Все про причини появи і лікування ліпом

При виявленні на тілі будь-яких новоутворень ми поспішаємо до лікаря, щоб дізнатися про якість і ступеня небезпеки захворювання. Одним з таких утворень є липома. У народі її називають жировиком. Ця пухлина носить доброякісний характер. Виникає вона в жировій клітковині під шкірою, а складається з жирової тканини. З цією проблемою найчастіше люди стикаються після 30 років. Ліпома зустрічається як у представниць прекрасної половини, так і у чоловіків.

Все про причини появи і лікування ліпом

Причини виникнення ліпоми?

Подібні доброякісні пухлини можуть бути одиничними, а в особливо важких випадках – множинними. Причини їх виникнення вивчені недостатньо, щоб з упевненістю говорити про точне їх походження. Однак існує кілька теорій, які в повному обсязі доведені, але мають право на існування. Згідно з дослідженнями, проведеними фізіологами і генетиками, сформуватися ліпоми можуть з наступних причин:

 • Спадковість. Ліпоматоз – захворювання, при якому спостерігається зростання пухлин з жирових клітин різних розмірів по всьому тілу. Захворювання є генетично успадкованими. І якщо у когось з батьків воно має місце, то в 99,9% випадків діти схильні до цього захворювання.
 • Патології жирового обміну. Буде грубою помилкою вважати, що ліпоми з’являються частіше у людей із зайвою вагою. Це не так. Жировий обмін порушується, якщо в крові з’являються особливі жири, які закупорюють судини. Відкладені в судинах атеросклеротичні бляшки буквально забивають дрібні капіляри. Ці відкладення починають рости. Основними причинами порушення жирового обміну є малорухомий спосіб життя, надлишок в щоденному раціоні продуктів тваринного походження, а також банальна спадковість. При цьому в організмі спостерігається брак ферментів, здатних розщеплювати жири.
 • Збій в системі авторегуляции рівня корисною жирової клітковини. У людському організмі працює система, яка регулює рівень відкладення жиру в різних тканинах. Збій цього механізму може статися під впливом стресу, травми, опіку, обмороження, радіоактивного опромінення. Порушення у вигляді відкладення жирової тканини можуть поширитися на весь організм, коли виникає ожиріння, а також на певні ділянки тіла з утворенням ліпом.
 • Ігнорування правил особистої гігієни. Багато просто намагаються видавлювати прищі або фурункули, коли ті з’являються на обличчі або тілі. При цьому частина гною залишається під шкірою. Гнійний прохід звужується, а сальні залози починають виробляти особливий секрет. Ця речовина закупорює просвіт залози, а в її порожнині накопичується шкірне сало. Це скупчення і є ліпомою.
 • Демодекоз. У деяких людей в сальних залозах живуть дрібні мікроорганізми, кліщі.Хороший імунітет – запорука знищення цих паразитів. При слабкій імунній системі вони розмножуються і повністю закривають просвіт залози. Найчастіше результатом є фурункул або карбункул. Але іноді шкірне сало, накопичуючись в порожнині залози, утворює пухлина під назвою липома.

До якого лікаря звернутися?

Незважаючи на загальноприйняту думку, що ліпома не переростає в злоякісну пухлину, іноді це все-таки трапляється. Відбувається це внаслідок будь-яких травм, а іноді навіть без видимих ​​причин. Саме тому намагатися лікувати її народними методами або якось інакше вирішувати цю проблему самостійно немає ніякого сенсу.

Якщо виникла поверхнева липома без болю, то звернутися слід до онколога. Якщо в поліклініці немає лікаря з такою спеціалізацією, то потрібно йти відразу до хірурга.

Коли множинні ліпоми чинять тиск на внутрішні органи з відчуттям болю, то звертатися потрібно до дільничного лікаря, терапевта або хірурга. При необхідності спеціаліст дасть направлення на подальше обстеження.

Як лікують ліпому?

Лікують ліпоми виключно хірургічним втручанням. Але лікарі стверджують, що не всі доброякісні пухлини варто видаляти. Багато пацієнтів благополучно живуть, маючи на тілі кілька таких утворень. Ці пухлини ніколи не переходять в категорію злоякісних. Потрібно тільки уникати травм і передавлюванні.

Медикаментозно це захворювання не лікується. Під дією ліків ліпому неможливо зменшити. Навіть тоді, коли людина худне, розміри жировика зменшаться. Це ще раз говорить про те, що дана жирова тканина повністю виключена із загального ліпідного обміну. Вона здатна тільки розростатися.

Зазвичай ліпоми видаляють за бажанням пацієнта або коли для цього є показання. Якщо пухлина викликає естетичний дефект або приносить якісь незручності, надаючи здавлює дію на внутрішні органи, то видалення відбувається за згодою хворого. Є й абсолютні показання до видалення, коли ліпома загрожує не просто здоров’ю людини, але вже і його життя.

За бажанням пацієнта видаляють доброякісна пухлина в наступних випадках:

 • турбують болі, викликані здавленням нерва;
 • коли пухлина часто піддається травмуванню (це також стосується і пошкодження родимок);
 • ліпома порушує циркуляцію крові в певних частинах тіла;
 • шкіра має неестетичний зовнішній вигляд.

Не варто затягувати з видаленням ліпоми, якщо:

 • виявлена ​​внутрішньочерепна доброякісна пухлина;
 • є ризик розриву пухлини в черевну порожнину;
 • новоутворення порушує циркуляцію спинномозкового речовини;
 • аритмія, серцева недостатність, викликана внутрисердечной ліпомою.

В ході операції видаляються всі пухлинні клітини, а значить і наслідки їх впливу на різні органи.

Як запобігти появі ліпоми?

Ця патологія часто не є наслідком якихось неправильних дій людини. Генетична схильність – найпоширеніша причина появи ліпоми. Однак якщо серед родичів немає страждають цим захворюванням, здоровий спосіб життя знижує ймовірність її появи.

Препарати, які називаються статинами, перешкоджають концентрації жиру в крові, а значить і утворенню атеросклеротичних бляшок. Вони побічно запобігають появі ліпом. Але варто пам’ятати, що подібні препарати слід пити тільки за рекомендацією лікаря. Їх неконтрольований прийом може викликати незворотні процеси в роботі організму.Своєчасне лікування демодекозу виключить появу жировиків. Під час ослаблення імунітету рекомендується приймати вітамінні комплекси.

Про свою шкірі потрібно піклуватися, берегти її від всіляких травм. Прищі, фурункули та інші запалення краще лікувати під наглядом фахівця. Дотримуючись такі звичайні і знайомі всім правила, можна значно знизити ризик появи ліпом.

Наталия Ніколайчук
zmorshki.in.ua