Лабіальний герпес: що це таке, симптоми, лікування

Лабиальный герпес: что это такое, симптомы, лечение

Лабіальний герпес – висип, яка виникає навколо рота і на губах і супроводжується характерним жаром, печінням, напругою і свербежем шкіри. В перекладі з латині herpes labialis буквально означає «губної герпес». У народі ж це явище частіше називають застудою на губах. Час від часу її прояви спостерігаються приблизно у кожного третього жителя планети.

Збудник

Збудник лабіальній форми герпесу – ВПГ 1 типу (рідше 2 типу). Він викликає поява водянистих пухирців на обличчі. Може поширитися на порожнину носа, рота, на щоки. Але в більшості випадків обмежується областю губ і носогубного трикутника. Герпес не можна прирівнювати до вітряну віспу, яку спричиняє вірус Variceilla zoster.

Вірус простого герпесу 1 типу – це патоген, який легко і швидко проникає в нервові клітини. Імунна система в нормі добре справляється з віріона в різних тканинах організму, крім нервових. Тому після зараження вірус зберігається протягом усього життя. Поки що немає препарату, який міг би усунути його повністю. Але імунна система стримує поширення герпесвируса, і він може довгий час залишатися неактивним.

Збій в роботі імунної системи і активація герпесу можуть відбутися в наступних ситуаціях:

 • переохолодження, перегрів, стрес, надмірні фізичні навантаження, порушення режиму праці та відпочинку;
 • інтоксикація, простудні захворювання;
 • наявність мікротравм і тріщин на губах;
 • куріння, зловживання алкоголем та наркотичними речовинами;
 • погрішності в харчуванні;
 • прийом антибіотиків або гормональних препаратів;
 • вагітність і період після овуляції.

Як заражаються

Первинне зараження вірусом простого герпесу може відбутися в будь-який момент. Мікроорганізм передається при прямому контакті, наприклад через поцілунок. Інший шлях зараження – побутової: через предмети, якими користувався носій вірусу (посуд, рушник, помада, зубна щітка тощо). Герпес також може передаватися повітряно-крапельним шляхом.

Збудник лабіального герпесу проникає через мікротріщини і пошкодження епідермісу. Деякі віріони добираються до нервових клітин і рухаються в ганглій трійчастого нерва. В ядро проникає патогенна ДНК, вже звільнена від вірусної оболонки. Потім вона копіюється всередині ядра клітини і залишається до кінця життя організму-господаря. З цього моменту заражені нервові клітини постійно виробляють нові віріони.

Вірус лабіального герпесу передається при контакті, побутовим і повітряно-крапельним шляхом.

При сприятливих умовах вірусні частки по аксонах нервових клітин стікаються в ті місця, через які вірус проник в організм. Потім патоген уражує клітини шкіри і викликає ознаки лабіального герпесу. Імунна система пригнічує спалах інфекції в тканинах епідермісу. Але на нервові клітини її дія не поширюється. Тому вірусні частинки так і будуть довічно виділятися з нервових клітин в тканини, де їх будуть знищувати клітини імунної системи.

Стадії захворювання

Перше знайомство організму з герпесом може протікати безсимптомно. Вірус ніяк не проявляє себе протягом 1-4 тижнів. Тому складно визначити, де і коли ви заразилися. Потім захворювання послідовно розвивається за 7 активним стадіями. Цей сценарій однаковий для первинного зараження і рецидиву лабіального герпесу.

 1. Поколювання і свербіння шкіри в місці зараження. Етап триває від кількох годин до кількох днів.
 2. Почервоніння, припухлість, поява болю в місці майбутньої висипки. Стадія триває близько доби.
 3. Поява герпетичної висипки. Спочатку це невеликі тверді хворобливі бульбашки з прозорою рідиною. Потім їх вміст каламутніє і жовтіє або біліє, приймає характерний вигляд застуди на губах. Стадія триває 2-3 дні.
 4. Бульбашки лопаються, на їх місці утворюються ерозії. Декілька близько розташованих папул можуть розкриватися в одну велику виразку. Рідина, яка сочиться з папул, що містить концентрований вірус. Запалення супроводжується болем, підвищенням температури, збільшенням лімфовузлів, загальним погіршенням самопочуття.
 5. На місці виразок утворюються кірки жовтого кольору. Вони складаються з лімфи, білків, що містять антитіла. Якщо кірки розтріскуються, з-під них сочиться заразний ексудат. На цій стадії болі в області поразки стихають.
 6. На 8-10-й день після початку захворювання шкіра відновлюється. Біль і свербіж можуть зберігатися, але кірки злущуються, запалення і почервоніння зменшуються.
 7. Біль і свербіж проходять. Кірки відпадають, на їх місці залишається оновлена шкіра. Якщо герпесвірусна інфекція протікала з ускладненнями, можуть виникнути рубці.

