Здоровий егоїзм у психології – це добре чи погано для стосунків

Здоровий егоїзм у психології – це добре чи погано для стосунків

Протягом багатьох років егоїзм засуджувався. Сьогодні багато психологів впевнені, що якщо ти не вмієш любити себе, і не прагнеш задовольняти свої бажання, то ніколи не станеш щасливою. При цьому встановлюють грань, розуміються, що таке здоровий та нездоровий егоїзм – як їх відрізнити у стосунках та де поставити грань.

Що таке нездоровий егоїзм

Здоровий егоїзм у психології – це добре чи погано для стосунків

Фото автора Ron Lach: Pexels

У поданні більшості сучасних психологів, нездоровий егоїзм є егоїзмом у звичайному розумінні слова. Людина завжди ставить себе перше місце у відносинах, прагне задовольнити свої бажання незалежно від потреб інших людей.

Його абсолютно не хвилює, як почуваються оточуючі, що він робить ті чи інші дії. Сприймаючи себе важливою персоною, він сконцентрований лише у собі.

Один приклад – дівчина та хлопець разом поїхали на відпочинок на машині молодої людини.

Чудово проводили час, веселились. В останній день з'ясувалося, що юнак – господар автомобіля не хоче їхати, оскільки йому сподобалося, і він ще хоче трохи відпочити.

На дівчину вдома чекали робота, батьки, залишитися означало зруйнувати всі плани. Вони попросили друга дотримуватися початкового плану. Проте той відмовився, посилаючись на те, що його більше приваблює відпочинок. Йому було абсолютно все одно, що він підвів подругу, і та тепер не знає, як повернутися додому.

Це приклад нездорового егоїзму, коли одна зі сторін спілкування не бере до уваги інтереси іншої і слідує тільки своїм цілям і бажанням.

Для хворого егоїзму властиві та інші особливості:

 • Людина посідає позицію дитини. У його уявленні весь світ крутиться довкола нього, а сам він – своєрідний центр. Зазвичай, ця позиція йде з дитинства. Її підтримують батьки дитини навіть тоді, коли вона вже виросла.
 • У нього слабко розвинена емпатія. Для нього немає переживань інших людей.
 • Рівень відповідальності над іншими людьми є дуже низьким.
 • Активно використовуються засоби маніпулювання та слабкості оточуючих.
 • Нездатність сприймати чужу думку.
 • Постійні проблеми у взаємодії та комунікації з близькими та оточуючими. При цьому найчастіше сам факт наявності проблем ігнорується.

У силу цих показників людина з хворим егоїзмом дуже легко сприймає світ – всі йому зобов'язані, а сам він – вільний птах. З іншого боку, у разі конфліктних ситуацій він може знайти причини і вихід із них.

Здоровий егоїзм

Однак егоїзм у певних рамках і з деякими обмеженнями потрібний людині. Без нього ти перетворишся, вибач за вираз, у килимок біля дверей, про який усі витирають ноги, у тому числі найулюбленіші люди.

Недарма згадувався той випадок із дівчиною та її молодим чоловіком. Дівчина, яку принизили, змусили вирішувати саму проблему, як знайти транспорт для повернення додому, відчула себе саме так. Її розтоптали, про неї витерли ноги і нарешті просто викинули.

Щоб почуватися впевненим у собі, жити повним життям треба вміти відстоювати свою думку. Важливо розуміти свої бажання, знати, що тобі потрібне і добиватися свого.

Здоровий егоїзм у психології – це добре чи погано для стосунків

Жіночий егоїзм у стосунках

Ознаки здорового егоїзму:

 • Усвідомлення та прийняття своїх потреб. Ти не дозволяєш нікому, навіть своїй молодій людині, переходити свої межі, зберігаєш внутрішній стрижень, незважаючи на обставини та вплив інших людей.
 • Повага до думки та потреб оточуючих. У будь-якій ситуації ти намагаєшся, хай навіть неусвідомлено, знаходити баланс між тим, що потрібно тобі, і тим, чого потребують люди навколо.
 • Уміння розуміти почуття інших, приймати їх та співпереживати їм.
 • Здатність сказати «ні», якщо те, що пропонує близька людина, або на чому наполягає, суперечить твоїм інтересам.
 • Здатність обстоювати свою думку, наводити розумні докази.
 • Відсутність схильності до фіксації на почутті провини.
 • Уміння розпізнавати маніпуляціями та протистояти їм.

