Чому на обличчі з’являється герпес і як його лікувати

Перш за все герпес – це захворювання, яке може бути викликане одним з восьми типів вірусу: 1 або 2 простого типу або ж вірусом вітряної віспи, а також вірусом Епштейн-Барра, цитомегаловірус, вірусами 6, 7 і 8 типів. Найчастіше висипання на обличчі і шкірі обумовлені в перших двох випадках. Вірус вітряної віспи часом спричиняє особливо важких поразок шкірних покривів. Герпес на обличчі найбільш часто характеризується висипаннями в області губ, проте зустрічається і на інших ділянках шкіри.

Герпес на обличчі

Як вірус потрапляє до людини?

Джерелом зараження, як правило, є хвора людина: інфекція передається при дотиках, поцілунках, і статевих контактах. Іноді можна заразитися, взявши предмет, яким користувався хворий. Запальний процес спочатку починається в тих місцях, де частинкам вірусу найлегше було проникнути глибоко під шкіру. З’являються характерні висипання. Це так зване прояв первинної інфекції.

Важливо знати, що найбільш комфортно вірус герпесу «відчуває» себе у вологому середовищі. Тому найбільша ймовірність заразитися (особливо, якщо це герпес на обличчі) при поцілунках, сексуальних контактах і, природно, якщо на відкритих ділянках шкіри є пошкоджені ділянки (ранки, тріщинки, подряпини).

Як діє вірус?

Підступний вірус герпесу тим, що він проникає в хромосоми клітин хворого, після чого вони все життя людини будуть продукувати кілька вірусних клітин. З того моменту, як герпес потрапив в ваш організм, ви завжди будете його носієм.

Звичайно ж, цей факт не дуже радує. Але є один позитивний момент: організм зараженої після купірування первинної інфекції виробляє імунітет до герпесу. І якщо імунна система працює добре, то ніяких проявів хвороби ви відчувати не будете. Однак коли організм ослаблений, то герпес зможе «прорватися» до верхніх шарів епідермісу і створити для свого господаря певні неприємності.

Протягом життя герпес на обличчі і шкірі може проявлятися не один раз. Повторні його прояви прийнято називати рецидивами. Ви повинні знати, що виникають рецидиви тільки при ослабленні імунітету. Таким чином, прояви герпесу на обличчі або в інших місцях буде для вас сигналом про те, що потрібно поправляти здоров’я і набиратися сил.

У чому особливість?

Як виявилося, якщо одного разу герпес проявився на обличчі, то і в разі рецидиву він з’явиться приблизно в тому ж самому місці. Пояснюється це тим, що він «кидає якір» саме у тих нервових клітин, які колись уже були їм вражені. Якщо сталося ураження вірусом лицьового нерва, то ви навряд чи знайдете висипання на попі, нозі або тулуб.

І все ж у кожного правила є свої винятки. В даному випадку такими є імунодефіцит людини, що заразилася, інфікування немовляти або зараження вірусом вітряної віспи.

Які фактори ризику повторних проявів герпесу на шкірі? До них можна віднести все те, що, так чи інакше, підриває наш імунітет. Спровокувати рецидив можуть: початок менструації у жінок, респіраторне захворювання, безсоння і часті перевтоми, стреси, алкоголь, відвідування сауни та ін.

Прояв герпесу у дітей

Герпес на обличчі у дитини може з’явитися з тих же причин, що і у дорослого. Однак найчастіше інфекція не обмежується лише шкірою обличчя, а може проникнути в слизові оболонки носа, рота і навіть очей. У разі поразки очі наслідком може бути сліпота.

Як і в випадку з дорослими, вірус герпесу проявляє себе у дітей, коли вони ослаблені яким-небудь іншим захворюванням або переохолодження. Часто перед висипаннями малюки поводяться неспокійно, батьки можуть спостерігати картину загального нездужання. Місце, в якому повинна з’явитися висип, свербить. Іноді відзначається підвищення температури тіла. Через кілька годин на личку дитини можна побачити невеликі скупчення пухирців з рідиною, які через кілька днів лопаються, перетворюючись в ранки.

Якщо герпес з’явився на обличчі у дитини, то старші повинні стежити за тим, щоб малюк не розчісувала проблемну зону і не заніс додатково інфекцію в ранку, оскільки такі прецеденти чреваті нагноєнням і більш тривалим і неприємним лікуванням.

Особливо небезпечний вірус для діток грудного віку. Крім зовнішніх ознак прояви хвороби, вірус може вражати багато внутрішні органи, нервову систему, зір і слух, в результаті чого наслідки можуть бути дуже важкими і навіть незворотними. Саме тому вже при перших підозрілих дзвіночки необхідно терміново звернутися до лікаря, щоб вчасно вжити заходів і отримати адекватне лікування.

Лікування

Скажемо відразу, що можливість лікування герпесу на шкірі в домашніх умовах народними засобами слід категорично виключити, з огляду на можливі серйозні наслідків. У разі не ускладнених течій захворювання для лікування застосовуються препарати противірусної, імуномодулюючої та місцевого дії. Чим раніше ви звернетеся до лікаря і почнете лікування, тим швидше і легше позбудетеся від проблеми.

Залежно від того, наскільки міцна у вас імунна система, герпес на обличчі можна лікувати від 1 до 2 тижнів.

Підбором препаратів не варто займатися самостійно. Визначити природу захворювання може тільки лікар, і тільки він підбере для вас препарати, які будуть ефективні в конкретному, окремо взятому випадку герпесу на шкірі.

Дуже часто пацієнтам призначають виключно ліки місцевої дії – протигерпетичні мазі і креми. У більш складних випадках (при ослабленому імунітеті, часто – дітям в разі рецидивуючих проявів) в хід йдуть противірусні таблетки та імуномодулятори.Чи можна обробляти ранки і як це робити?

Робити це можна і потрібно. Для обробки герпетичних висипань підійдуть спиртовмісні рідини – зеленка, медичний спирт, фукорцин або навіть звичайний одеколон. Обробку ранок потрібно продовжувати до тих пір, поки не відпадуть скоринки.

Втім, якщо у вас міцний організм, то в більшості випадків він може впоратися з герпесом на обличчі самостійно, без будь-якого лікування. Препарати ж місцевої дії в такому разі лише допоможу прискорити процес і швидше повернути вашому обличчю естетично привабливий вигляд.

Наталия Ніколайчук
zmorshki.in.ua