Чим небезпечна ревнощі для відносин і як її подолати жінці

Чим небезпечна ревнощі для відносин і як її подолати жінці

Чоловік і жінка сподобалися один одному, почали зустрічатися і, можливо, навіть одружилися. Начебто все добре – можна насолоджуватися один одним і відносинами, але часто третьою у відносини вступає ревнощі.

Психологи б'ють на сполох – зростає кількість пар, у яких ревнощі вбили відносини. Що є цей феномен, і як не допустити його появи у відносинах розглянемо далі.

Що таке ревнощі

Чим небезпечна ревнощі для відносин і як її подолати жінці

Фото автора cottonbro: Pexels

Це хвороблива емоція, яка може містити аспекти інших емоцій і, у тяжких випадках, поставити під загрозу особисті стосунки. Вона характеризується сприйняттям третьої сторони як загрози, наприклад, ревнощі чоловіка до інших жінок, ревнощі сестри до брата тощо.

Емоція включає все – від страху бути кинутим або втратити щось до сильного гніву. Ревнощі можуть проявлятися по-різному, зокрема злістю, тривогою чи сумом, і може відрізнятися за рівнем тяжкості.

Чинники виникнення ревнощів:

 • невірність;
 • образа на батька;
 • непорозуміння у дружніх відносинах.

Коли у відносинах (любовних, батьківських, дружніх) відбувається фундаментальна відмова від довіри, на захист психіки від негативу постає ревнощі.

Подібно до раннього досвіду в дитинстві та підлітковому віці, переживання невірності, а також інші типи невдач, наприклад, з боку членів сім'ї, друзів чи колег, можуть призвести до розвитку недоречного прояву емоцій, коли страх втрати стає домінуючим.

Іншими словами, психіка намагається захиститися від фобії залишитися на самоті.

Подібно до тривози, ця важлива емоція сигналізує про те, що цінні відносини знаходяться під загрозою. Вона допомагає підтримувати соціальні зв'язки, але іноді ступінь ревнощів стає занадто високим, і тоді відносини починають руйнуватися.

Погодься, важко будувати довірчі комунікації з тим, хто постійно підозрює, перевіряє особисті листування, речі та допитує тебе.

Більшість людей знайомі з проблемами ревнощів у відносинах, коли третя сторона сприймається як загроза. Ця загроза може бути як реальною, так і вигаданою. Проблеми часто виникають у зв'язку з відрядженнями, вечірками та відносинами партнера із протилежною статтю.

Однак, якщо ревнощі поширюються навіть на звичайні дії, такі як поїздка партнера на роботу, корпоратив, до бабусі, то це вже є психологічною проблемою.

Як протистояти

Щоб подолати у собі негативну емоцію, необхідно знати причини, що призводять до появи ревнощів. Як правило, вони криються у далекому дитинстві. Можливо, людина недоотримала любові від батьків або потрапила до деструктивної компанії, де її особистість піддавалася глузуванням. Неможливо вказати на єдиний причинний зв'язок. Зазвичай дитячі травми виходять назовні в пізнішому віці завдяки факторам, що запускають, розглянутим вище.

Але в більш зрілому віці наявність ревнощів свідчить про таке:

 • невпевненість у собі, низький рівень самооцінки;

Чим небезпечна ревнощі для відносин і як її подолати жінці

Як перестати ревнувати та накручувати себе?

 • наявність переконань, які турбують людину постійно (нав'язливі думки): зневажливі думки про власну гідність, критика власних недоліків;
 • страх “втратити” свого чоловіка, друга, батька.

До речі, самооцінка може бути неадекватно високою. І тут ревнощі викликається страхом втратити свій «рівень».

Якщо ти сама страждаєш від ревнощів, то є сенс відвідати психолога. Можна спробувати виправити ситуацію та самостійно:

 • займися собою (спортом, зовнішність, саморозвитком) і пам'ятай, що захоплена собою жінка не має конкуренток;
 • прийми як факт, що ти не є господаркою своєї другої половини. У кожного з вас своє життя, в якому ви можете вибирати собі партнерів зі спілкування з осіб будь-якої статі;
 • використовуй афірмації та медитації на підняття самооцінки та розкриття свого особистого потенціалу.

Такі прості поради легко допоможуть тобі зробити перші кроки до вільного спілкування з партнером і до позбавлення від гнітючих думок. Емоції, які ти відчуваєш, іноді настільки сильні, що можуть завдати шкоди здоров'ю. Крім того, твій чоловік, перебуваючи постійно насторожі, також погано почуватиметься і з часом віддалиться. Саме так ревнощі поступово вбивають стосунки.

Якщо ревнують тебе

Така ситуація також є згубною для стосунків і твого психологічного здоров'я. Зверніть увагу на такі причини виникнення ревнощів:

 • він завжди намагається тебе зустріти з роботи, з вечірки, навіть якщо це зовсім незручно;
 • він дуже невпевнений у собі і мав досвід зрад з боку партнерок у минулому;
 • після твоєї розмови по телефону, він завжди запитує, хто дзвонив, а якщо ти прийшла з гостей або з вечірки, то обов'язково маєш розповісти про всіх, хто був з тобою;
 • його виводять із себе стандартні ситуації: твоє запізнення на зустріч, пізнє повернення додому тощо.

Неприборкане ревнощі розвивається з часом, тому всі можливі прояви потрібно відрубувати на самому початку. Ти маєш чітко встановити свої межі.

Наслідки ревнощів для відносин

Для особистих комунікацій емоції такого спектра згубні. На початковому етапі ти можеш не побачити проблеми, але з часом ревнощі почнуть впливати не лише на особисті стосунки, а й на твоє суспільне життя. При цьому неважливо, з якого боку виникає емоція. Наслідки такі:

 • ти замикаєшся у собі, і вся життєва енергія вирушає на переробку негативних емоцій;
 • у тебе псується зовнішність, здоров'я, оскільки енергії підтримувати їх більше нема;
 • у гіршому разі чоловік почне піднімати руку, тому що його психіці буде все важче справлятися з емоціями;
 • відносини можуть і просто розпастись, коли партнеру набридне постійно виправдовуватися. При цьому сам ревнивець рідко буває ініціатором розриву.

Незважаючи на те, що про проблему ревнощів говорять постійно, цей стан може легко продовжуватися протягом багатьох років після епізодів невірності, навіть якщо цей епізод був вигаданим або з того часу не повторювався. Думки про те, що ревнощі виправдані, заважають свідомості провести адекватний аналіз і видати потрібну реакцію.

Подолання ревнощів

Якщо ситуація зайшла досить далеко, то найкращий спосіб – звернення до психолога. Існує безліч методів подолання негативу, але найефективнішим і найпростішим є когнітивно-поведінкова терапія.

Це ефективна форма лікування проблем ревнощів, і вона чудово допомагає як у терапії пар, так і в індивідуальній терапії. Під час лікування людина працює насамперед із виявленням поточних неадекватних стереотипів мислення, які допомагають підтримувати ревнощі.

Психолог допоможе тобі прояснити ситуацію та розірвати невротичне коло, перервавши в підсвідомості неефективні думки з помилковою оцінкою ситуацій, що ініціюють.

Сам план роботи з подолання ревнощів такий:

 • усвідомлення проблеми, її масштабів;
 • усвідомлення неефективності своїх думок, інсайт;
 • створення найбільш відповідних стратегій, які можуть замінити контроль. Тут важливо повністю утримуватися від звичайних реакцій і зрозуміти, що поточна поведінка тільки посилює стан і викликає підвищену занепокоєння.

Робота ведеться строго поетапно у вигляді так званої поступової дії, де на 1-му етапі ти стикаєшся з чимось, чого боїшся, але терпиш, поки це не перестане викликати занепокоєння.

Прикладом цього кроку може бути відмова перевіряти телефон партнера раз на день. Як тільки цей крок освоєний, і ситуація більше не викликає занепокоєння, можна переходити до наступного, наприклад повністю утримуватися від перевірки телефону.

Ярценко Ольга
zmorshki.in.ua