Підшкірна бородавка: видалення, лікування, причини

Бородавки — нарости, які з’являються на шкірі із-за дії вірусу папіломи людини. Підшкірна бородавка на стопі викликає дискомфорт і біль під час ходьби. Проникає джерело захворювання в організм через пошкоджені шкірні покриви. Джерело зараження — чужі шкарпетки, взуття, а також вірус потрапляє через бруд і пил. Ігнорування підшкірного новоутворення і неправильне лікування викликає зростання патології. Варіанти лікування — медикаментозне, електрокоагуляція, кріодеструкція, хірургічне усунення.

Подкожная бородавка: удаление, лечение, причины
Підшкірна бородавка може не провокувати біль, але якщо вона на стопах — дискомфорту не минути.

Що собою являють?

Підшкірні бородавки візуально схожі на мозолі, але відрізняються інший етіологією і будовою. Спочатку бородавки мають втиснутий характер, тому перші ознаки появи наростів легко пропустити. Постійне тертя і вплив ззовні прискорює зростання підшкірних утворень. Частіше формуються такі новоутворення в місцях перманентного тиску — і підошви стопи. За кольором нарости чітко виділяються від навколишніх ділянок шкіри. Розрізняють 2 види бородавок:

 • Підошовні — бородавки, які відрізняються присутністю глибоких коренів, які проникають під шкіру. Бородавка на ступні схожа за зовнішнім виглядом на мозоль і шипицу. Причина — тісний взуття не за розміром.
 • Піднігтьові — вид звичайних бородавок, локалізуються в околоногтевом просторі або під нігтями. Виникають на пальцях рук і ніг, відрізняються шорсткою поверхнею і плоскою формою.

Піднігтьові освіти

Подногтевая бородавка — доброякісне новоутворення, на відміну від підошовної бородавки не викликає фізичний дискомфорт. Бородавки на пальці руки створює естетичний дискомфорт і часто стає причиною комплексів. У відсутності грамотної терапії можливі ускладнення, виникнення вторинної інфекції, з-за попадання хвороботворних мікроорганізмів в тріщини під нігтем і подальше руйнування нігтьової пластини.

Подкожная бородавка: удаление, лечение, причины
Підошовні бородавки не рідко виникають із-за попадання вірусу в організм через травми, тріщини на стопах.

Підошовні бородавки

Підошовні освіти — вид підшкірних бородавок, що виникає через зараження організму вірусом папіломи людини. Вірус потрапляє в організм через пошкоджену епідермальний шар, через тріщини, садна, подряпини та інші травми. На відміну від околоногтевых утворень коріння підошовної підшкірної бородавки впроваджуються глибоко під шкіру, а поверхневий наріст відрізняється потворною формою і викликає фізичні відхилення, аж до повної неможливості надіти взуття. Прискорює зростання бородавки на ступнях носіння тісного взуття і використання синтетичних шкарпеткових виробів. Бородавка на п’яті створює значний дискомфорт при ходьбі.

Причини виникнення підшкірної бородавки

Головна причина появи підшкірних утворень — інфікування вірусом папіломи людини (ВПЛ). Носії вірусу — 80% і більше, але симптоми хвороби проявляються далеко не у всіх. Вірус папіломи, потрапляючи в організм людини, залишається в ньому назавжди, викличе вірус хвороба чи ні, залежить від стану імунітету людини. Передача вірусу папіломи відбувається при прямому контакті з інфікованою людиною або непрямим шляхом через предмети побуту. Інкубаційний період затягується на довгі роки, і людина може не знати, що він носій. Вірус папіломи 1-2 місяці зберігає життєдіяльність за межами носія. Провокують появу хвороби такі фактори:

 • ослаблена імунна система;
 • часті бактеріальні та вірусні інфекції;
 • наявність хронічних захворювань;
 • підвищене потовиділення на руках і ногах;
 • шкідлива звичка гризти нігті і пальці;
 • використання чужих рушників, шкарпеток, взуття;
 • робота в умовах постійної вологості;
 • недотримання елементарних правил гігієни;
 • суха шкіра, що викликає появу тріщин;
 • травми епідермісу;
 • ходіння босоніж в громадських місцях;
 • гормональний збій;
 • стреси і депресії;
 • цукровий діабет.
Подкожная бородавка: удаление, лечение, причины
Підшкірна бородавка здатна викликати свербіж, сухість шкіри, зміна кольору і форми на ділянці тіла, де зростає.

Симптоми патології

Освіта Симптоми
Піднігтьовий
 • плоскі та напівсферичні нарости, шорсткі на дотик, мають тенденцію до зростання;
 • декілька розташованих рядом новоутворень зливаються в одне;
 • витончення і розшарування нігтьової пластини;
 • зміна форми і руйнування нігтя;
 • сухість шкіри в околоногтевом просторі.
Підошовне
 • дискомфорт під час ходьби;
 • біль при натисканні;
 • свербіж;
 • наріст, що піднімається над шкірою, частіше багряного кольору;
 • поява ороговілого шару шкіри над наростом;
 • у центрі бородавки видно жовті плями.

Може бородавка бути небезпечною?

Небезпека підшкірної бородавки полягає в тому, що новоутворення збільшується в діаметрі, а корінь наросту проростає в глибину і вражає глибокі шари епідермісу. Ріст кореня папіломавірусу стає причиною появи поруч нових утворень. Якщо імунітет людини дає відповідну реакцію, то зростання зупиняється, і патологія проходить сама по собі. Але у випадку ослабленого імунітету і неправильного лікування, навіть маленька бородавка може призвести до ускладнень і в рідкісних випадках присутній ризик перетворення наросту в злоякісну структуру.

Подкожная бородавка: удаление, лечение, причины
Усунення підшкірної бородавки включає прийом медикаментів і механічний вплив на новоутворення.

Лікування і видалення

Терапія підшкірних утворень проводиться в комплексі заходів, щоб уникнути повторної появи. Якщо у людини діагностовано бородавка, то лікування триває 2-ма способами — терапія, спрямована на підняття імунітету і усунення самої патології. Якщо просто видалити наріст, то у 30% пацієнтів він формується знову. Основні напрямки лікування — нанесення мазей і фізичне видалення. При лікуванні околоногтевых утворень готуйтеся до часткового або повного видалення нігтя.

Аптечні засоби

Головний компонент більшості мазей проти підшкірних новоутворень — саліцилова кислота, яка відноситься до противірусних засобів. Лікування патології мазями займає тривалий період, але такий спосіб практично не має протипоказань і застосовується у вагітних жінок і дітей. Також серед використовуваних мазей — оксолінова і интерфероновая мазь. Перед нанесенням мазі рекомендується добре розпарити уражену ділянку, щоб прискорити проникнення препарату. Використовувати на ніч протягом місяця. Інші аптечні препарати:

 • «Іміквімод» — крем бореться з патологією і стимулює вироблення інтерферону, який діє проти папіломавірусу.
 • «Ферезол» — масляниста рідина, прижигающая і знезаражуються уражену шкіру, застосовують 3-4 рази.
 • «Веррукацид» — препарат, що впливає безпосередньо на підшкірне освіту, при цьому не ушкоджує здорову шкіру.
 • «Колломак» — крем на основі саліцилової кислоти, розм’якшує тканина наросту і прискорює розсмоктування. Термін застосування — 7 днів.
 • «Йод» — припікає бородавку і сприяє омертвіння тканин.
Подкожная бородавка: удаление, лечение, причины
Хімічне видалення підшкірної бородавки — досить агресивна міра боротьби з недугою, яку краще довірити фахівцеві.

Хімічне видалення

На підшкірне новоутворення впливають хімічними засобами. Ефективність залежить від ступеня та характеру ураження. Такий метод позбавлення призначається тільки лікарем, який підбирає препарат після обстеження пацієнта. Надмірне вплив хімічними препаратами може викликати хімічний опік, так як неможливо контролювати глибину проникнення хімії. Використовувані засоби — «Пергідроль», «Подофиллин» і трихлоруксусная кислота. Метод не дає гарантій відсутності повторних проявів.

Кріодеструкція

Кріодеструкція — метод видалення підшкірних бородавок, шляхом заморожування рідким азотом. Перед процедурою зрізають верхній шар шкіри, що дозволяє азоту глибше проникнути і видалити корінь бородавки. Метод широко застосовується в медицині і в 90-95% випадків освіти більше не з’являються. Характерна відмінність методу — тривалий період відновлення.

Усунення ультрафіолетом

Інша назва методу — фотохіміотерапія. Метод безболісний, але відрізняється тривалим лікуванням — не менше 3-х тижнів. На бородавку наносять засіб, що полегшує проникнення ультрафіолетових променів глибоко в підшкірний шар. Потім на місце нанесення впливають пучком ультрафіолетового світла. Так як метод щадний, то практично не має протипоказань.

Інші методи

 • Електрокоагуляція. Процедура полягає у впливі струму високої частоти. Бородавка видаляється після однієї процедури, але залишається рубець.
 • Лазерне. Промінь лазера високою температурою випалює патологічне утворення з коренем. Проводиться під місцевою анестезією.

Поради народної медицини

 • Сік чистотілу або часнику. Сік проникає глибоко в шари епітелію і вбиває вірус. Обробляють підшкірні бородавки щодня по 6 разів. Курс лікування — до 90 днів.
 • Сік алое. Компрес з соку ставлять на 10-12 годин, на протязі місяця. Можлива поява алергічної реакції.
 • Оцтова кислота. Кислоту наносять на підшкірне освіта, яка проникає глибоко під шкіру.
 • Лак для нігтів. Підшкірну бородавку ретельно покривають лаком і обертають харчовою плівкою (лак не повинен потрапляти на здорову шкіру). Лак викликає омертвіння ороговілої тканини і знищує сам вірус. Не можна використовувати довше 2-х тижнів.
Подкожная бородавка: удаление, лечение, причины
Профілактика бородавок полягає в зміцненні імунітету і гігієні.

Профілактика

Уникнути появи патологій на шкірі і проникнення вірусу в організм допоможе дотримання особистих правил гігієни і зміцнення захисних сил організму. Проводите багато часу на вулиці, правильно харчуйтеся, відмовтеся від шкідливих звичок, у тому числі припиніть гризти нігті і пальці. Віддавайте перевагу здоровому харчуванню. У громадських місцях користуйтеся своїм взуттям, в тому числі тапочками. Рани і подряпини обробляйте антисептичними засобами. Підбирайте взуття, яка не натирає і не тисне.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями: