чому так? Та вся річ у тому, що любов – це світле почуття, в якому немає місця болю, страхам, побоюванням, приниженням чи побоям.

Все інше – це хворі стосунки, які побудовані на травмах, скалічених душах, на страхах та тотальній відсутності віри у себе. Це дефективні стосунки, в яких людина, яка завдає біль, навряд чи навіть усвідомлює, наскільки вона «потворна» душею і глибоко нещасна.

Щоб припинити хибне коло і вийти з подібних відносин, тобі доведеться зробити наступні кроки:

 • Усвідомлення.

Важливо зрозуміти, що у таких відносинах існувати не можна. Але ти маєш це зрозуміти не поверхнево, а дійсно оцінити, що проблема досягла великих масштабів, особливо якщо акт домашнього насильства був не один раз.

 • Готуй ґрунт для догляду.

Якщо ти не знаєш, куди йти і терпиш свого тирана, тобі варто зрозуміти, що життя набагато цінніше і варто починати готуватися до догляду. Піти можна хоч куди, найголовніше не витрачати життя на людину, яка тебе не цінує.

Можливо спочатку спробувати накопичити подушку безпеки. Відкладай грошей, шукай орендоване житло або домовися з друзями, родичами, що тимчасово поживеш у них. Зараз тобі страшно, але повір, через якийсь час ти будеш щаслива, що зробила це сміливий крок.

 • Коли будеш морально готова, йди не озираючись.

Не варто давати шансів та повертатися, нічого не зміниться. Якщо вже вирішила, йди. Можна навіть не повідомляти людину точно про своє рішення. Його агресивна реакція здатна перейти межі норми.

 • Обривай усі зв'язки.

Не варто постійно спілкуватися з колишнім обранцем. Його поведінка, слова лише морально тиснуть на тебе і не дозволять зцілитися від всього жаху, який ти пережила. Якщо у вас є діти і вам доводиться обговорювати питання, пов'язані з ними, говори чітко на тему або нехай спілкується і домовляється, наприклад, через твоїх батьків.

 • Робота із психотерапевтом.

Обов'язково зверніться до фахівця. Тобі потрібна допомога, щоби пережити все це. Важливим етапом психотерапії буде і опрацювання травм, які привели тебе до таких відносин. Найголовніше не допустити повторення подібної історії.

Коли такого роду стосунки залишаться лише спогадом, ти усвідомлюєш, як багато – значить твоє життя, як несправедливі та жорстокі люди, які намагаються керувати чужими долями. І як ти вільна і унікальна, варто лише вчасно це осягнути.

Ярценко Ольга
zmorshki.in.ua