Людина зі здоровим егоїзмом рідко стає жертвою агресивно настроєних оточуючих. Він вміє протистояти насильству, вирішувати складні ситуації, не допускати прагнення інших людей виявляти агресію на його адресу.

По суті, здоровий егоїзм певною мірою стає синонімом психічного здоров'я.

Як перевести нездоровий егоїзм у здоровий

Тепер, коли бачиш різницю між здоровим і нездоровим егоїзмом, тобі легше буде розпізнати проблеми, з якими може зіткнутися людина у стосунках. У той же час ти зможеш скоригувати прояви нездорового егоїзму і відмовитися від позиції жертви.

Як позбутися нездорового егоїзму

Не так просто зізнатися собі, що твоє сприйняття несе хворий відтінок. Найчастіше людина саме через власний егоцентризм не знає, що з нею не так і чому їй не вдається побудувати успішні відносини.

Що можна зробити в цій ситуації:

 • Згадай, скільки в тебе друзів і чи є вони. Запиши, як часто ви сваритеся, чи ти розумієш причину сварок. Якщо тебе постійно ображаються подруги, то чому? Чи ти не робиш щось не так?
 • Уявляй себе дома інших людей. Думай, що вони можуть відчувати, що думати. Нехай ця гра стане твоєю щоденною звичкою.
 • Опиши, що тебе бісить близьких людей, і чим ти від них відрізняєшся.
 • Намагайся більше спілкуватися з оточуючими.
 • Якщо вони про щось просять тебе, виконуй їхні прохання, навіть якщо вони здаються тобі дурними та безглуздими.
 • Дивись психологічні фільми або читай книги, в яких є проблема між людьми і її потрібно побачити, вирішити.
 • Звертай увагу на оточуючих. Можливо їм потрібна твоя допомога. Якщо так, допоможи.

Як бачиш, основна мета вправ – зрозуміти інших людей, навчитися бачити їхні емоції та потреби. По суті, ти знаходиш себе та свою роль у соціумі.

Як розвивати здоровий егоїзм

Говорячи про розвиток здорового егоїзму, наголошується на знаходженні та захисті свого «Я». Ти формуєш світ, у якому почуваєшся у безпеці. Не дозволяєш його порушувати, і живеш, зберігаючи його і водночас, не руйнуючи кордонів інших людей.

Що рекомендується робити:

 • Ясно і повно усвідомлюй свої почуття та бажання. Не поспішай підлаштовуватися під інших людей, навіть якщо це твій ідол, віддушина, єдине кохання. Завжди залишай місце для себе.
 • Вчися розпізнавати маніпуляції та негативні для себе ситуації. Уникай їх чи будь готова до них. Для цього аналізуй те, що відбувається з тобою, фіксуй повторювані ситуації і намагайся знаходити їх вихід, який для тебе буде сприятливим.
 • Займися своєю самооцінкою. Поміркуй, як ти почуваєшся, коли взаємодієш з другом або іншими людьми. Чи потрібне тобі їхнє схвалення. Шукай способи, які допоможуть тебе високо оцінювати свої дії і поведінку без залежності від оточуючих.
 • Вчись любити себе, подобатися собі. Приділяй собі час, ходи в магазин і купуй одяг, який тобі йде. Ось жінка – мама трьох хлопчаків, чоловік – тиран. Вона зуміла організувати своє життя так, що суботи належать їй. Цими днями вона займається живописом.
 • Не дозволяй іншим ображати тебе, розтоптувати твої почуття. Якщо таке відбувається, говори про це, але не з погляду образи чи захисту. А так, щоб показати, що ти поважаєш себе і хочеш, щоб інші ставилися до тебе так само.

Здоровий егоїзм – одна з тих цеглин, які дозволяють побудувати успішні, довгі стосунки. Егоцентризм, концентрація на собі, навпаки, заважають людям зрозуміти, почути, довіряти одне одному.

Ярценко Ольга
zmorshki.in.ua