Лентиго на обличчі – види, лікування, профілактика

Що таке лентіго, причини появи, а також відміну від доброякісного і злоякісного способи лікування.

Щоранку і протягом дня ми не раз бачимо своє відображення в дзеркалі. Мрія про кращому зовнішньому вигляді безпосередньо пов’язана з доглянутою шкірою. Різні цятки, або лентиго на обличчі, з’являються на шкірі, інформують нас про можливі проблеми зі здоров’ям. Саме слово від латинського lentigo дослівно означає «пляма як веснянка». Темно-коричневі освіти від півтора міліметрів до 3 см трохи виступають над шкірою.

Що являє собою лентиго

Лентиго це пігментний невус, схожий на плоску родимку. Найчастіше пігментація з видимою чіткою межею. У більшості випадків це доброякісні цятки коричневого відтінку завдяки пігменту меланіну у верхніх шарах шкіри.

У різних людей залежно від відтінку шкіри колір цяток змінюється від світлого до темного. Вік та стать не впливає на появу плям. Локалізація буває на обличчі і по тілу. При травмуванні, великої дози ультрафіолету та інших ускладнень буває переродження в меланому (злоякісне захворювання шкіри).

Причини появи

Лентиго розрізняють за виникнення – вроджене або набуте. На появу плям впливають багато факторів, але єдиної думки про точної причини патології немає. Виняток складає вроджена форма захворювання, як прямий наслідок збою на генному рівні. Ймовірність появи пігментації за типом лентиго збільшується в рази при наявності:

 • чутливості до ультрафіолетових променів вище норми;
 • обов’язком перебуванням на сонці, частих опіках обличчя і тіла;
 • натуральних світлих волоссі і шкірі;
 • травмованих зон;
 • спадкової схильності;
 • сильних опіків до 16 років;
 • пристрасті до штучного загару;
 • похилого віку;
 • ослаблення імунної відповіді при використанні окремих медикаментів;
 • захворювань на СНІД, ВІЛ;
 • змін ендокринної системи;
 • проблем печінки;
 • авітамінозу.

Кожна з цих причин дає поштовх для росту клітин, що виробляють темний пігмент – меланін і зосередження їх на шкірі.

Природа виникнення: спадковий або вроджений

При вродженої патології найчастіше пігментація покриває різні ділянки тіла, але на обличчі плям немає або їх дуже мало. З-за великої кількості плям є самостійне назва хвороби – лентигиоз.

Якщо у одного з членів сім’ї з вродженим лентиго народжується дитина, практично завжди у нього діагностується це ж захворювання. Розрізняють:

 1. Центральний лентигиоз Турена – на обличчі розсип веснянок — успадковується в більшості випадків. Висипання схожі на маленькі горбки – родимки. Є статистика появи супутніх захворювань: енурез, розумове відставання, епілептичні припадки.
 2. Синдром Пейтца-Егерса-Турена – схильні йому діти до 2-3 років. Маленькі цятки розміром до 4 мм майже круглої форми розміщуються біля губ, можливе ураження слизових оболонок і тканин ока. Ускладнюється синдром поліпами ШКТ. Передається за родоводом вертикально (аутосомно-домінантний тип). Досить 1 мутованого гена для наслідування. Іноді при частковій мутації гена діагностується без поліпозу.
 3. L. E. O. P. A. R. D – дуже рідкісне спадкове захворювання з поєднанням вродженої патології та проблем розвитку. Ускладнюється пороком серця, проблемами з хребтом і глухотою від народження. По всьому тілу розкидані великі плями до 3 см плоскої форми або злегка виступають над шкірою.
 4. Синдром Маккюне—Олбрайта. на торсі, попереку, руках і ногах і інших місцях у новонароджених дівчаток можуть з’явитися світло коричневі плями. Як правило, до патології з пігментацією додаються проблеми з мозковою діяльністю, хворобами кісток і збоями в кислотно-лужних обмінних процесах.

Види та класифікація

Класифікація передбачає поділ на типи – стадії, розрізняються розмірами пігментованих плям, піднесення над поверхнею шкіри і ймовірністю метастазування. Розглянемо всі типи:

Сонячне

Для людей з особливо чутливою ніжною шкірою поява таких плям сигналізує про настання в’янення шкіри. Природно, на тих ділянках тіла, де потрапляє більше ультрафіолету і проявляється даний вид. Зона декольте, обличчя, руки і шия від впливу сонця покривається плямами, на початковій стадії дуже схожими на веснянки. Лікування практично не потрібно, ніякої шкоди від плям немає.

Юнацьке

Зазвичай при гормональному дозріванні організм реагує певної пігментацією. Самі плями не залежать від часу перебування на сонці або віку. Поява буває як при народженні, так і пізніше, коли починається статеве дорослішання і організм перебудовується. Зони появи плям: обличчя, тулуб, кінцівки, статеві органи. Розміри від 3 мм до 5 див. Плями коричневих відтінків в однині або множині кількості проходять самі після гормональної перебудови організму. Юнацька форма і ультрафіолет не пов’язані. Єдиної думки про причини виникнення немає.

Старече

Характерно для південних широт для людей зі світлою шкірою. Іноді пов’язано з хворобами печінки. Освіти до трьох сантиметрів пофарбовані в коричневий колір. Поруч розташовані плями утворюють суцільні пігментовані поверхні з невеликими просвітами. Цей вид лентиго небезпечний переходом у злоякісну форму і онкологію.

При дослідженні під мікроскопом чітко простежується збільшення мелоноцитов в базальному покриві шкіри. Слід розмежовувати старече лентиго від інших вікових змін шкіри – кератоми і кератозу, здатних змінюватися онкозахворювання.

Лентиго-меланома

Меланома це злоякісне захворювання, зовні нічим не відрізняється від звичайного пігментованої плями. Особливим є швидке переродження клітин плями в онкологічну стадію, склад пухлинних клітин – меланоцитів. Вікові зміни шкіри зустрічаються у жінок старше 50-55 років після зловживання сонцем, при наявності кератозу, після травми родимок. Нерідко починається переродження клітин у злоякісні в місцях старечих плям.

Злоякісна форма являє неправильного обриси плями з отвислой шкірою, частіше на обличчі. Буває ріст волосся всередині освіти. У меланомі волосся не залишається, вони повністю висипаються. Колір меланоми неоднорідний, що свідчить про злоякісності. Наявність у забарвленні майже чорних кольорів свідчить про початок малігнізації (переродження клітин). Дозріла меланома змінює колір на синюшний. При запущених стадіях розмір збільшується до 20 см в діаметрі.

Після 10 років меланома, як правило, перероджується в ракову пухлину. Ознаки, що свідчать про розвиток онкології:

 • зміна забарвлення меланоми;
 • трансформація розмірів і контурів;
 • сильний свербіж;
 • поява кровоточивих ранок на поверхні меланоми.

Хлоазма

Пігментація локалізований на обличчі, розмір і форма індивідуальні. Пігмент меланін, відповідальний за тон шкіри, починає надмірно накопичуватися в шарах шкіри. В основному хлоазма або гіперпігментація з’являється у жінок під час вагітності та у пацієнток з хронічними захворюваннями сечостатевої системи. Пігментація по цьому типу розвивається швидше за інших (веснянки, пігментні плями).

Відмінність доброякісного від злоякісного лентиго

Є суттєві відмінності між доброякісною формою і злоякісною. Доброякісна форма характеризується:

 • чітко окреслені контури;
 • коричневими відтінками;
 • пружністю при натисканні;
 • правильною формою, що нагадує коло;
 • малими розмірами (до 3 мм).

При злоякісній формі:

 • починається трасформация форми і забарвлення;
 • розходяться контури;
 • збільшуються розміри до 6 мм;
 • починається свербіж;
 • виникнення ущільнень;
 • неправильна форма.

ВАЖЛИВО! Не можна ігнорувати будь-які зміни шкіри. Не затягуйте консультацію з дерматологом-косметологом. Лікування буде успішним при ранніх строках звернення!

Способи лікування

Лікування лентиго рекомендується починати при великих розмірах пігментації, небезпеки травмування та пошкодження, наявні дефекти зовнішності, небезпеки сонячного опіку.

 1. Медикаментозне лікування показане при підтвердженому злоякісне характер захворювання. Після проведення біопсії у цьому випадку залежно від стадії, призначається індивідуальний курс терапії.
 2. Лазерне — при одиночному лентиго на обличчі рекомендується видалити пігментна пляма спрямованих на лазерним променем. Під час процедури починається процес руйнування пігменту, пляма світліє. Видалення слід проводити в сертифікованих центрах. Опромінення лазером не вимагає знеболювання, воно відрізняється безпекою та ефективністю.
 3. Фотоомолодження дозволяє видалити плями на будь-якому місці поверхні шкіри. Імпульсний світло впливає на пляму, стимулюючи запуск процесів відновлення шкіри для отримання природного колагену. Пігментація знищується імпульсним світловим потоком, починається омолодження шкіри і «стирання» лентиго. Слід проходити до 6 сеансів, час однієї процедури залежить від розміру і місця розташування плям і займає до 20 хвилин.
 4. Хімічний пілінг можна застосовувати у разі повного виключення онкообразования. Косметолог визначає вид реагенту в залежності від характеру та глибини локалізації меланоцитів. У складі розчину для пілінгу використовують різні кислоти – фитиновая, азелаїнова та інші. Різновидом хімічного пілінгу є «жовтий» на основі ретиноєвої кислоти з великим вмістом вітаміну А. Є свої за і проти цього методу. Основним мінусом є велика кількість ускладнень при глибокому втручання в шари шкіри і заборону проведення процедури в літній час.
 5. З допомогою народних засобів лікування можна проводити тільки при доброякісному захворюванні. Допомагають висвітлити світлі плями лимонний сік, розчин перекису, свіжовичавлені соки кульбаби, календули, чорної смородини. Добре відбілюють плями маски з косметичної глини з додаванням соку лимона Використовують засоби ввечері, залишаючи на шкірі до 20 хвилин.

Заходи профілактики

Основна профілактична міра направлена на захист шкіри від ультрафіолетового випромінювання. Необхідно використовувати лосьйони, тоніки, креми з SPF захистом від 30 і вище. У віці старше 50-53 років не можна приймати ванни в солярії. При наявному плямі на обличчі, кисті рук, зону декольте необхідно провести видалення. Кожен місяць необхідно перевіряти статичність всіх плям, родимок і негайно звертатися до спец.установа у разі змін для лікування.

Відгук

Світлана Василівна 56 років

У мене з віком почали з’являтися пігментні плями, з початок сильно не загострювала увагу на це, думала що проблема почалася після поїздки в Абхазію на відпочинок від сонця з’явилися, користувалася тональним кремом і пудрою поки не порадили сходити на лазерну процедуру. Після процедури пігментні плями посвітлішали, зараз користуюся масками з блакитної глини.

Наталия Ніколайчук
zmorshki.in.ua