Свекруха ненавидить невістку і робить гидоти – як поводитися

Свекруха ненавидить невістку і робить гидоти - як поводитися

Одружуючись, хочеться, щоб ви були лише вдвох, самі все вирішували, брали на себе відповідальність, встановлювали свої правила та норми в рамках внутрішньосімейного спілкування.

Але іноді свекруха настільки бере активну участь у вашому сімейному житті, що здається, що ти одружилася не з її сином, а з нею самою. І цей шлюб явно щасливим не назвеш. Що робити у такому разі?

Чому виникають конфлікти

Свекруха ненавидить невістку і робить гидоти - як поводитися

Фото автора cottonbro: Pexels

Така поведінка свекрухи має свої причини, які ніяк не пов'язані з тобою і з тим, «хороша» ти дружина чи ні. І коли ти зрозумієш, чому вона так поводиться, то зможеш краще усвідомити те, що відбувається, і грамотно відстоювати свої межі.

Можливі причини поведінки свекрухи:

 • їй бракує уваги – вона не має своїх справ і інтересів, вона відчуває самотність, навіть якщо живе з чоловіком, а навіть конфліктні взаємини дають їй відчуття власної значущості;
 • вона виховувала сина «для себе» – з самого початку син був для неї єдиним сенсом життя, і вона переконана, що має бути єдиною значущою людиною в його житті, а до тебе вона відчуває ревнощі, тому що ти забрала те, що, на її думку думці, належить їй;
 • “мама краще знає” – бажання бути потрібною, показати свій авторитет, викликати і в тебе, у твого чоловіка почуття залежності, що дозволяє їй відчувати владу та контроль;
 • вона не сепарувалася від свого сина – вона досі відчуває психологічну залежність від нього, а її життя, навіть за наявності роботи та інших справ, зрештою, обмежується лише роллю матері, яку вона не готова залишити.

Такі причини викликають у свекрусі прагнення бути частиною вашої сім'ї, причому найважливішою частиною. Вона починає вдаватися до маніпулятивної поведінки, намагатися негативно вплинути на твою самооцінку і вселити синові почуття провини за те, що він «кинув маму заради іншої».

Але яка б причина не стояла за цією поведінкою, тобі важливо її розуміти, щоб усвідомити – твоя свекруха є глибоко нещасною жінкою, яка має внутрішній конфлікт і почуття незадоволеності своїм життям.

Якби в неї все було добре, якби вона була впевненою та незалежною особистістю, вона була б тільки рада, що у сина з'явилася своя сім'я.

За поведінкою свекрухи також може стояти почуття страху перед старістю та самотністю, їй здається, що про неї всі забули. Вона не відчуває внутрішнього задоволення і спокою, їй здається, що материнство – це її значне досягнення у житті.

Як відстояти межі своєї сім'ї

Не варто брати на себе всю відповідальність за вирішення конфлікту, тому що в ньому берете участь не тільки ти і свекруха, але і твій чоловік. Не варто заохочувати бажання чоловіка відсторонитися та зайняти позицію «вирішуйте самі».

Свекруха ненавидить невістку і робить гидоти - як поводитися

Як перемогти свекруху?

Насамперед його завдання – захистити тебе та свою нову сім'ю. Тому що скільки б ти не сперечалася з його матір'ю, це не допоможе, якщо чоловік не усвідомив, що тепер він голова сім'ї, а не маленький хлопчик, який боїться засмутити маму.

Але якщо чоловік не бере на себе відповідальність, не варто його критикувати та виставляти претензії – це викличе у ньому лише бажання захищатися, виправдовувати себе та свою матір. Потрібно відверто поговорити з чоловіком, коли ви будете лише вдвох:

 • не «нападай» на свекруху, а поясни чоловікові свої почуття та переживання;
 • вислухай його думку, що він відчуває, коли між тобою та свекрухою відбувається конфлікт;
 • донеси до чоловіка думку, що у вашій сім'ї є тільки двоє – ти і він, і ви повинні спільно приймати всі рішення, адже “своя сім'я – свої правила”;
 • скажи, що ти поважаєш його маму і цінуєш, розумієш, що вона намагається «як краще», але тобі важливо бути заміж за ним, а не за його мамою;
 • більше виводь чоловіка на питання – чи вважає він нормальним те, що його мама командує в його сім'ї, чи розуміє він, що ти відчуваєш у такий момент тощо;
 • покажи, що ти потребуєш чоловіка, його допомоги та захисту, це допоможе йому усвідомити, яка на ньому лежить відповідальність;
 • прийміть взаємне рішення – ви повинні разом розробити план дій, які допоможуть вам мінімізувати кількість конфліктів між тобою та свекрухою.

Спочатку варто позначити рамки спілкування. Наприклад, зменшити кількість зустрічей, попросити свекруху не приходити без дзвінка, або якщо ви живете разом, обмежити сферу обов'язків. У такій ситуації чоловік має розставити пріоритети та межі вашої родини.

Чому ти сердишся на свекруху

Важливо, щоб ти навчилася не піддаватися на маніпулятивну поведінку свекрухи та навчилася контролювати свої емоційні реакції, бо якщо вона виводить тебе на емоції, то завжди отримує те, що хоче, виставляючи тебе в ролі «поганої», «істерички», яка її ображає .

Подумай чому тебе так сильно зачіпає поведінку свекрухи, адже ти їй нічого не винна, ви дві дорослі незалежні людини.

Якщо в тебе добре вибудовані особисті межі, тебе не зачіпатиме її поведінка, ти перестанеш на нього реагувати і з часом свекруха перестане намагатися тобою маніпулювати, бо не отримуватиме бажаного.

Для того, щоб цього досягти, тобі потрібно усвідомити причини своєї гострої реакції на її поведінку.

 • Неопрацьовані стосунки з твоєю мамою

Ти мимоволі почуваєшся маленькою, коли спілкуєшся зі свекрухою, тобі здається, що ти маєш щось доводити, виправдовуватися чи намагатися її «перемогти». Вона викликає в тобі асоціації з матір'ю, яка тебе контролювала та пригнічувала.

Щоб набути внутрішньої цілісності, тобі потрібно закрити цей гештальт і психологічно вирости, усвідомивши, що тепер ти доросла і сильна особистість.

 • Страх бути «поганою дружиною»

За ним стоїть страх осуду, бажання відповідати думці інших людей і бути «хорошою» в їхніх очах. Щоб із цим впоратися важливо підвищити свою впевненість у собі та виробити адекватну реальності самооцінку.

 • Страх, що чоловік віддасть перевагу мамі, а не тобі

Зазвичай за цим стоїть відсутність довіри у стосунках із чоловіком, ти не можеш на нього покластися. У такій ситуації важливо не воювати зі свекрухою, а працювати над покращенням стосунків із чоловіком.

Як відстояти свої особисті межі

Що робити, якщо свекруха влазить у твою сім'ю:

 • усвідомити причину її поведінки і те, що вона не пов'язана з тобою, а продиктована комплексами свекрухи;
 • згадати причину своєї реакції і що вона не має відношення до реального стану справ;
 • перестань підігрувати її маніпуляціям – просто не реагувати так, як вона від тебе очікує;
 • не реагувати емоційно – якщо відчуваєш, що не можеш стриматися, зверни увагу на своє дихання, займися активною діяльністю, відволікайся;
 • навчитися говорити «ні» свекрусі і дозволяти собі не погоджуватися з її думкою, при цьому роблячи це спокійно;
 • виробити у собі іронічне ставлення до її спроб «зіпсувати тобі життя».

Конфлікти в сім'ї припиняться, коли ти і чоловік здобудете психологічну незалежність, почнете вести зі свекрухою конструктивний діалог, зберігаючи при цьому витримку і спокій, і чітко дасте їй зрозуміти, що ваша сім'я – тільки ваша і ви самі у всьому розберетеся.

Ярценко Ольга
zmorshki.in.ua