Пігментація шкіри на обличчі, руках і інших частинах тіла: причини і лікування у жінок і чоловіків, фото

Від народження більшість людей має бездоганно чисту шкіру, але з плином років на ній з’являються родимки, гемангіоми, пігментні плями. Для дівчат і жінок вони стають справжньою проблемою, особливо якщо виступають на обличчі і псують зовнішній вигляд. Не всі плями вдалося «відмити», іноді боротьба з ними тільки погіршує ситуацію. Як правильно працювати з пігментацією шкіри, повернути їй здоров’я і красу?

Види пігментації

Колір шкіри обумовлений наявністю в ній пігментів, поєднання яких визначає колірний тип, тон шкіри кожної людини. Коли відбувається збій при виробленні та розподіл пігментів, на шкірі з’являються плями: коричневі, жовтуваті, червоні, білі.

Шкірні пігменти

Пігмент — барвник, який виробляється клітинами організму для певних цілей. У забарвленням шкірних покривів беруть участь 4 пігменту:

 • меланін — пігмент коричневого кольору, виробляється клітинами глибокого (базального) шару епідермісу, меланоцитами. Основна функція меланіну — оптична захист від жорсткого ультрафіолетового випромінювання. Коли сонячні промені потрапляють на шкіру, ЦНС отримує сигнал небезпеки і запускає реакцію синтезу меланіну, він з глибинних шарів шкіри піднімається на поверхню — в роговий шар і покриває шкіру рівним коричневим кольором. Засмага — захисна реакція організму від небезпечного для життя випромінювання;
 • каротин — пігмент жовтого кольору. Його основна функція — регенерація клітин шкірних покривів після ран, опіків і інших ушкоджень. Він також забезпечує антиоксидантний захист і оберігає шкіру від старіння;
 • оксигемоглобін (насичений киснем) — червоний пігмент, елемент крові знаходиться в кровоносних судинах, надає шкірі рум’янець і рожевий колір;
 • синій гемоглобін (відновлений) — пігмент, характерний для венозної крові, надає синюшний відтінок шкірних покривів.

Найчастіша причина пігментації — порушення захисних функцій шкіри, пов’язаних з меланіном.

Коричневий пігмент меланін синтезується в меланоцитах і рівномірно розподіляється по верхньому шарі шкіри, утворюючи засмага

Пляму плямі ворожнечу

Будь-яка пляма на шкірі — сигнал про збої в процесах синтезу і розподілу пігментів. Відкладення зайвих фарбувальних речовин може бути захворюванням, тоді позбутися від плям вдасться лише після лікування:

 • червона пігментація — результат пошкодження кровоносних судин шкіри, від чого кров просочується крізь стінки і збирається в певних місцях, утворюючи червоні родимки або капілярні гемангіоми;
 • жовта пігментація утворюється при надмірному накопиченні каротину, але найчастіше вона є наслідком захворювання печінки і відкладення в епідермісі жовчного пігменту білірубіну;
 • білі плями на шкірі (вітіліго) — з’являються в місцях з недостатньою кількістю меланіну, що може бути пов’язано з аутоімунними процесами, які вбивають меланоцити, які синтезують темний пігмент.

Пігментні плями: червоні, жовті, білі — фотогалерея

Коричневі плями

Коричневі плями на тілі та обличчі — найчастіша косметична проблема, і пов’язані вони з підвищеним виробленням і нерівномірним розподілом меланіну в епідермісі.

Спадкова пігментація

До проявів спадкової пігментації відносять:

 • родимки — спадкові освіти з великою концентрацією меланіну. Вони нешкідливі, але їх видалення або травматизація може спровокувати онкологічні захворювання;
 • веснянки — прикраса світлошкірих і рудоволосих людей. Сезон веснянок настає навесні і влітку, восени і взимку вони бліднуть і не так кидаються в очі. Повністю позбавитися від веснянок неможливо, їх освіту закладено на генетичному рівні. Але при грамотному догляді за обличчям їх можна зробити блідіше і непомітніше.
Веснянки — прикраса світлошкірих і рудоволосих людей

Хлоазми

Хлоазми — нерівні коричневі плями, які виступають на обличчі, шиї, інших частинах тіла мають різну етіологію:

 • вагітність — з’являються під час виношування дитини, а після пологів поступово зникають;
 • прийом гормональних ліків, контрацептивів;
 • надмірне прийняття сонячних ванн, коли замість рівної засмаги на шкірі з’являються безформні плями;
 • печінкові хлоазми — симптом хронічних гепатитів.

Позбавлення від подібних плям потрібно починати тільки після того, як встановлена причина їх виникнення

Лентиго

Лентиго — плями маленьких розмірів, але утворюються на шкірі у великій кількості. Розрізняють кілька видів такої пігментації:

 • сонячне лентиго — результат зловживання засмагою. Численні темні плями обсипають обличчя, плечі, руки;
 • ювенильное лентиго — з’являється в дитячому і підлітковому віці і не пов’язане з ультрафіолетовим випромінюванням. Висип не є захворюванням, але грунтовно псує зовнішність. Лікується шляхом освітлення плям;
 • старече лентиго — пігментні плями з’являються після 40-50 років у світлошкірих людей на обличчі і на руках під впливом прямих сонячних променів.
Лентиго не є симптомом захворювання, але дуже старить обличчя

Чому з’являються плями на шкірі

Синтез меланіну — основного «винуватця» пігментації — складний системний процес. Починається він з впливу сонячних променів на нервові рецептори шкіри і передачі сигналів в мозок. По команді ЦНС розвивається цілий каскад гормональних перетворень, що веде до швидкого утворення меланіну та транспортування його у верхні шари шкіри. Рівномірний розподіл пігменту по всій поверхні рогового шару залежить від взаємозв’язку і злагодженої роботи всіх клітин епідермісу. Якщо серед них почнеться процес переродження (під дією вільних радикалів, після травм, опіків), утворюються замкнуті області, в яких накопичується надлишок меланіну — з’являється пляма.

Таким чином, фахівці виділяють сьогодні такі фактори небажаної пігментації шкіри:

 • 50-60% всіх пігментних утворень відбувається за зловживання ультрафіолетовим випромінюванням, особливо навесні в період активного сонця;
 • 25-26% — з-за гормональних збоїв в організмі після прийому контрацептивів, гормональних таблеток, в результаті стресів;
 • 18-24% плям виникає під час вагітності;
 • у 5-7% випадків пігментація доводиться із-за старіння клітин шкіри, травматичних процесів, косметичних процедур з застосуванням трихлороцтової кислоти, яка залишає опіки на обличчі. Плями з’являються також при нестачі вітамінів, таких як вітамін С, фолієва кислота, ретинол.
Зловживання сонячними ваннами провокує утворення пігментних плям

Помічено, що найчастіше небажана пігментація шкіри з’являється у наступних категорій людей:

 • фанатів бронзового загару, гірськолижників і гірських туристів;
 • літніх людей, які нехтують сонцезахисною косметикою;
 • жінок, які застосовують гормональні протизаплідні засоби;
 • пацієнтів, які приймають ліки, що підвищують чутливість до ультрафіолету (похідні тетрацикліну і сульфаніламіди, нейролептики, настої трав звіробою і пастернаку);
 • людей, що зловживають пілінгом у весняно-літній сезон.

Недбале ставлення до шкірі закінчується плачевно: на відкритих місцях тіла з’являються потворні плями, «прати» які доведеться місяцями.

Комплексне лікування пігментації

У 95% випадків пігментація вражає саму помітну частина нашої зовнішності — особа. Той, хто вперше побачив на своєму обличчі пігментну пляму, без сумніву, почне боротьбу з ним. Щоб зусилля не були марними, необхідно знати основні правила лікування, врахувати весь комплекс процедур, уникнути помилок, які тільки посилять проблему.

Наслідки надмірної засмаги наносять шкоду зовнішньому вигляду

Основні правила терапії пігментних плям

При лікуванні пігментних плям необхідно дотримуватися правила:

 1. Перш ніж починати прати плями з обличчя, необхідно провести їх діагностику і звернутися до дерматолога. Можливо, вони мають спадкове походження — тоді видаляти їх марно і навіть небезпечно. Якщо плями — симптом захворювання, то починати треба з лікування хвороби, а не пігментації. Консультації з терапевтом, гінекологом, ендокринологом, гастроентерологом — обов’язковий етап терапії.
 2. Проблему позбавлення від плям одним засобом або методом вирішити неможливо. Необхідний комплекс заходів, який включає радикальне лікування в косметичних салонах, пілінг і відбілювання шкіри кремами, використання народних засобів.
 3. Активну боротьбу з пігментацією не можна проводити в період активного сонця (навесні і влітку), це тільки посилить вироблення меланіну, плями збільшаться і темні.