До стадії повного одужання хворий залишається заразним. Герпес може виділятися з ексудатом з-під трескающихся кірочок на шкірі і поширюватися по повітрю або через предмети ужитку.

Симптоми

Основні симптоми лабіального герпесу:

 • свербіж,
 • поколювання,
 • запалення на поверхні губ в місці, де з’являються висипання.

При ускладненому перебігу папули можуть розташовуватися не тільки на губах, але і під носом, навколо нього, на щоках і губах.

Місцеві симптоми поєднуються із загальними ознаками інфекційного захворювання, в числі яких:

 • головний біль,
 • нудота,
 • нездужання,
 • підвищення температури.

Рецидиви часто протікають легше або взагалі безсимптомно, але хворий при цьому заразний для навколишніх.

Ускладнення

Простий герпес рідко викликає загрозливі для життя стани. Причому лабіальний герпес вважається однією з найпростіших форм. Захворювання відносно безпечно для дітей і вагітних. Якщо вірус локалізується тільки на обличчі, він не впливає на гестацию.

Лабіальний герпес небезпечний у перші роки життя, коли імунітет ще не сформований остаточно. Тому, якщо застуда на губах з’явилася у годуючої мами або осіб, які контактують з грудними дітьми, слід вживати заходів додаткової профілактики.

Ускладнення лабіального герпесу виникають на тлі вродженого, набутого або штучно викликаного імунодефіциту. У цьому стані ніщо не стримує поширення вірусу, і той вражає внутрішні органи, включаючи мозкові оболонки.

Лікування

Ефективність лікування залежить від того, на якій стадії воно розпочато. Якщо вжити заходів до появи папул, можна уникнути розвитку повного комплексу проявів.

Ацикловір

Основний препарат для лікування лабіального герпесу – крем або мазь на основі ацикловіру і його похідних (Ацикловір, Ацикловір-Акрі, Зовіракс, Герперакс, Виролекс, Виворакс). Засіб наносять на сверблячі ділянки на ранніх стадіях, а також на вже з’явилися папули, що дозволяє скоротити терміни протікання хвороби. Креми і мазі допустимо застосовувати при вагітності та лактації. З пігулок противірусного дії може бути рекомендований Валтрекс.

Лабиальный герпес: что это такое, симптомы, лечение

Додаткові засоби

Можна доповнювати лікування прийомом відвару ромашки, яку п’ють по 200 мл тричі на добу в гострий період захворювання в якості загальнозміцнюючого засобу.

Для місцевого знеболювання призначають Меновазин, Лидогаин, Луан або інші анальгетики.

Щоб зняти запалення, застосовують гідрокортизонову мазь або Постеризан.

Для зниження температури тіла використовується Парацетамол, Нурофен. Але далеко не завжди є необхідність у таких засобах.

Неефективні методи

Народні методи типу припікання, обробки йодом, зеленкою, настоянкою календули малоефективні. Це може викликати біль і призвести до утворення шрамів. Неспецифічні противірусні на основі інтерферону неефективні при лабиальном герпесі.

Профілактика

Специфічної профілактики лабіального герпесу немає, хоча ведуться розробки вакцини. Захист зводиться до того, щоб уникнути рецидивів. Вона включає наступні заходи:

 • збалансоване харчування;
 • дотримання режиму сну і відпочинку, а також регулярні прогулянки на свіжому повітрі;
 • контроль розумового і фізичного напруження, активний спорт;
 • своєчасне лікування соматичних захворювань;
 • загартовування.

Практично неможливо уникнути зараження вірусом лабіального герпесу. Знаючи про способи його лікування, а також заходи профілактики, ви зможете попередити рецидиви. І все ж не займайтеся самолікуванням, а при перших ознаках нездужання консультуйтеся з лікарем.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями: