Що повинні робити люди у відносинах

Що повинні робити люди у відносинах

Зараз багато хто говорить про те, що має у відносинах чоловік, а що жінка. Навіть складаються цілі списки, які включають різні пункти. Читаючи їх, якісь тобі можуть здаватися цілком об'єктивними та здоровими, інші викликати сміх, а треті – обурення. Де правда?

Чим небезпечно потрапляти до списку «боржників»

Що повинні робити люди у відносинах

Фото автора MART PRODUCTION: Pexels

На щастя, немає і не може бути зведення правил, на яких ґрунтуватимуться довгострокові відносини. Тому що будь-яка вільна людина має право вирішувати для себе, що і кому вона повинна.

Сімейні психологи знають, більшість сімейних конфліктів настає зі слова «повинен». Причому це слово може навіть не вимовлятися, що найчастіше буває.

Цей «борг» є німим очікуванням, що так усе має бути. На жаль, друга людина часом навіть не здогадується, чого від неї чекають.

Люди апріорі думають, що їхні очікування самі зрозуміле, вони очевидні і коханий «міг би і сам здогадатися».

Всі ці почуття виникають від того, що твої очікування не виправдалися. Чи мали вони справдитися? Ви доклали зусиль до цього? Адже стосунки – це насамперед те, що люди вкладають одне в одного.

Як обов'язки заважають щастю

Стереотипні погляди на ролі чоловіка та жінки, соціальні настанови, виховання формують у людини ідею, що у нього є якісь обов'язки. Бути гарною дружиною, матір'ю, батьком, чоловіком, «добувачем», «охоронцем сімейного вогнища». Під кожною з цією роллю людина має на увазі набір певних обов'язків, яких потрібно дотримуватись.

Добре, коли внутрішні переконання і бажання людини збігаються з тією роллю, яку він бере. Але коли цього не відбувається, з'являється внутрішній конфлікт. Наприклад, дівчина переконана – щоби бути доброю мамою, потрібно підтримувати в будинку ідеальний порядок. При цьому вона може не любити прибирання, проте продовжує виконувати цей обов'язок.

Часто буває, що решта членів сім'ї не хвилює, як часто вона витирає пил. Вони її люблять не через те, які обов'язки вона виконує. Якщо вони їй не подобаються, то близькі можуть взяти їх на себе. До того ж, сімейні обов'язки можна не поділяти, а виконувати їх спільно. Це допоможе вам залишатися в емоційному контакті.

Наприклад, якщо дівчина не любить готувати – віддати цю роль чоловікові. Якщо він не любить займатися пранням – взяти його на себе. Якщо жінка хоче будувати кар'єру, а чоловік займатися будинком – це також нормально. Головне, щоб прийняті він обов'язки не викликали внутрішній конфлікт.

Як уникнути необґрунтованих вимог

Щоб побудувати міцні та довгострокові відносини, позбавлені взаємних претензій, важливо підійти до питання усвідомлено. І список своїх «вимог» складатиме, керуючись 5 кроками:

 • займи позицію дорослої людини;
 • визначся зі значимістю;
 • зміни постановку питання;
 • поговори з чоловіком.

Що повинні робити люди у відносинах

Як розподілити обов'язки у ній?

Займи позицію дорослої людини

Це досить складно. Згідно з транзактним аналізом, у людині, незалежно від її віку, одночасно присутні три его-стани: Батько, Дитина, Дорослий. Зазвичай, коли люди висувають вимоги до інших, вони говорять не від імені внутрішнього дорослого.

Типова ситуація – «наші стосунки не складаються, бо він…». За цим слідує довгий список того, що партнер не робить або робить неправильно. Тобто хтось інший винен у всіх проблемах, він «поганий». Це позиція дитини.

Або вимоги – це імперативне склепіння, яке пред'являється іншій людині з позиції Батька, який звертається до Дитини: «ти маєш заправляти ліжко, мити посуд, вчасно приходити додому тощо».

Люди можуть домовитися один з одним тільки якщо обидва спілкуються з позиції Дорослого:

 • спокійно говорять про свої потреби;
 • поважають потреби партнера та намагаються подивитися на ситуацію з його погляду;
 • намагаються знайти компроміс, а не перемогти один одного у суперечці та довести, хто правий.

Визначся зі значимістю

Перш ніж пред'являти безліч вимог, потрібно зрозуміти, а що для тебе справді має значення? Насамперед потрібно розібратися в собі та відмовитися від непродуктивних установок, яким люди слідують не замислюючись.

Зміни постановку питання

Коли ти розібралася, що для тебе справді важливо, склади список. Це буде те, що ти цінуєш у стосунках, що робить тебе щасливою. Це твоє ідеальне уявлення про себе як частину відносин. Починай кожен пункт із фрази: «я винна…».

Коли список складено, закресли першу частину фрази та напиши червоним кольором: «я хочу…». Переглянь кожний переписаний пункт. Чи викликає він у тебе позитивний відгук, чи не резонує з твоїми потребами?

Поговори з чоловіком

Найкраще це зробити ще до того, як ваші стосунки стали серйозними, ви одружилися і завели дітей. Без претензії не з позиції Батька, який дає список завдань, а з позиції Дорослого, поговори з чоловіком. Донеси до нього, чого ти хочеш від стосунків. Як бачиш його роль, як бачиш свою. Подумай, чи відповідає він усім твоїм очікуванням, чи тобі підходить.

Що люди дійсно повинні один одному

Незважаючи на те, що списки обов'язків у відносинах кожна пара повинна складати спільно і доносити позицію один до одного, є речі, які справді важливі для кожного союзу. Причому вони не діляться на чоловічі та жіночі:

 • любити один одного і дбати;
 • ставитись один до одного з повагою, як до рівного партнера;
 • нести відповідальність за своїх дітей і зробити всі можливі зусилля, щоб вони були щасливими;
 • поважати потреби один одного та намагатися допомогти їх реалізувати;
 • поважати думки та бажання один одного;
 • чесно говорити про проблеми, а не звинувачувати у них один одного;
 • прагнути продуктивно вирішувати конфлікти.

Але навіть від цих обов'язків ви можете відмовитись, якщо вас обох це влаштовує і робить щасливими. Головне, щоб ваші рішення були усвідомленими та спільними.

Розглядаючи питання про обов'язки людей у відносинах, найкраще відмовитися від думки, що хтось щось винен іншому. Найважливіше подивитися на ситуацію під іншим кутом, а саме з погляду свого бажання. Наприклад, бажання одне одного дбати, допомагати, займатися побутом, створювати затишок, заробляти чи готувати.

Якщо люди люблять один одного, то завжди шукатимуть компроміс, виходячи з бажання щось віддавати, щоб зробити щасливим іншого. Важливо, щоб це бажання було взаємним. Не варто приймати обов'язки стереотипно, залежно від гендерних ролей, а намагатися мислити не шаблонно.

Важливо також враховувати, що люди, їхні погляди та уявлення постійно змінюються, пара розвивається. Згодом уявлення людини про його бажання та обов'язки можуть також зазнавати змін. Коли таке відбувається, потрібно доносити свої потреби до другої половинки, не боятися змінювати звичний спосіб життя. Адже головне, щоб у стосунках був психологічний комфорт та гармонія.

Ярценко Ольга
zmorshki.in.ua