Салонні процедури

Пігментні плями в косметичних салонах видаляються швидко, ефективно, але такі процедури обходяться недешево:

 1. Лазерна шліфовка обличчя. З допомогою тонко налаштованої лазерного променя відбувається спалювання меланіну, який відклався у верхньому шарі епідермісу. При цьому промінь не проникає в глибокі шари шкіри і не травмує прилеглі тканини. Повне позбавлення від плями досягається через 2-4 процедури з інтервалом в 14 днів, тобто за 1-2 місяці.
 2. Хімічний пілінг. Серія процедур із застосуванням кислот (молочної, яблучної, гліколевої, лимонної) розчиняє роговий шар шкіри, а разом з ним і пігментну пляму. Видалення віджилих клітин стимулює регенерацію нового поверхневого шару, але поки він не утворився, шкіра стає беззахисною перед дією зовнішніх чинників. Такі процедури можна робити тільки в осінньо-зимовий період. Крім того, сильнодіючі кислоти можуть викликати опік шкіри, який спровокує захисну реакцію організму з посиленим синтезом меланіну. Грамотне та безпечне використання хімічного пілінгу на проблемній шкірі можуть провести тільки фахівці-косметологи.
 3. Кріотерапія. Хороший ефект дає нанесення на пляму рідкого азоту, який заморожує пігментний ділянку з утворенням захисної скоринки. Під відмерлими клітинами починається процес утворення нових клітин без гіперпігментації.
 4. Фотоомолодження. Вплив на пігментний ділянку світловим променем, теплова енергія світла викликає склеювання білків, відмерлі клітини без праці злущуються і шкіра оновлюється.
За допомогою лазера швидко і безболісно видаляються пігментні плями

Відбілююча косметика

Застосування відбілюючих кремів — обов’язковий компонент боротьби з пігментацією, але користуватися ними треба зі знанням справи. Косметика з відбілюючим ефектом виконує три функції:

 • блокує утворення ферменту тирозинази — каталізатора реакції синтезу меланіну;
 • перешкоджає утворенню самого меланіну;
 • збагачує клітини шкіри вітамінами А, С, Е, які зупиняють старіння клітин і стимулюють їх оновлення.

Таким образів, до складу відбілюючих кремів повинні входити:

 • гідрохінон — основний компонент, який блокує синтез меланіну;
 • койевая кислота, арбутин, аскорбінова кислота — пригнічують вироблення тирозинази;
 • вітаміни з антиоксидантною дією.

Гідрохінон — агресивна речовина, пошкоджує структуру клітин шкіри, викликає запалення, дерматит. Тому не рекомендується використовувати крем з гидрохиноном довше 2-4 місяців.

До кращих відбілюючим кремів відносяться: Ахромин, Ретин-А, Эвиналь, Віші. Освітлюючу косметику використовують із період найменшої активності сонця, коли організм не налаштований на синтез меланіну.

Відбілювання за допомогою народних засобів

Домашні рецепти допоможуть закріпити ефект салонних процедур і відбілюючих кремів:

 • кефір або кисле молоко, нанесені на обличчя, діють як м’який пілінг, розчиняючи верхній шар епідермісу і висвітлюючи тим самим пігментні плями;
 • маска з крохмалем і лимонним соком (1:1) при регулярному застосуванні теж дає освітлюючий ефект;
 • корисно протирати обличчя соком квашеної капусти, кульбаби;
 • сік чистотілу слід наносити точково на пігментну пляму;
 • освітлюючим ефектом володіє сік калини, особливо в суміші з яєчним білком в рівних пропорціях;
 • хороший результат дає маска з дріжджів (20 г) і лимонного соку (15 мл). Інгредієнти з’єднують і тримають на шкірі 15-20 хвилин.
Маска з дріжджів і лимонного соку м’яко відбілити веснянки і пігментні плями

Як уникнути пігментації

Правила профілактики пігментації прості — треба усуватися від факторів, що сприяють її утворення:

 • обмежувати перебування на сонці в період активності, користуватися сонцезахисними кремами. Їх призначення — захистити шкіру від шкідливої дії ультрафіолетового випромінювання. Небезпечним для здоров’я є UVB випромінювання, яке викликає опіки і рак шкіри. Шкідлива дія УФ-променів не так очевидно, але воно глибоко проникає в шкіру, до базального шару епідермісу, впливає на меланоцити і провокує появу веснянок та інших пігментних плям. Ефективний крем повинен містити захист від UVA і UVB-променів;
 • гормональні контрацептиви, що викликають збій у захисні функції шкіри, потрібно замінити іншими засобами контрацепції;
 • регулярно робити домашні відбілюючі маски.

Відео: домашні способи боротьби з пігментацією

Від плям на шкірі не застрахований ніхто. Їх поява — сигнал про те, що стався збій в роботі захисних функцій епідермісу. Спотворена шкіра — наша розплата за недбале поводження. Повернути тілу здоров’я набагато важче, ніж втратити його.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями: