Герпес на спині: симптоми, лікування

Герпес на спине: симптомы, лечение

Герпетична висип може виникнути на будь-якій ділянці тіла. Найбільш поширена і відома локалізація – на губах. Нерідко зустрічається герпетичне ураження слизових оболонок порожнини рота, верхніх дихальних шляхів, статевих органів. Але інфекція може охоплювати і великі ділянки тіла, наприклад спину (лопатку, поперек). Герпес на спині може викликати неприємні ускладнення і сильний фізичний дискомфорт.

Причини

Герпес на спині викликають 4 види вірусів. Одні можуть стати причиною серйозних, у тому числі онкологічних, захворювань, інші провокують шкірні проблеми. До цієї групи відносяться такі типи:

 • Герпесвірус людини типу 3, або варіцелла-зостер. При першому попаданні в організм вірус викликає вітряну віспу. Надалі він може активізуватися у вигляді оперізуючого герпесу або оперізувального лишаю.
 • Герпесвірус людини тип 4, або вірус Епштейна – Барр. Провокує інфекційний мононуклеоз.
 • Герпесвірус людини тип 5, або цитомегаловірус. Мікроорганізм вражає всі внутрішні органи, викликає великі висипання, зовні нагадує мононуклеоз.
 • Герпесвірус людини тип 6. Провокує дитячу розеолі. Підвид 6А викликає розсіяний склероз.

У дитячому віці герпес на спині – результат впровадження вірусу в організм. У дорослих же це виникає при загостренні вже наявної інфекції або розвитку ускладнень.

Симптоми

Залежно від збудника симптоми герпесу на спині можуть розрізнятися.

Загальні симптоми

Загальні клінічні ознаки, які відзначаються на 21-й день після зараження:

 • підвищена температура;
 • утворення бульбашок, заповнених рідиною;
 • розтин пухирців, утворення виразок;
 • печіння та свербіж в зоні ураження;
 • біль перед появою нових елементів висипу.

Незалежно від типу вірусу при герпесі на спині можуть відзначатися головні болі, підвищена втома, відсутність апетиту, втома, ломота в тілі. Все це пацієнт відчуває аж до повного одужання.

Варіцелла-зостер

Вірус герпесу на спині в дитячому віці викликає симптоми вітряної віспи. Хвороба починається з ломоти в тілі, втоми, невеликого підвищення температури, загальну слабкість, розлади травлення. Можуть збільшуватися лімфатичні вузли. На шкірі проступають хворобливі набряклі ділянки, на місці яких утворюється висип.

Через 2 дні починається гостра фаза: температура підскакує до 40 °С, з’являються червоні плями. При оперізувальному лишаї висип розташована на одній стороні спини – на лопатці або попереку. Характерна ознака варіцелла-зостер – уражена область нагадує слід від ременя. З часом бульбашки висипки наповнюються рідиною, а їхнє утворення супроводжується сильним болем. Больові імпульси – результат порушення роботи нервових клітин. Відчуття можна порівняти з електричним поразкою. Будь-який контакт зі шкірою викликає різку, тупу, пекучий біль. В такому стані рекомендуються знеболюючі.

Приблизно з 6-го дня хвороби бульбашки розкриваються. Після них утворюються герпетичні виразки, а потім скоринки. Через кілька днів кірки відпадають, залишається лише червонуваті цятки. При повторному рецидиві герпесу, викликаного вірусом варіцелла-зостер, болю після висипу можуть тривати кілька років.

Оперізувальний лишай може приймати і атипові форми:

 • абортивну (без болі, без наслідків, папули не наливаються рідиною, а одужання настає швидко);
 • бульозна (дрібні бульбашки зливаються в один великий);
 • геморагічна (пухирці наповнюються кров’ю);
 • некротична (протікає з поразкою глибокого шару шкіри та з приєднанням бактеріальної інфекції, після одужання залишаються рубці).

Епштейна – Барр

Вірус Епштейна – Барр, або цитомегаловірус, рідко викликає герпес на спині. У цьому випадку у пацієнта розвивається інфекційний мононуклеоз. Це дрібноточковий висип, яка вражає практично все тіло. На тлі захворювання може розвиватися лімфома Беркітта, ризик особливо високий у дітей, що проживають у країнах тропічної Африки.

Цитомегаловірус

Цитомегаловірус викликає синдром, який за зовнішніми симптомами нагадує мононуклеоз, але провокує великі висипання на шкірі, як при дитячій розеоле. Висипання представляє собою щільну червону сітку дрібних папул.

При цитомегаловирусе рідко уражається шкіра на спині. Зазвичай це відбувається на фоні імунодефіциту і у відповідь на лікування ліками.

Дитяча розеола

Дитяча розеола, або псевдокраснуха, – захворювання, що викликається вірусом герпесу 6 типу. При цій формі герпесу збільшуються лімфатичні вузли, підвищується температура. Висип зникає без болю, струпов і лущення – бульбашки просто порівнюються за кольором зі здоровою шкірою.

Дитяча розеола характерна для дітей до 2, рідше до 5 років. У підлітків і дорослих захворювання не зустрічається. Локалізація висипки на спині при цій формі нетипова. Тому при постановці діагнозу розеолі підозрюють в останню чергу.

Ускладнення

У більшості випадків герпес на спині протікає без ускладнень. Епштейна – Барр, розеола і цитомегаловірус після лікування первинної інфекції рідко викликають додаткові симптоми. Виняток становлять імунодефіцитні стани, при яких можливий розвиток пневмонії, енцефаліту, ретиніту з високою смертністю.

Зате оперізувальний лишай навіть при міцному імунітеті залишає наслідки у вигляді невралгії. Залишкові болі в місцях висипань знижуються при прийомі противірусних препаратів.

Діагностика

Поставити діагноз може інфекціоніст, вірусолог або дерматолог. Лікар проводить загальний огляд, вивчає скарги та історію хвороби.

У діагностиці герпесу грає роль локалізація і характер висипки. При варіцелла-зостер зазвичай відзначаються прозорі бульбашки, локалізовані за напрямом нерва. При Епштейна – Барр і цитомегаловирусе висип вражає все тіло, а розеола характерна для дітей до 5 років.

Для уточнення діагнозу можуть бути призначені додаткові дослідження:

 • аналіз крові,
 • пункція вмісту пухирів,
 • визначення імунного статусу.

Дослідження біологічного матеріалу дозволяє виявити збудника, відрізнити оперізувальний лишай від суміжних станів. Імунологічний аналіз показує причину зниження імунітету.

Лікування

При герпесі показано противірусні засоби. Їх вибір залежить від типу збудника захворювання.

При вітряній віспі і оперізувальному лишаї призначається Ацикловір, Валацикловір, Фамвир. Засоби мають ряд побічних ефектів і не рекомендуються при ризику ускладнень, а також при вагітності і лактації. Для полегшення симптомів показано прохолодні ванни і примочки з ацетатом алюмінію на область висипань. Шкіру обробляють оксоліновою маззю. На стадії одужання виразки змазують Актоверином або маслом шипшини. Симптоми вираженої лихоманки усувають за допомогою нестероїдних протизапальних (Ібупрофен, Диклофенак). З загальнозміцнюючих показані вітаміни групи В і рясне тепле питво.

Основний метод лікування герпесу на спині – противірусні препарати.

При Епштейна – Барр і цитомегаловирусе лікування зазвичай симптоматичне. Терапія спрямована на зниження температури і послаблення симптомів фарингіту. При ослабленому імунітеті може бути призначений Ацикловір або Фамцикловір. При адекватній роботі імунної системи використовуються жарознижуючі засоби (Парацетамол, Ібупрофен).

Розеола також вимагає симптоматичного лікування. Показано Деринат, Нурофен. Противірусні призначаються тільки при ускладненнях і супутніх захворюваннях. Виразки обробляють Хлоргексидином.

Профілактика

Профілактика герпесу на спині включає загальні рекомендації:

 • підтримання здорового способу життя, відмова від шкідливих звичок, загартовування, спорт, повноцінне харчування.
 • У прохолодний сезон рекомендується підтримувати імунну систему за допомогою вітамінно-мінеральних комплексів. Не допускайте переохолодження організму. Не торкайтеся голою спиною до побутових предметів та підлоговим покриттям, на яких можуть жити віріони герпесу. Вчасно лікуйте інфекційні захворювання, вони знижують імунний захист.
 • Якщо виявили червоні пухирі або дрібні прищики на попереку або лопатці, зверніться до дерматолога. Особливо небезпечні елементи, які сверблять і болять. Чим раніше буде поставлений правильний діагноз, тим більш успішним і швидким буде результат лікування.
 • Особам старше 60 років для профілактики оперізувального лишаю рекомендується вакцина Zostavax. Вона дозволяє запобігти захворювання або перенести її в легкій формі.

Герпес на спині – відносно слабо поширене захворювання. Але і воно може стати причиною розвитку ускладнень і хворобливих наслідків. Тому при появі висипу звертайтеся до дерматолога та дотримуйтесь рекомендацій.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями: