Вагінальний герпес: симптоми, лікування

Вагинальный герпес: симптомы, лечение

Вагінальний герпес – інфекційне захворювання, що вражає слизову піхви, вульви та шийки матки. Виникає у жінок незалежно від віку і соціального положення. Займає друге місце серед найбільш поширених венеричних хвороб.

Причини

Збудник інфекції – вірус простого герпесу (ВПГ) herpes simplex. Розрізняють 2 типу ВПГ (від типу вірусу залежать локалізація і частота рецидивів):

 1. У 80% випадків вагінальний герпес виникає при зараженні HSV-2.
 2. У решти 20% хворих аналогічні симптоми викликає ВПГ-1.

Появі вагінального герпесу сприяють наступні фактори:

 • ослаблений імунітет, погане харчування, авітаміноз;
 • часті стреси, емоційне перенапруження;
 • аутоімунні захворювання;
 • нещодавно перенесені інфекції, імунодефіцит;
 • тривалий прийом гормонів кори надниркових залоз або антибіотиків.

У групі ризику – палять і випивають люди, а також жінки, які тривалий час перебувають на сонці або зазнають надмірних фізичних навантажень.

Шляхи передачі

Інфікування майже завжди відбувається при статевому контакті з хворим або носієм ВПГ. Ризик зараження існує при вагінальному, анальному, а також оральному сексі, якщо у переносника вірусу присутні вогнища хвороби у роті і на губах.

Найбільша активність патогенних мікроорганізмів наголошується в період загострення генітального герпесу. Рідше збудник інфекції передається від чоловіка без видимих ознак хвороби. Фактори, що сприяють первинного зараження: безладне статеве життя, незахищений секс, застосування вагінальних ковпачків, наявність внутрішньоматкової спіралі.

Рідко інфікування відбувається при використанні предметів особистої гігієни або одягу хворого, а також після неакуратне відвідування громадського туалету. Можливе перенесення ВПГ руками з губ або інших ділянок тіла у вагінальну область.

Існує ризик вертикального зараження від хворої матері до плоду або під час пологів.

Симптоми

Деякий час, аж до 12 місяців після інфікування, імунна система здатна пригнічувати ВПГ. З-за цього вагінальний герпес може протікати латентно. У хворої не виникає характерних симптомів. Вона не підозрює, що заражена. Надалі в організмі починають вироблятися антитіла, які пригнічують активне розмноження хвороботворних мікроорганізмів. Однак імунні клітини не можуть повністю знищити вірус.

Первинний і хронічний вагінальний герпес проявляються однаково. Відрізняється інтенсивність симптомів: зазвичай перше загострення має більш виражений характер, ніж наступні рецидиви.

Фази

Симптоми вагінального герпесу залежать від фази розвитку захворювання.
Фаза Симптоми
Продромальна

(триває від кількох годин до 2-3 днів)
Відзначаються підвищення температури до +39°С, головні і м’язові болі, нездужання, зниження працездатності, тягнуть відчуття в стегнах і поясниці, оніміння шкіри в області тазу.
Висипання

(починається на другу-третю добу)
На стінках піхви, шийки матки, в цервікальному каналі з’являється висип, спочатку схожа на великі почервоніння. Протягом декількох годин утворюються дрібні білі пухирці, які з часом збільшуються, набувають білувато-жовтий відтінок. Можуть зливатися у великі вогнища. Відзначаються виражена біль і свербіж. Поразка може поширюватися на зовнішні статеві органи і анальний отвір.
Ерозії Протягом 2-3 днів пухирці наповнюються інфікованої рідиною. Вони мимовільно розкриваються. На їх місці утворюються дрібні болючі виразки, які заживають близько тижня.
Струпообразование Деякі папули покриваються тонкою кіркою, інші тільки утворюються і знову розкриваються.
Загоєння Шкіра на місці виразок відновлюється, зникають сліди висипань.

У деяких вагінальний герпес протікає атипово. Симптоми продромальній фази можуть бути відсутніми, відразу з’являється висип. Буває і навпаки: первинні ознаки інфікування гостро виражені, а висипань немає.

Крім специфічних симптомів відзначаються:

 • набряклість і почервоніння зовнішніх статевих органів;
 • каламутні піхвові виділення;
 • прискорене сечовипускання, що супроводжується дискомфортом або болем;
 • Жінка відчуває біль і тяжкість внизу живота;
 • Можливий паховий лімфаденіт.

Форми

В залежності від частоти рецидивів розрізняють три форми вагінального герпесу.

