Яка людина має бути у відносинах та на яких принципах їх будувати

Яка людина має бути у відносинах та на яких принципах їх будувати

Коли починаєш стосунки, завжди хочеться зрозуміти, наскільки вони правильні. Чи все ви робиться так, як треба? Чи принесе вам щастя ця взаємодія? І це стосується не лише відносин між чоловіком та жінкою, а й дружби, дитячо-батьківських, робочих відносин.

Як зрозуміти, що правильно, а що ні

Яка людина має бути у відносинах та на яких принципах їх будувати

Фото автора BARBARA RIBEIRO: Pexels

У психології поняття «норми» як таке не існує. Не можна визначити, що правильно, а що неправильно. Особливо, коли йдеться про стосунки.

Тому що те, що добре для однієї людини, іншою сприйматиметься як щось неприйнятне. І хто з них прав дізнатися неможливо.

Тому що твердження кожного буде справедливим, але тільки стосовно його власного життя. Тому коли йдеться про взаємини, правильним буде те, що влаштовує обох партнерів.

Тобто у відносинах обоє відчувають себе у безпеці, відчувають психологічний комфорт і хочуть продовжувати спілкування, бо воно приносить їм щастя. Це ніяк не впливає на кількість сварок, рівень пристрасті чи наявність спільних інтересів. Пара може мати вулканічний тип відносин, але якщо це влаштовує обох, – для них такі відносини будуть правильними. Вони не втрачають довіри одна до одної.

Тоді як для іншої пари вже один конфлікт – це привід для розлучення, принаймні, на думку хоча б одного з партерів.

Загальні засади здорових відносин

Але незважаючи на те, що кожна людина сама для себе визначає, наскільки ті чи інші відносини їй підходять і вважаються прийнятними та правильними, з точки зору психології можна виділити кілька основних принципів здорових відносин:

 • взаємна повага – вона виявляється у тому, що, вступаючи у відносини, апріорі визнають права одне одного на індивідуальність, свободу волі, почуття право вибору. Вони не принижують гідності іншої людини і не ставлять себе вищою;
 • дотримання особистих кордонів – людина ні в односторонньому порядку порушувати психологічну дистанцію іншого. Зона особистого простору у кожного своя. Комусь нормально, коли переглядають його листування, комусь ні. Пара має заздалегідь позначати свої межі;
 • зацікавленість – обидва партнери повинні хотіти зберегти та продовжувати стосунки. Це бажання допоможе їм знаходити компроміси та зважати на думку партнера. Але якщо у відносинах потребує лише одна людина, то друга, на жаль, цим користуватиметься;
 • визнання права на свободу іншої людини – навіть якщо ви пара, це не означає, що один може диктувати іншому як жити, з ким спілкуватися, чим займатися, як одягатися, скільки важити і таке інше;
 • щирість – вміння бути чесними один з одним. Це не лише означає не брехати. Це означає не боятися висловлювати свою думку, свої думки, говорити про почуття, навіть якщо вони негативні і ставляться до цієї людини;

Яка людина має бути у відносинах та на яких принципах їх будувати

12 ознак здорових стосунків

 • впевненість один в одному – тільки відчуваючи її, люди не боятимуться бути щирими. Вони відчувають, що людина їх підтримає, спробує зрозуміти, тобто буде на їхньому боці. Це гарантія відчуття безпеки спілкування;
 • емоційний контакт – люди за близького спілкування повинні відчувати емоції стосовно друг другу. Вони не завжди є позитивними. Це буває злість, образа, сум, але, звісно, радості, щастя, інтересу має бути більше. Гірше, коли ти нічого не відчуваєш до цієї людини.

Підходять чи не підходять ці принципи спілкування, кожна людина вирішує собі сама. Він може сформулювати зовсім інші позиції, головне, щоб їх було визначено особисто їм.

До речі, ці принципи взаємодії належать не лише до любовних стосунків. Дружні, дитячо-батьківські, наставницькі стосунки, чи спілкування з колегами – до всіх відносин вони підходять, якщо людина тобі близька і має значення.

Звичайно, якщо ти спілкуєшся з касиром у магазині, у вас навряд чи буде емоційний контакт, щирість та впевненість. Але повага, дотримання кордонів, визнання права свободи є актуальними.

Як домогтися порозуміння

Важливо пам'ятати, що відносини не завжди вибудовуються «самі собою». Кожен сам несе відповідальність за своє щастя та ступінь задоволеності будь-якою взаємодією.

І коли одного з партнерів щось не влаштовує у спілкуванні, це не означає, що потрібно припиняти якийсь контакт. Це лише означає, що треба докласти зусиль та змінити це.

Що потрібно для того, щоб побудувати здорові стосунки:

 • усвідомлювати те, що ти хочеш – у тебе самої має бути чітке розуміння того, якими ти бачиш щасливі стосунки, знати свої потреби та бажання. Розуміти, що тобі прийнятно, а що категорично ні. Якщо ти не знаєш чого хочеш, ти не зможеш цього отримати;
 • вміти доносити до іншої людини свою позицію – не ігнорувати те, що тебе не влаштовує, не намагатиметься терпіти. Водночас, не «нападати» на партнера зі звинуваченнями чи критикою, не вихлюпувати своє роздратування. Важливо вміти доносити до партнера потреби;
 • вміти не приховувати свої емоції – це не означає, що якщо ти злишся, треба кричати. Це означає, що якщо ти злишся, потрібно не бояться сказати: «те, як ти вчинив, викликає у мене злість». Тобто вміти вербалізувати свої емоції. Партнер не може сам про них здогадуватись;
 • вміти не просто слухати іншу людину, а й розуміти те, що вона намагається до тебе донести. Адже якщо ти хочеш бути почутою та зрозумілою, тобі потрібно самій вміти слухати та розуміти. Завжди став себе на місце іншої людини і намагайся усвідомити його емоції та переживання;
 • навчися вирішувати конфлікти, адже вони – це не проблема, це можливість краще один одного зрозуміти і зробити щасливішими. Щоб вирішувати їх, потрібно шукати компроміс. Це не просто поступки. Це рішення, яке задовольнить усіх учасників конфлікту;
 • конфлікти не будуть вирішені, якщо ти ігноруєш проблему, намагаєшся заплющувати на неї очі, уникаєш рішення, ображаєшся, замовчуєш свою образу. Не буває стосунків без сварок. Це нормально, коли люди намагаються домовитись.

Важливо пам'ятати, якщо люди люблять, хочуть піклуватися один про одного і бажають зберегти відносини, вони знайдуть для цього способи. Головне, щоби була мотивація.

Тому практично будь-який конфлікт вирішимо. Він не стає проблемою, він перетворюється на перешкоду, яку треба подолати. І завдяки саме тим негараздам, з якими пара справляється спільно, їхні стосунки зміцнюються.

Розвиток завжди йде через кризу. Але якщо тільки один із партнерів намагається і працює над відносинами, йде на поступки і намагається знайти компроміс, це хороша нагода замислитися, а куди ви рухаєтеся? І чи це людина, з якою ти здобудеш щастя?

Навіть проблеми йдуть тобі на користь. Вони багато чого тебе вчать, з їх допомогою ти знаходить необхідні навички комунікації, краще впізнаєш себе. Головне у правильних відносинах, це взаємність та готовність за них боротися.

Ярценко Ольга
zmorshki.in.ua