Види відносин у парі та опис їх ознак

Види відносин у парі та опис їх ознак

Будь-які стосунки – індивідуальні, як і люди, які їх будують. Але у психології виділяється кілька найбільш типових моделей взаємодії. Вони мають свої особливості, які визначають, чи буде цей союз довгостроковим і щасливим.

Модель “партнерські відносини”

Види відносин у парі та опис їх ознак

Фото автора Omran Soliman: Pexels

Це найбільш здорова форма спілкування між чоловіком та жінкою, яка забезпечує психологічний комфорт. Вона реалізує потреби обох партнерів у безпеці, коханні, прийнятті. Пара постійно перебуває у розвитку.

Відносини вимагають вкладати у них ресурси: час, емоції, зусилля. І вони самі собою стають ресурсом. Перебуваючи в парі людина відчуває велику впевненість у собі, набуває позитивного погляду, легше долає особистісні кризи та труднощі на роботі завдяки тій підтримці, яку дає йому партнер.

Ознаки партнерських відносин:

 • ви поважаєте потреби та бажання один одного;
 • ви визнаєте право один одного на емоції, навіть негативні;
 • ви багато часу проводите разом – у вас є інтимне життя, спільні друзі, захоплення, спільний відпочинок;
 • у вас є особистий простір – окрім спільних справ, у кожного з партнерів є своє коло спілкування, хобі, і обидва це поважають та приймають;
 • ви чесно висловлюєте свою позицію, знаючи, що навіть якщо ваші думки не збігаються з тих чи інших питань, це ніяк не впливає на ваші стосунки;
 • ви вмієте вирішувати конфлікти у відносинах – при труднощах ніхто не «грюкає дверима», не їде до мами, не замовчує образу, а намагається почути іншого і дійти компромісу;
 • ви підтримуєте один одного в самореалізації – пара розуміє, що життя, зациклене на відносинах, не може бути повноцінним, тому кожен партер ставить свої особисті цілі, а другий допомагає їх досягати;
 • пара має спільні цілі, загальний вектор розвитку відносин.

З погляду психології, такі відносини складаються в особистостей із нормальним, здоровим типом прихильності. Це передбачає самостійність, адекватну самооцінку, особистісну цілісність.

Модель «дистантні стосунки»

Зазвичай, на цій моделі будується більшість гостьових шлюбів. Між людьми досить велика психологічна дистанція. Ви суворо дотримуєтеся особистих кордонів один одного, у вас мало спільних занять, захоплень, друзів. Хоча ці відносини не заперечують любові, вірності, бажання бути поряд.

Таку модель вибирають люди, які цінують відносини, але, в той же час, уникають глибокого емоційного зв'язку, який можуть сприймати руйнівний для себе і потребує занадто багато енергії. Зазвичай у таких людей яскраве, насичене життя, вони будують кар'єру, подорожують, мають велике коло інтересів та соціальних контактів.

Вони не хочуть, щоб відносини обмежували їхню свободу, звичний спосіб життя, не хочуть стикатися з побутовими проблемами та підлаштовуватись один під одного. Головна мета – просто отримувати задоволення від стосунків, але не втрачати незалежності.

Така позиція властива людям, які не довіряють іншим, намагаються у всьому покладатися на себе. Вони хочуть самостійно приймати рішення щодо свого життя. З погляду психології за цим стоїть страх відкритися іншому, несвідоме відчуття, що злиття принесе біль та розчарування. Через це вони уникають надто глибокої прихильності.

Види відносин у парі та опис їх ознак

Основні типи відносин чоловіка та жінки

Дистантні стосунки бувають досить міцними та довгостроковими, але тільки якщо обох влаштовує така модель спілкування. Якщо ж один весь час намагається йти на зближення, чекає на новий етап розвитку цих відносин, то вони швидко закінчуються. Чим більше один партер зближується, тим сильніше другий віддаляється. Відчувши загрозу своєї незалежності, людина знаходить привід розлучитися.

Модель «залежні стосунки»

Вона характеризується тим, що у відносинах людина реалізує свої потреби, ігноруючи бажання іншого. У них немає рівності та відкритості, люди не приймають один одного такими, якими вони є.

Часто такі відносини мають жорстку структуру та розподіл ролей, партери не змінюються та не розвиваються.

У такого типу відносин досить багато форм:

 • злиття;
 • домінування;
 • поглинання;
 • суперництво.

Злиття

Девіз цієї форми відносин – “я живу тільки заради нього”. Партер та його щастя стають сенсом життя. Людина немає особистого простору, своїх цілей, інтересів. Усі вони пов'язані з іншою людиною. Коли його немає поряд з'являється почуття тривоги, бажання йому дзвонити та писати.

Часто крутяться думки, що ви розлучитеся. У відносинах багато ревнощів, причому не лише до протилежної статі, а й до друзів, родичів, роботи.

Якщо обидва партнери перебувають у злитті, ці відносини будуть міцними та довгостроковими. Але якщо це влаштовує лише одного, то другий постійно втомлюватиметься від цієї «прилипливості», йому буде «душно» у стосунках. Це може призвести до розлучення.

Домінування

У цій формі відносин один із партерів ставить себе вище за інший, контролює його, приймає за нього рішення. Вони часто присутні фізичне чи психологічне насильство, жорсткі правила поведінки. Другий завжди повинен підкорятися, він бере він роль жертви.

Людина диктує партнеру як йому одягатися, що робити, як поводитися, з ким спілкуватися, навіть які емоції можна відчувати, а які не можна. Відбувається повне ігнорування людини як особистості. Є лише критика, приниження, залякування, маніпуляція.

Домінування починається не відразу, спочатку вишиковуються залежні відносини, потім «промацування кордонів». Якщо другий партнер поступається, погоджується з вимогами, то вони лише посилюються. Зрештою, це призводить до аб'юзу.

Поглинання

Людина починає диктувати партнеру, як їй правильно жити, пояснюючи це ідеєю, що «я краще знаю», «це все для твого блага», «ти мені потім спасибі скажеш». Як і в домінуванні, у цій формі залежних відносин постійно порушуються особисті межі іншого.

Наприклад, дружина вирішує, що чоловікові час сісти на дієту. Або чоловік, що дружині треба піти з роботи. Вони знаходять аргументовані аргументи, переконують партнера. У таких відносинах немає насильства, але є маніпулювання, причому майже непомітне.

Один бере повну відповідальність життя іншого, втілюючи роль «батька». А другий починає виявляти ознаки інфантильності, залежності, тобто бере на себе роль дитини.

Суперництво

Пара постійно виборює владу у відносинах. Партнери не намагаються продуктивно вирішувати конфлікти, а намагаються просто перемогти у суперечці. За рахунок перемог один над одним вони реалізують свою потребу в самоствердженні. Але бажання та почуття іншого завжди ігноруються, не сприймаються як значні та гідні поваги.

Усі ці форми залежних відносин розділені досить умовно. Також люди можуть змінюватися ролями на якийсь час. Щоб вийти з таких відносин, потрібно усвідомити, який саме тип у вашої пари. Потрібно відмовитися від звичної ролі, навчитися відстоювати свої межі.

Ярценко Ольга
zmorshki.in.ua