 1. Монотонна форма відрізняється частими загостреннями з однаковими інтервалами, наприклад перед або після кожної менструації.
 2. Аритмичная форма. У разі аритмічний течії тимчасові проміжки між рецидивами різні. При цьому чим довше період ремісії, тим інтенсивніше симптоми загострення.
 3. Стихає форма. Якщо період ремісії щоразу продовжується, а ознаки стихають або зовсім зникають, жінка стає носієм вірусу.

Можливі ускладнення

Вагінальний герпес може призвести до серйозних ускладнень. Можливі наслідки хвороби:

 • герпетичний цистит або уретрит,
 • ендометрит,
 • сальпінгіт.

В результаті несвоєчасної або неправильної діагностики захворювання можуть переходити в хронічну форму. При відсутності адекватної терапії зростає ризик розвитку безпліддя.

Найбільш небезпечний вагінальний герпес під час вагітності. Розташовані поблизу матки вогнища хвороби можуть спровокувати зараження плода. Якщо жінка захворює в період виношування дитини, ризик інфікування ембріона становить 50%. Ймовірність зараження при рецидиві у вагітної знижується до 8%. В цьому випадку організм майбутньої мами вже виробив антитіла, що пригнічують активність вірусу.

Вагінальний герпес може призвести до тяжких ускладнень: герпетическому циститу або уретриту, ендометрити, сальпингиту.

Інфекція може негативно позначатися на внутрішньоутробному розвитку. Чим раніше плід інфікується, тим більша ймовірність тератогенного впливу ВПГ на нього. У разі первинного зараження або гострого рецидиву в 1 триместрі високий ризик загибелі ембріона і викидня. Інфікування після 13-го тижня загрожує порушенням розвитку НС, головного мозку аж до аненцефалії та гідроцефалії.

Небезпека для дитини представляє неонатальний (вроджений) герпес. У цьому випадку малюк інфікується незадовго до пологів або в момент народження. Ризик зараження зростає при гострому рецидиві або первинної інфекції в останні тижні виношування.

Діагностика

При появі характерних симптомів, зверніться до гінеколога. Лікар проведе огляд статевих шляхів. Гостре протягом вагінального герпесу легко визначити.

Діагностика латентної форми хвороби включає такі методи дослідження, як:

 • імуноферментний аналіз,
 • РИФ,
 • бактеріологічний посів,
 • полімеразна ланцюгова реакція (ПЛР).

Ці лабораторні аналізи дозволяють виявити ВПГ і антитіла до нього в початковій стадії ще на продромальній фазі.

Лікування

Інфекція повністю не виліковується. Якщо одного разу жінка перехворіла вагінальним герпесом, вона залишається носієм ВПГ протягом усього життя.

Проводиться противірусну та симптоматичне лікування. Це допомагає знизити інтенсивність розмноження вірусу і усунути неприємні ознаки захворювання. Дозування ліків і курс терапії визначає лікар.

При вагінальному герпесі призначають наступні види засобів:

 • противогерпетические засоби, що випускаються у формі мазі, таблеток, супозиторіїв (Ацикловір, Валацикловір, Фамвир, Зовіракс);
 • вагінальні свічки (Гексикон, Панавир і Генферон);
 • антисептики (Декасан, Бетадин): виробляють підсушує і загоюючий ефект;
 • знеболюючі препарати (Німесил, Кетанов), анальгетики;
 • жарознижуючі засоби;
 • імуностимулятори (Віферон, Імудон, Іммунал): підтримують роботу імунної системи, особливо в сезон загострення інфекції.

Протягом всього курсу терапії утримуйтеся від статевих контактів. Ретельно дотримуйтесь правил інтимної гігієни.

Багато ліків від вагінального герпесу протипоказані при вагітності і в період лактації.

 • За рішенням лікаря можливе застосування безпечних препаратів людського імуноглобуліну, в числі яких – Цитотект, Неоцитотект, Пентаглобин.
 • Якщо інфікування відбулося на останніх тижнях вагітності, призначається Валацикловір або Ацикловір.
 • Родові шляхи майбутньої мами дезінфікують Хлоргексидином або Бетадином. Також обробляють антисептиком новонародженого.

Загострення вагінального герпесу або первинне зараження безпосередньо перед пологами є показанням для кесаревого розтину.

Щоб уникнути інфікування, користуйтеся латексними кондомами і місцевими противірусними препаратами. При виникненні симптомів вагінального герпесу негайно зверніться до лікаря.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями: