Тотальний контроль над людьми у відносинах і як позбутися його

Тотальний контроль над людьми у відносинах і як позбутися його

Тема тотального контролю у роботах психологів перехрещується із темою психологічного насильства. На жаль, якщо чоловік виявляє такі риси характеру, то переключити його на ефективні комунікації дуже складно. У рамках цієї статті розберемося, що такий тотальний контроль над особистістю здорового чоловіка.

Сутність феномену

Тотальний контроль над людьми у відносинах і як позбутися його

Фото автора Ron Lach: Pexels

Вважається, що контроль у відносинах – це прерогатива невпевнених у собі чоловіків та жінок. Однак це не зовсім так. Є й інші психологічні причини цього явища.

Наприклад, зайва суворість батьків у дитинстві чи патологічні зміни психіки, коли людина прагне тримати під контролем все та всіх.

Ти можеш легко його вирахувати, якщо:

  • твій чоловік завжди знає, де і з ким ти проводиш час;
  • він перевіряє твої месенджери;
  • змушує тебе пояснюватись, якщо ти трохи затрималася;
  • намагається зменшити чи змінити твоє коло спілкування;
  • перешкоджає твоїм кар'єрним успіхам;
  • Цікавим є факт, що чим активніше чоловік домагається жінку, тим більше він схильний до різних форм психологічного насильства, у тому числі встановлення контролю.

Можливість встановлення тотального контролю – це типове наслідок чоловічого безстрашності та самовпевненості, і впевненості в тому, що дівчина ніколи від нього не втече. Крім того, це наслідки твоїх дій.

На початкових етапах відносин, контролер промацує тебе можливість контролю. Спочатку він ненав'язливо з'ясовує, чим зайнятий твій час, а потім починає його контролювати.

Не можна недооцінювати наявність тотального контролю, оскільки у майбутньому може призвести до грубішим формам психологічного насильства. Процес можна проілюструвати за допомогою сходів, кожен ступінь яких є новою формою насильства.

Чим далі східцями доходять відносини, тим більше негативне ставлення демонструє чоловік. Зрештою, тотальний контроль може перейти до рукоприкладства.

Чому чоловік став тираном

Під час опрацювання своїх стосунків треба пам'ятати, що твій «агресор» — жива людина та коханий колись чоловік.

Звичайно, виправдовувати і терпіти таку поведінку не можна, але треба зрозуміти, що є деструктивна проблема, яка вибудовує у голові чоловіка певну картину. Він його тотальний контроль цілком обгрунтований і логічний.

Проблема вирішувана, але потрібна серйозна робота і над особистістю чоловіка, і над відносинами в цілому. Крім того, якщо ти потрапила у стосунки з контролером, то, значить, і сама маєш певні психологічні комплекси, наприклад, комплекс жертви.

Причини поведінки:

  • природний потяг до домінування;
  • неможливість довіряти;
  • досвід травмуючих ситуацій.

Тотальний контроль над людьми у відносинах і як позбутися його

Ваш хлопець все контролює?

У першому випадку поведінка чоловіка обумовлюється неусвідомленим прагненням до влади. Це прагнення може бути спричинене спробою людини компенсувати відчуття власної неповноцінності. Особливо гостро проявляється у чоловіків, які не відповідають якимось параметрам: низький зріст, худорлява статура тощо.

У другому випадку чоловік, швидше за все, раніше стикався зі зрадою дівчат і в нових відносинах не може повністю довіряти партнеру. Це найбільш сприятливий тип, тому що найлегше піддається корекції. Роботу необхідно розпочинати відразу після виявлення проблеми, оскільки довіра є фундаментом здорових стосунків.

Серед ситуацій, що травмують, можуть бути зради, розлучення батьків, соціальна ізольованість у підлітковому віці.

Як позбутися контролю

Контролер – людина із масою психологічних травм. Ти можеш залишити його розбиратися з ними самостійно, але тоді вам доведеться розлучитися. Іноді такі заходи допомагають набути щастя у нових здорових стосунках. Але якщо чоловік тобі дорогий, а тотальний контроль ще не зайшов далеко, то можеш скористатися наступними порадами.

Вмій сперечатися

Навчись не реагувати криком на спроби контролю. Щоб налагодити стосунки, за жодних обставин не вступай у конфронтацію. Коли є передумови сварки — просто помовчи. Нехай чоловік «випускає пару» та висловлює все, що хоче. Не реагуй і сльозами, і рано чи пізно він заспокоїться. Потім, у спокійній обстановці, пам'ятай йому все, що він сказав. Як правило, це швидко приводить кривдника до тями.

Не показуй сліз

Сльози – прояв твоєї слабкості. У здорових стосунках – це показник того, що партнерам потрібно переглянути свої стосунки, але у випадку з контролером це буде показником каяття та програшу.

Битва з контролером, вплив на нього сльозами абсолютно безглузді. Якщо чоловік висловлює вам претензії, просто обійміть його, скажіть, що любите. Це спрацює блискавично і змусить партнера розслабитись.

Така вправа корисна для відносин, тому що ламає чинний стереотип поведінки і налаштовує психіку видавати нові реакції.

Зберігай тишу

Коли сварка заходить досить далеко, то контролер уже не чує твої аргументи, вважаючи, що думок лише дві: його й неправильна. Якщо ти розумієш, що не можеш його переконати, щоб не зіпсувати стосунки, залишається лише одне – промовчати.

І тут необхідно сказати те, що хоче почути партнер, та був діяти по-своєму. Звичайно, таку модель поведінки не можна назвати правильною, але в деяких випадках вона допомагає уникнути сильного скандалу.

Працюй над стосунками

Попередні поради дозволяють нівелювати сварку з контролером, звести на нього страхи. Але потрібна серйозніша робота з відносинами, якщо ти збираєшся їх зберегти. Ти, напевно, вже знаєш, що чоловік поводиться так, як жінка дозволяє йому поводитися.

Зверніть увагу на поведінку його батька або брата по відношенню до мами. Якщо вони також виявляють риси тотального контролю, то тоді тобі доведеться дуже постаратися, щоб замістити в голові чоловіка картину стосунків, що склалася.

Звичайно, краще звернутися до психолога – фахівця з відносин, який допоможе тобі подолати комплекс жертви та навчить діяти так, щоб у чоловіка не виникало думок про те, що він має право контролювати тебе.

Намагаючись зберегти відносини, пам'ятай, що насильство впливає на психіку і може мати побічні ефекти, такі як занепокоєння, стрес, депресія та посттравматичний стресовий розлад.

У той же час страждатиме і твоє фінансове становище, соціальні взаємини і навіть твоя зовнішність, оскільки протистояння тотальному контролю потребує великих енергетичних витрат.

Отже, тотальний контроль перестав бути нормою здорових відносин. Свободу людини ніхто не має права обмежувати.

Якщо ти живеш у постійному страху та необхідністю звітувати про кожен свій крок, то незабаром помітиш прояви стресу – погіршення самопочуття та зовнішнього вигляду.

Тому з появою перших ознак контролю з боку чоловіка – присікай їх одразу.

Ярценко Ольга
zmorshki.in.ua