Герпес на губах під час вагітності: чим лікувати?

Герпес на губах при беременности: чем лечить?

Герпес – вірусне захворювання, яке проявляється характерними висипаннями відразу після зараження або довгий час протікає в прихованій формі. Нерідко герпес на губах виникає під час вагітності, не тільки викликаючи неприємні симптоми, але загрожуючи здоров’ю і життю плода.

Причини

Близько 95% жителів планети інфіковані вірусом herpes simplex. Джерело зараження – хвора або носія ВПГ.

Шляхи передачі вірусу:

 • повітряно-крапельний: при кашлі та чханні хворого збудників герпесу поширюються в навколишньому середовищі;
 • контактний: поцілунок, оральний секс;
 • побутовий: через предмети побуту, особливо при мікротравмах шкіри або тріщини на губах;
 • вертикальне зараження: від матері до плоду в утробі або під час пологів;
 • перенесення інфекції з інших уражених герпесом ділянок тіла.

Герпетична висипка на губах у вагітної може виникати при первинному інфікуванні або черговому рецидив.

У нормі імунна система здатна пригнічувати активність хвороботворних мікроорганізмів. Якщо імунітет ослаблений, синтезується занадто мало антитіл, що пригнічують ВПГ. Характерне зниження імунного захисту наголошується на ранніх термінах вагітності, що обумовлено природною імуносупресією. Це дозволяє попередити відторгнення плоду. Але в результаті зниження захисних сил організму на губах з’являється герпес.

Рецидиви хвороби в період виношування дитини можуть спровокувати гормональні перепади, переохолодження, перегрів, грип, отруєння, тривалий вплив ультрафіолету. У групі ризику – майбутні мами, які схильні до стресів, відчувають хронічну втому, вживають алкоголь.

Симптоми

Хвороба розвивається поступово.

 1. Спочатку відзначаються печіння і свербіж в місцях майбутніх висипань. Інфекція переважно зачіпає поверхню і куточки губ, шкіру під носом. При тяжкому перебігу вогнища герпесу поширюються на підборіддя і ротову порожнину.
 2. Через 12-24 години після інфікування утворюються везикулярные висипання – одиночні або множинні пухирці. Герпетичні папули наповнені прозорою чи мутною білуватою та світло-жовтою рідиною. Поверхня губ запалена, болюча, набрякла.
 3. Пухирці поступово збільшуються і через кілька днів лопаються. З них випливає інфікована рідина, яка може поширювати вірус. На місці розкритих папул утворюються мокнучі виразки, з часом вони підсихають, покриваються тонкою кіркою. Через 1-1,5 тижні струп відходить, шкіра під ним оновлюється.

До місцевих симптомів герпесу на губах можуть приєднуватися головний біль, загальна слабкість, підвищення температури.

У 1 з 3 вагітних виникають симптоми герпесу на губах.

Можливі наслідки

ВПГ відрізняється високою тератогенностью – здатністю викликати дефекти внутрішньоутробного розвитку.

Герпес на губах поширюється локально і зачіпає неглибокі лицьові тканини. Завдяки цьому неускладнена інфекція не порушує нормального перебігу вагітності, не загрожує здоров’ю і життю плода. При цьому ризику зараження малюка в утробі немає.

Однак існує можливість перенесення вірусу з губ на геніталії. При інфікуванні тканин, що межують з плацентою і родовими шляхами, зростає ризик негативних наслідків.

На ранніх строках

Найбільш небезпечно первинне зараження герпесом в 1 триместрі вагітності: в крові немає антитіл, здатних пригнічувати активність вірусу. Також до 12-го тижня забороняється приймати системні противірусні препарати. У цьому випадку ризик передачі інфекції від матері до плоду зростає до 50%. Існує ймовірність завмерлої вагітності, викидня, перинатальної смерті, патологій внутрішньоутробного розвитку – аж до мікроцефалії і пороку серця. Вижили інфіковані діти стають носіями латентної форми ВПГ. У 40% випадків дисфункції організму проявляються в старшому віці.

Рецидив герпесу на ранніх термінах менш небезпечний: імунітет майбутньої мами виробив антитіла, необхідні для боротьби з вірусом.

На пізніх термінах

При первинному зараженні герпесом у 2 триместрі вагітності дозволена противірусна терапія, що знижує ризик тератогенної дії.

Інфікування ВПГ в 3 триместрі нерідко призводить до порушень функцій внутрішніх органів дитини: печінки, нирок, кишечнику, селезінки. При первинному зараженні безпосередньо перед пологами показано кесарів розтин.

У разі рецидиву хвороби на пізніх термінах вагітності ризик зараження малюка під час пологів становить всього 1-3%. Ймовірності внутрішньоутробної передачі ВПГ від матері до плоду практично немає.

Можливо інфікування малюка після народження при контакті з губами хворої матері.

Лікування

При появі симптомів герпесу на губах обов’язково проконсультуйтеся з дерматологом і акушером, ведучим вагітність. Щоб відрізнити первинне зараження від рецидиву, проводять аналіз на визначення рівня антитіл (Ig) до ВПГ.

Лікар призначає лікування з урахуванням індивідуальних показників, терміну вагітності та перебігу хвороби. Ведеться пильний контроль внутрішньоутробного розвитку дитини.

Щоб уникнути приєднання бактеріальної інфекції не знімайте і не ковыряйте скоринку, що утворилася після розтину бульбашок.

При вагітності протипоказані противірусні та знеболюючі засоби системної дії.

Дозволяється прийом зовнішніх протигерпетичних препаратів, в числі яких:

 • Ацикловір,
 • Зовіракс,
 • Виролекс,
 • Герпетад,
 • Тромонтадиновая, Оксолінова і Алпізаріновая мазі.

Вони пригнічують активність герпесу, знімають набряки і свербіж. Засоби можна наносити до 8 разів на добу. Курс триває 5 днів. При тяжкому перебігу починаючи з 2 триместру може призначатися пероральний прийом противірусних препаратів.

Якщо герпес на губах протікає в легкій формі, обробляйте вогнища висипання настоянкою прополісу, маззю на основі календули, чайного або смерековим маслом.

Герпес на губах при беременности: чем лечить?

Ефірні олії зменшують запалення і біль, сприяють загоєнню ранок.

Усунути біль можна за допомогою Меновазина або Бензокаиновой мазі. Щоб попередити розтріскування, використовуйте зволожуючі креми для губ, сік алое або обліпихи.

Профілактика

Для профілактики герпесу:

 • Зміцнюйте імунітет.
 • За показаннями призначаються Бади, полівітаміни, рослинні імуномодулятори на основі елеутерококу, ехінацеї або женьшеню.
 • Налаштуйте свій раціон. Обмежте вживання простих вуглеводів. Включіть в щоденний раціон рибу, курку, фрукти і овочі: вони містять амінокислоту, переважну розмноження хвороботворних мікроорганізмів.
 • Ретельно дотримуйтесь правил особистої гігієни: мити руки після дотику з губами, не використовуйте чужу посуд, рушник і косметичні засоби.

Якщо застуда на губах зберігається після пологів, щоб не заразити малюка, уникайте близького контакту з ним до повного зникнення симптомів. Не цілуйте дитину при годуванні груддю надягайте пов’язку.

Щоб уникнути ускладнень в період виношування дитини, пройдіть обстеження ще на етапі планування вагітності. При появі симптомів герпесу на губах обов’язково проконсультуйтеся з лікарем.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями: